Καρμιώτισσα - ΑΠΟΕΛ 0-3: Αντίδραση με υπογραφή «πιστολέρο»!

Με πρωταγωνιστή τον Ελ Αραμπί, ο ΑΠΟΕΛ έβγαλε αντίδραση μετά το σοκ της ήττας από τον Εθνικό και επικράτησε με 0-3 της Καρμιώτισσας στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή» για την 3η αγωνιστική.

Ο Μαροκινός «πιστολέρο» έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα, σκοράροντας δις μέσα σε ένα πεντάλεπτο, ενώ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Σαρφό πέτυχε ίσως το πιο εύκολο γκολ στην καριέρα του για το τελικό 0-3.

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ διατηρούσε την υπεροχή, ανεβάζοντας ρυθμούς όσο κυλούσε ο χρόνος, ενώ όσον αφορά στους γηπεδούχους έδειξαν πολύ λίγα πράγματα.

Η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 21’ με τον Ελ Αραμπί να μη βρίσκει καλά τη μπάλα και να λειτουργεί περισσότερο σαν… αμυντικός παρά επιθετικός, στέλνοντας τη μπάλα παράλληλα από την αντίπαλη εστία.

Στη συνέχεια ακολούθησαν κάποιες προσπάθειες με σουτ από τους Αμπάνια και Σούσιτς χωρίς όμως να βρίσκουν στόχο.

Στο 43’ ο διαιτητής σφύριξε πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ μετά από ανατροπή του Ελ Αραμπί, ωστόσο έπειτα από συνεννόηση με το VAR ανακάλεσε την απόφασή του και έδειξε φάουλ καταδεικνύοντας έτσι ότι η παράβαση έγινε εκτός περιοχής.

Η μεγαλύτερη φάση του πρώτου μέρους καταγράφηκε στις καθυστερήσεις, με τον Ελ Αραμπί να σημαδεύει το κάθετο δοκάρι του Εμπασί.

Με μια πολύ καλή προϋπόθεση μπήκαν στον δεύτερο ημίχρονο οι γαλαζοκίτρινοι, με τον Ελ Αραμπί να κάνει ωραία ενέργεια και να ξεμαρκάρεται μέσα στην αντίπαλη περιοχή, χωρίς όμως να κάνει και ανάλογο τελείωμα.

Ο Μαροκινός κατάφερε τελικά να φτάσει στην ουσία δύο φορές μέσα σε πέντε λεπτά. Στο 62’ εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Κιντιγιά για το 0-1, ενώ στο 67’ με ωραία κίνηση κράτησε και εκτέλεσε, διαμορφώνοντας το 0-2, βάζοντας φαρδιά-πολατιά την υπογραφή του στο «διπλό» αντίδρασης που έψαχνε ο ΑΠΟΕΛ.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούσαν να έχουν την υπεροχή, με τον Πίζι να προσπαθεί να απειλήσει στο 74’ με ένα καλό, αλλά άστοχο εκτός περιοχής σουτ.

Από πλευράς Καρμιώτισσας ο Πόθο επιχείρησε ένα σουτ στο 84' το οποίο κατέληξε απευθείας πάνω στον Μπέλετς, ενώ και στο 90+1' η κεφαλιά του Νεοφύτου σταμάτησε στα χέρια του Σλοβένου κίπερ.

Στο 90+7΄ο Σαρφό σκόραρε σε κενή εστία και διαμόρφωσε το τελικο αποτέλεσμα.

ΣΚΟΡΕΡ: Ελ Αραμπί (62’, 67’), Σαρφό (90+7')

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κοβάσεβιτς, Σίμιτς, Τσουκαλάς, Ντελμίρο / Μαρκίνιος, Αμπάνια, Μπέλετς, Τεχέρα

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: -

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Επασί, Αντωνίου, Μαλόνε, Χότσκο, Ντουμπια (69’ Μπάμπα), Νεοφύτου, Κοβάσεβιτς, Τσουκαλάς, Τσμίλιανιτς, Σίμιτς, Γιούσης.

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Γιέντες, Στογιάνοβιτς, Γκριμπάκιν, Ντελμίρο, Πότσο, Παντελή, Γκραντινάρου, Ματθαίου, Βρικκής, Μπάμπα.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Σούσιτς (58’ Κιντιγιά), Τεχέρα, Μαρκίνιος, Δώνης (69’ Κόρμπου), Αμπάνια (79’ Σαρφό), Τσεμπάκ, Λαίφης, Ντογκαλά (46’ Πίζι), Ελ Αραμπί (69’ Ντράζιτς).

Στον πάγκο: Περέιρα, Σιπριάνο, Μιρ, Σατσιάς, Κιντίγια, Ντράζιτς, Πίζι, Καττιρτζής, Κόρμπου, Πολυκάρπου, Άπια, Σαρφό.

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος