Ομόνοια Αρ. - Καρμιώτισσα 1-1: Πάνε... χέρι-χέρι!

Ομόνοια Αραδίππου και Καρμιώτισσα εξήλθαν ισόπαλες 1-1 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες, με τον βαθμό που πήραν, έφτασαν τους πέντε και πάνε για την ώρα χέρι χέρι στον βαθμολογικό πίνακα. Μπορεί να είχαν τα καλά τους διαστήματα, ωστόσο η μπίλια έκατσε στο ισόπαλο αποτέλεσμα. Να σημειωθεί, πως η Καρμιώτισσα ολοκλήρωσε με δέκα τον αγώνα, καθώς αποβλήθηκε ο Γιούσης στο 69ο λεπτό.

Το ματς:

Η Καρμιώτισσα ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και δημιούργησε προϋποθέσεις για γκολ στα πρώτα στάδια. Στο 14ο λεπτό, κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή της σε γκολ. Ο Γιούσης με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα σε ένα σημείο που δεν μπορούσε να αντιδράσει ο Λόρια για να κάνει το 0-1.

Η Ομόνοια Αραδίππου, απείλησε για πρώτη φορά στο 20' με μακρινό σουτ του Μπόργκες. Τρία λεπτά μετά, ήταν σειρά της Καρμιώτισσας να απειλήσει ξανά, όμως ο Ντόρντεβιτς από κοντά δεν μπόρεσε να βρει στόχο.

Από το 40' μέχρι το 43 βγήκαν τρεις τελικές με τους Σιντόνιο, Αναστασίου και Σιήκκη χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα για την Αραδίππου.

Η Ομόνοια Αραδίππου μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, είχε φάσεις και γκολ. Στο 48ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφεραν τον αγώνα στα ίσια. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σιντόνιο έκανε την κεφαλιά από κοντά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Στην συνέχεια η Αραδίππου έφτιαξε ακόμα τρεις τελικές με τους Φεριέρ και Μπόρτζες χωρίς όμως αποτέλεσμα. Η καλύτερη στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε στο 58 και ήταν για την Καρμιώτισσα. Ο Ντούμπια έφυγε μόνος απέναντι από τον Λόρια, έκανε το πλασέ όμως η μπάλα πέρασε πάνω από την αντίπαλη εστία.

Στο 63' η Αραδίππου είχε δοκάρι σε σουτ του Βρόντη, πέντε λεπτά μετά απάντησε η Καρμιώτισσα με σουτ του Κοβάσεβιτς. Ένα λεπτό μετά οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα καθώς αποβλήθηκε ο Γιούσης με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 77', ένα σουτ του Μπόρτζες από μακριά δεν ανησύχησε τον Εμπάσι όπως και το σουτ του Αβραάμ στο 90' Στις καθυστερήσεις, ο Κούτσακος είχε ακόμα ένα μακρινό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Μέχρι το τέλος, δεν διαφοροποιήθηκε κάτι και οι δύο ομάδες με το ισόπαλο 1-1, πήραν από ένα βαθμό.

ΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡ.: Λόρια, Βρόντης (80′ Μορέιρα), Χαβέλκα, Αναστασίου (71′ Ποντικός), Ταβάρες (80′ Μπάτζι), Ζερόμ, Σιήκκης, Μπόργκες (88′ Κούτσακος), Φεριέρ (88′ Αβραάμ), Θεοχάρους, Σιντόνιο
Στον πάγκο: Πεισότο, Παπαχαραλάμπους, Καλλής, Φώτη, Χριστοδούλου, Χριστοδούλου, Δημητρίου, Τεισέιρα

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Επασί, Αντωνίου (66′ Τσουκαλάς), Μαλόνε, Χότσκο, Ντούμπια, Νεοφύτου (66′ Γκραντινάρου), Κοβάσεβιτς, Πόθο (73′ Κβίρκβια), Σίμιτς, Ντόρντεβιτς (61′ Μπάκιτς), Γιούσης
Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Γκριμπάκιν, Ντελμίρο, Παντελή, Σμίλιανιτς, Γιέντες, Ματθαίου, Βρίκκης

Διαιτητής: Λιοτατής Νικόλας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Στυλιανού Μάριος
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος