Πάφος FC - Ανόρθωση 3-1: Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε

Η Πάφος FC ήταν αποτελεσματική, ουσιαστική, πιεστική και επικράτησε με 3-1 της Ανόρθωσης για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Με σκόρερ τους Ζάιρο, Άντερσον και Σούνιτς, η ομάδα του Καρσέδο έγραψε το «δύο στα δύο» στον φετινό μαραθώνιο -εκκρεμεί ο εξ αναβολής αγώνας με τη Νέα Σαλαμίνα (18/9)- με την βαρωσιώτικη ομάδα να μειώνει στο φινάλε με τον Ράφα Λόπες.

Η Ανόρθωση έμεινε για τρίτο συναπτό παιχνίδι μακριά από επιτυχημένο αποτέλεσμα μετρώντας πλέον μια ισοπαλία και δύο ήττες ενώ ακολουθεί το παιχνίδι με την Ομόνοια την επόμενη αγωνιστική.

Το ματς:

Από την έναρξη του αγώνα η Πάφος FC ήταν πιο διεκδικητική στο γήπεδο. Είχε προϋποθέσεις και τελικές προσπάθειες (4’, 5’, 17’) με την Ανόρθωση να κρατάει παθητικό ρόλο. Από το 25’ κι έπειτα το παιχνίδι πήρε ένα καλύτερο ρυθμό με αποτέλεσμα να έχουμε φάσεις, αποκλειστικά για τους γηπεδούχους.

Στο 30’ ο Ζάιρο δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή, ο Ζίβκοβιτς είπε δις «όχι» σε Τάνκοβιτς (34’) και Ντράγκομιρ (36’) ενώ ένα λεπτό αργότερα ακυρώθηκε γκολ του Ζάζα σε φάση διαρκείας στα καρέ της Ανόρθωσης καθώς ο Ντράγκομιρ που συμμετείχε στη φάση ήταν εκτεθειμένος.

Τέσσερα λεπτά μετά όμως ο Ζάιρο εκμεταλλεύτηκε λανθασμένο γύρισμα στην περιοχή της Ανόρθωσης μετά από πλάγιο άουτ και με προβολή άνοιξε το σκορ που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Η Παφιακή ομάδα μπήκε με το πόδι στο γκάζι και στην επανάληψη. Είχε αρκετές φάσεις (46’ Ζάιρο, 55’ Ζάζα δοκάρι, 58’ Τάνκοβιτς) για να σκοράρει και το έπραξε με τον Άντερσον στο 59’. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός δυο λεπτά μετά που πέρασε στο γήπεδο με τον Νατέλ, συνδυάστηκαν άψογα για το 2-0.

Το 3-0 ήλθε διά ποδός Σούνιτς που βρήκε χώρο στο 67’ και με συρτό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ζίβκοβιτς, με τον κίπερ της «Κυρίας» να σταματάει τον Άντερσον στο 72’ για το 4-0 και τον Τάνκοβιτς στην επαναφορά να χάνει μεγάλη ευκαιρία.

Τη μείωση του σκορ πιστώθηκε ο Ράφα Λόπες στο 80’ με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Κονσεϊσάο. Στο 82’ η Πάφος FC είχε νέο δοκάρι με τον Μ. Ηλία και τρία λεπτά μετά ο Ζίβκοβιτς έκανε άλλη μια επέμβαση σε πλασέ του Νατέλ με το 3-1 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Πάφος FC: Ίβουσιτς, Γκολντάρ, Μπρούνο, Ζάιρο (57’ Άντερσον), Ζάζα (57’ Νάτελ), Σίλβα, Τάνκοβιτς (73’ Ηλία), Λούκασεν, Σούνιτς, Ντράγκομιρ (78’ Κίνα), Πεπέ (73’ Ναμ)

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Παπαδούδης, Πηλέας, Τανλόνγκο, Μπουκαμίρ, Νταλίνια, Ποντέλο

Ανόρθωση: Ζίβκοβιτς, Αρτυματάς, Κίκο, Ρόγκουλιτς (68’ Σ.Χαραλάμπους), Γούλερι (79’ Ίλιεφ), Μουγκάμπι, Λόπες, Γκιούρτσο (46’ Χρυσόπουλος), Μλάντοβιτς, Κονσεϊσάο, Χρυσοστόμου (79’ Μάρκου)

Στον πάγκο: Μιλοσάβλιεβιτς, Κεραυνός, Θεοδώρου, Σπόλιαριτς, Σταμούλης, Μιχαλάς, Χαραλάμπους Ε.

Πάφος FC - Ανόρθωση 3-1 (14/9)
Σκόρερ:  Ζάιρο (40’), Άντερσον (59’), Σούνιτς (67’) / Λόπες (80’)
Κίτρινες: Πεπέ, Σούνιτς, (Καρσέδο), Λούκασεν / Μουγκάμπι, Κίκο