Μοιράστηκαν από ένα βαθμό

Ισόπαλο το αποτέλεσμα στο Μακάρειο στάδιο (1-1). Δόξα και Εθνικός Άχνας μοιράστηκαν από ένα βαθμό  στον σημερινό αγώνα της 3ης αγωνιστικής, με την ομάδα του Γιώτη Εγκωμίτη ν' ανοίγει το σκορ με τον Κοσόβσκι και τη Δόξα να ισοφαρίζει με τον Καρλάο. Η Δόξα παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, συνεχίζει στα θετικά αποτελέσματα ο Εθνικός.

Εικόνα αγώνα:

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Κατωκοπιάς έλεγχε πλήρως το παιχνίδι δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες, όμως δεν σημείωσε κάποιο γκολ. Σε ένα πρώτο μέρος που ήταν γεμάτο με δυνατές μονομαχίες ιδιαίτερα στο χώρο του κέντρου. Στο 39ο λεπτό στη πρώτη μεγάλη στιγμή του Εθνικού μετά από γύρισμα του Μιγκελίτο, ο Κοσόφσκι άνοιξε το σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα για το 0-1 στο Μακάρειο στάδιο.

Αυτή ήταν και η μοναδική ευκαιρία για την ομάδα της Άχνας, που ευτύχησε ν’ ανοίξει το σκορ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-1, για την ομάδα του Γιώτη Εγκωμίτη.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Κατοκωπιάς μπήκε για να ισοφαρίσει το παιχνίδι. Είχε την κατοχή της μπάλας και έτσι ανανέωνε συνεχώς επιθετικές προσπάθειες. Μάλιστα στο 51ο λεπτό ο Λούις Κάρλος που ήταν και ο πιο απειλητικός ποδοσφαιριστής της Δόξας έχασε μεγάλη ευκαιρία, αφού το σουτ του μπλόκαρε τελευταία στιγμή ο Ευσταθίου.  Ότι δεν κατάφερε νωρίτερα η Δόξα το κατάφερε στο 66ο λεπτό ο Καρλάο από γύρισμα του Νεχτάριου Αλεξάνδρου. Φέρνοντας έτσι το παιχνίδι στα ίσα.

Στα τελευταία στάδια του αγώνα η Δόξα αύξησε την πίεση της με τον Εθνικό να ψάχνει τη στιγμή του στις αντεπιθέσεις. Χάνοντας μάλιστα μεγάλη ευκαιρία στο 83ο λεπτό  με τον Κουντόμπιακ. Στα εναπομείνατα λεπτά η γηπεδούχος προσπάθησε αλλά δεν μπόρεσε να βρει ανοιχτό διάδρομο στην εστία του Μπογκατίνοβ, με εξαίρεση τη κεφαλιά του Λούις Κάρλος στο 85ο λεπτό που απέκρουσε σωτήρια ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.

Έτσι το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος και με την ομάδα της Δόξας να μένει στις εντυπώσεις.

Η εξέλιξη του αγώνα

94' Λήξη του αγώνα ισόπαλο το παιχνίδι στο Μακάρειο

85΄Σέντρα από δεξιά, κεφαλιά του Λουις Κάρλος και σωτήρια απόκρουση από τον Μπογκατίνοφ

83' Ευκαιρία για τον Εθνικό με καλό σουτ του Κουντόμπιακ αλλά μπλοκάρει σταθερά ο τερματοφύλακας της Δόξας

74΄ Νεα μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα από τον Λουις Κάρλος από σέντρα του Αλεξάνδρου

66΄ΓΚΟΛ για τη Δόξα ο Καρλάο μετά από γύρισμα του Νεχτάριου Αλεξάνδρου

64' Γύρισμα του Καρλίτος στο ύψος του πέναλτυ όμως κανένας δεν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και η ευκαιρία έκανε φτερά

60΄ Μια ώρα παιχνιδιού στο Μακάρειο στάδιο με την Δόξα να ελέγχει το παιχνίδι να μην μπόρει όμως να φτιάξει μεγάλη ευκαιρία

51' Μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα με τον Λούις Κάρλος, αλλά το σουτ του μπλοκάρεται τελευταία στιγμή από πόδια αμυνομένου

Έναρξη δέυτερου ημιχρόνου

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου με τον Εθνικό να προηγείται με 0-1 κόντρα στη ροή του αγώνα

39' ΓΚΟΛ ο Εθνικός απο γύρισμα του Μιγκελίτο και σκόράρει ο Κοσόφσκι 0-1

33' Νέο φάουλ σε καλό σημείο για τη Δόξα, το σουτ όμως του Μπραμίλια βρήκε πάνω στο τείχος

31' Σέντρα του Μέσκα κεφαλιά του Καρλάο και η μπάλα να περνά πάνω από την εστία

30΄ Ημίωρο στο Μακάρειο στάδιο με τη γηπεδούχο Δόξα να ελέγχει το παιχνίδι και να ψάχνει το γκόλ

23' Φαουλ σε καλό σημείο για τη Δόξα αλλά η εκτέλεση πήγε ψηλά άουτ

19'  Καλό σουτ του Ασαμόα αποκρούει ο  Μπογκατινοφ σταθερά

14' Μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα με τον Λούις Κάρλος

11' Καλή στιγμή για τη Δόξα με επικύνδινο γύρισμα στην περιοχή από τον Μπαρπίγια αλλά να μην προλαμβαίνει την τελευταία στιγμή ο επιθετικός

10' Στο 0-0 το παιχνίδι με τη Δόξα να έχει τη πρωτοβουλία των κινήσεων και ψάχνει τη στιγμή της

3'Πρώτο καλο σουτ για τη Δόξα απο πλάγια θέση λίγο έξω με τον Καρλάο

1 Έναρξη του αγωνα καλή επιτυχία στις 2 ομάδες

Δόξα: Γκρεμσλ, Μουκτάρης, Ντερβίτ, Κάρλος, Μπόλιεβιτς(Καρλίτος 57'), Ασαμόα, Αλεξάνδρου, Τραϊτσέφκσι, Μέσκα, Καρλάο, Μπραμπίλια

Εθνικός Άχνας:Μπογκατίνοφ, Γκλομπάρτ, Φοινίρης, Μιγκελίτο, Χουντόβιακ, Μαρκόσκι, Κοσόφκσι, Κυπριανού, Χριστοφή(Χριστοφή 46), Παπαγεωργίου(Ηλία 61΄), Κονέ.