ΑΕΛ-Πάφος 1-3: Βραζιλιάνικη... μαγεία και μόνη στην κορυφή!

Με σκόρερ τις χρυσές αλλαγές του Καρσέδο, η Πάφος έφτασε σε σούπερ ανατροπή στο στάδιο «Αλφαμέγα» και από το 1-0 της ΑΕΛ, το μετέτρεψε στο τελικό 1-3 με πρωταγωνιστές του Ζάζα (81', 90+6') και Άντερσον Σίλβα (87'). Συνεχίζει να ζει συναρπαστικές στιγμές στη Λεμεσό η Πάφος φέτος, έβαλε πίεση, έβγαλε ξανά την ποιότητα που διαθέτει και με σούπερ ανατροπή, είναι πλέον μόνη στην κορυφή με 12 βαθμούς και το... αλλάνθαστο! Για την ΑΕΛ είχε σκοράρει ο Λεσοβόι στο 16' επίσης ένα πολύ όμορφο γκολ.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Με την ΑΕΛ μπροστά στο σκορ (1-0) ολοκληρώθηκε το πρώτο 45άλεπτο του αγώνα στο στάδιο «Αλφαμέγα» ΑΕΛ-Πάφος, αγώνας για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Λεμεσού είχε την ουσία, κατάφερε να σκοράρει και να πληγώσει τον Μιχαήλ, σε μία φάση που άρχισε μετά από… απρόσμενο λάθος από τον Ναμ.

Ήταν ημίχρονο που είχε γενικά πάνω – κάτω ένα σχετικά καλό ρυθμό, με την ΑΕΛ να ήταν πρώτη ομάδα που έφτασε σε τελική στο στόχο με τον Μάμα, ενώ στην 2η της απόπειρα στο 16’ σημείωσε και το γκολ για το 1-0 με τον Λεσοβόι με τρομερή έμπνευση και εκπληκτικό άπιαστο σουτ. Ο 26χρονος Ρώσος επιθετικός μετρά ήδη τρία γκολ στο πρωτάθλημα, κάνοντας αισθητή την παρουσία του στην ΑΕΛ, με τη θητεία του στην Κύπρο ν' αρχίζει με τον καλύτερο τρόπο.

Η Πάφος στο 22' του αγώνα θα πρέπει να τα έχει με τον εαυτό της που δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, αφού ήταν από τις φάσεις που δεν χάνονται με τίποτα. Αρχικά ο Ζάιρο προσέρασε τον Μπράγκα, έδωσε πάσα πάρε βάλε στον Ντράγκομιρ με τον δεύτερο σε κενή εστία να στέλνει την μπάλα απελπιστικά έξω.

Στο 45′ η Πάφος αν και ζήτησε πέναλτι σε χέρι του Κέτσκες, η επαναληπτική προβολή έδειξε ότι αυτό δεν ήταν σε αντικανονική θέση. Η τελευταία ευκαιρία των παικτών του Καρσέδο για ισοφάριση ήρθε στην εκπνοή του ημιχρόνου με τον Ναμ ανενόχλητο να πιάνει την κεφαλιά μετά από σέντρα του Σίλβα, αλλά η κεφαλιά του έφυγε απελπιστικά άουτ.

Παιχνίδι με λεπτές ισορροπίες και εναλλαγή συναισθημάτων ήταν αυτό που εξελίχθηκε στο β’ ημίχρονο ανάμεσα σε ΑΕΛ και Πάφο.

Μπορεί να μην είχε τις σούπερ ευκαιρίες, όμως ήταν παιχνίδι με αγωνία, αφού όσο παρέμενε το εύθραυστο 1-0, ήταν εύκολο να γίνει η ζημιά από πλευράς Πάφου, αφού είχε μαζεμένες τις απαντήσεις γυρίζοντας το ματς.

Το γκολ της ισοφάρισης μπορεί να καθυστέρησε ήταν όμως αρκετό για να πάρουν όλα τα δρόμο τους... Στο 81’ το 1-1 ήρθε μετά από πάσα από Ντράγκομιρ για Ζάζα και ο δεύτερος με κοντινό πλασέ έφερε το παιχνίδι στα ίσα! Η Πάφος όμως δεν σταμάτησε εδώ μέσα σ’ ένα εξάλεπτο και άλλη μία χρυσή αλλαγή του Καρσέδο ήρθε και το γκολ της ανατροπής για το 1-2 με τον Άντερσον Ολιβέιρα με τρομερή έμπνευση από τον Βραζιλιάνο και με αρκετά μακρινό βολέ, κέρδισε τον Μπράγκα!

Ο χρόνος κυλούσε η Πάφος όμως έμοιαζε ασταμάτητη με τον Ζάζα ξανά να σκοράρει για δεύτερη φορά στις καθυστερήσεις του αγώνα, για το τελικό 1-3 και δίνοντας συνέχεια στο σερί της ομάδας του στις νίκες και την ομάδα του Καρσέδο ν' απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής!

ΑΕΛ: Μπράγκα, Φραντζής (46’ Φιλιώτης), Ουεντραόγκο, Κέτσκες, Ιμανισίμγουε (62’ Νεοφύτους), Μεγιάδο, Μάμας (38’ Άμπραχαμ), Σινγκ (82' Ζαχαρίου), Τοκού (62’ Ρόμπι), Λεσοβόι, Μακρής

Πάφος: Μιχαήλ, Μπρούνο, Γκολντάρ, Λούκασεν, Σίλβα, Ναμ (46’ Ζάζα), Σούνιτς, Ντράγκομιρ (90’ Τανλόγκο), Νατέλ (46’ Πέπε), Τάνκοβιτς, Ζάιρο

Κίτρινες: Φραντζής, Τοκού, Άμπραχαμ / Σίλβα, Κορρέια