ΑΕΚ-Ομόνοια 2-2: Ισοπαλία στην τελευταία… ανάσα (pics)

Ο Τρισκόφσκι είπε την τελευταία λέξη στο ντέρμπι της «Αρένα», ισοφαρίζοντας με πέναλτι κυριολεκτικά στην εκπνοή (τελευταία φάση) και μοιράζοντας τελικά από ένα βαθμό σε ΑΕΚ και Ομόνοια. Στο 2-2 οι δύο ομάδες σε ένα εξαιρετικό  από πλευράς ρυθμού και φάσεων το ντέρμπι στο 1ο μέρος, τρία πέναλτι αλλά και με μπόλικο σασπένς στην επανάληψη και στο τέλος.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Η ΑΕΚ πήρε τα ηνία με τη σέντρα και στο 6ο λεπτό απείλησε με τον Χέφελ (σουτ μόλις έξω), αλλά η Ομόνοια απάντησε στο 8ο με μεγαλύτερη ευκαιρία (ο Τόνιο απέκρουσε κοντινή προβολή του Ντάρμπισαϊαρ).  Στο 10ο, ο Ουζόχο είπε όχι στο πέναλτι του Τρισκόφσκι (ο Σκοπιανός ανατράπηκε από τον Λούφτνερ) και αμέσως μετά σταμάτησε το βολέ του Γιάννου, σε μία τριπλή φάση για την ΑΕΚ, η οποία με βαθιές μπαλιές και βγάζοντας άμεσα παίκτες μπροστά, καθήλωσε τους «πράσινους».

Που αντέδρασαν άμεσα και απείλησαν τρεις φορές σε δέκα λεπτά. Αρχικά με Τιάγο (σουτ έξω), αμέσως μετά με Ντάρμπισαϊαρ (απέκρουσε ο Τόνιο) και Χριστοφή (κοντινή προβολή έξω) και σκόραραν στο 29΄ με κεφαλιά του Λούφτνερ, αλλά ο διαιτητής Νικολάου υπέδειξε επιθετικό φάουλ

Η υπεροχή άλλαξε ξανά… πόδια μετά το 30΄με την ΑΕΚ να απειλεί με Γιάννου στο 35΄ (άστοχο σουτ) και στο 38΄ να κερδίζει 2ο πέναλτι (ανατροπή Κάσες από Κούσουλο) μετά από αδράνεια της άμυνας της Ομόνοιας. Ο Τρισκόφσκι έριξε στην άλλη πλευρά τον Ουζόχο και έκανε το 1-0. Νέα αντίδραση από πλευράς Ομόνοιας, φάση με Χριστοφή στο 35’ και ισοφάριση με τον Κύπριο διεθνή στην εκπνοή μετά από εξαίρετο συνδυασμό. Στο 1-1 το «τρελό» από  πλευράς ρυθμού και φάσεων πρώτο μέρος (δεν ξεκαθάρισαν αν υπήρχε κάτι οι επαναληπτικές προβολές).

Ανάποδα σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο άρχισε η επανάληψη.  Κεφαλιά Ντάρμπισαϊαρ (έξω) και απόκρουση Τόνιο σε σουτ του Εζρά, δύο φάσεις για την Ομόνοια στα πέντε λεπτά.

Η ΑΕΚ κέρδισε άμεσα μέτρα, γυρόφερνε συνέχεια την αντίπαλη περιοχή και στο 65΄ έχασε τεράστια φάση, με τον Τρισκόφκσι να νικιέται από τον Ουζόχο. Κόντρα στη ροή, η Ομόνοια  προηγήθηκε στο 67’ . Με 4 πάσες βγήκε μπροστά, πίσω από την αντίπαλη άμυνα, με τον ο Ζόρντι Γκόμεθ να την σπρώχνει στα δίχτυα.

Από εκεί και πέρα, το σενάριο ήταν πολύ συγκεκριμένο. Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει κατοχή, αλλά να μην εισχωρεί στα καρέ των φιλοξενούμενων, που έκατσαν στο δικό τους τρίτο και περίμεναν, ψάχνοντας παράλληλα την αντεπίθεση (απείλησαν στο 80΄με τον Γκόμεζ και Μίκου στο 92). Χωρίς ουσιαστικά προβλήματα, η Ομόνοια κράτησε το 2-1, όμως στην τελευταία φάση ο Κούσουλος ανέτρεψε τον Φλοριάν, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι και ο Τρισκόφσκι ισοφάρισε σε 2-2.

ΑΕΚ: Tόνιο, Πλάνας, Τρουγιόλς, Τρισκόφσκι, Χέφελ, Σάστρε, Κάσες (75΄Φιόλιτς), Γιάννου (85΄ Φλοριάν), Τέτε, Γκονζάλεθ, Ρουίθ (62΄Ακοράν)

Ομόνοια: Ουζόχο, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέσιακς, Μαυρίας, Γκόμεθ, Τιάγκο, Κούσουλος, Εζρά (89’ Τζιωνής), Χριστοφή (70΄ Γκόμεζ), Νταρμπισάιαρ (69’ Μίκου)