Έσπασε το ρόδι η Ανόρθωση

Την πρώτη της νίκη στο νέο πρωτάθλημα πανηγύρισε στο «Τάσος Μάρκου» η Ανόρθωση, που επικράτησε με 1-2 σε βάρος της ΕΝΠ για την τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ράγιος με πέναλτι (είχε και δεύτερη, χαμένη εκτέλεση από την άσπρη βούλα) και Καλτσάς σημείωσαν τα γκολ των νικητών, ο Αγκουιρί ισοφάρισε ενδιάμεσα για τους Παραλιμνίτες.

Το παιχνίδι
Παρότι οι μεγάλες φάσεις που έφτιαξε δεν ήταν πολλές, η Ανόρθωση είχε την καθολική υπεροχή στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της ήρθε στο 8’ με τον Ντούρις, ενώ στο 26’ ο Κοφί απείλησε με μακρινό σουτ. Στο 43’ ήταν η σειρά του Καλτσά να χάσει μεγάλη ευκαιρία για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του, η οποία πάντως κατάφερε να το πάρει τελικά στις καθυστερήσεις όταν ο Ράγιος κέρδισε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο ίδιος. Η ΕΝΠ από πλευράς της δεν κατάφερε να γίνει απειλητική σε κανένα σημείο του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο πάντως οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την εικόνα τους και αφού έφτιαξαν την πρώτη τους φάση στο 51’ με τον Βαρέλα, απείλησαν σημαντικά στο 56’ με κεφαλιά του Σεπάνιακ την οποία απέκρουσε εξαιρετικά ο Λόρια. Στο 61’ ο Ράγιος σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ όμως το γκολ ακυρώθηκε γιατί ο Ντούρις ήταν κολλημένος στο τείχος την ώρα της εκτέλεσης, κάτι που απαγορεύεται με βάση τον νέο κανονισμό. Η ΕΝΠ το εκμεταλλεύτηκε αυτό και στο 66’ λεπτά αργότερα έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Αγκουιρί, όμως μόλις τρία λεπτά αργότερα ο Καλτσάς έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους. Ο Κλέιμαν δεν επέτρεψε στον Σαντίκ να καθαρίσει το παιχνίδι στο 79’ με κεφαλιά, ενώ στο 82’ ο Ράγιος στάθηκε άτυχος στο δεύτερο πέναλτι που εκτέλεσε στον αγώνα, στέλνοντας την μπάλα και στα δύο κάθετα δοκάρια! Αυτή ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη φάση στο παιχνίδι, το τελικό σφύριγμα του οποίου βρήκε την Ανόρθωση νικήτρια με 1-2.

Συνθέσεις
ΕΝΠ: Κλέιμαν, Αμπαρτζουμιάν, Κυριάκου, Σπόλιαριτς, Μιτρέφσκι, Βαλλιάνος, Ροντρίγκες (63’ Ροντρίγκες), Μαϊσουράτζε (46’ Βαρέλα), Ριέρα, Ρουσιάς (81’ Κολοκούδιας), Σεπάνιακ.

Ανόρθωση: Λόρια, Γκαλίτσιος, Βργκοτς, Σίλντενφελντ, Εγγλέζου (74’ Σελίν), Αρτυματάς, Κοφί (67’ Νταουσβίλι), Ράγιος, Μανθάτης, Καλτσάς, Ντούρις (67’ Σαντίκ).