Ανόρθωση – Νέα Σαλαμίνα 3-1: Το «έβαψε» μπλε με τριάρα η «Κυρία»

Κάνοντας φοβερό πρώτο ημίχρονο, η Ανόρθωση επικράτησε της Νέας Σαλαμίνας με 3-1 (Φράγκος 76’ / Χρυσόπουλος 24’, Κονσεϊσάο 36’, Αρτυματάς 38’), «βάφοντας» μπλε το ντέρμπι της Αμμοχώστου, πετυχαίνοντας παράλληλα και την δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Προβληματική για ακόμη ένα παιχνίδι η εικόνα των «ερυθρολεύκων».

ΕΙΚΟΝΑ ΑΓΩΝΑ:

Με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να περιορίσουν τις επιθετικές προσπάθειες η μια της άλλης κύλησε το πρώτο 20λεπτο στο παιχνίδι, με την Ανόρθωση και τη Νέα Σαλαμίνα να έχουν από μια τελική προσπάθεια, η οποία δεν ήταν ωστόσο και τόσο επικίνδυνη.

Τα πάντα άλλαξαν στο 24ο λεπτό όταν οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ, με τον Χρυσόπουλο να σκοράρει με δυνατό βολέ μέσα από την περιοχή έπειτα από κεφαλιά-ασιστ του Λόπες!

Αρχικά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ αλλά με την παρέμβαση του VAR μέτρησε κανονικά.

Το συγκεκριμένο τέρμα έδωσε «φτερά» στα πόδια των ποδοσφαιριστών της Ανόρθωσης, οι οποίοι πήραν πραγματικά την πρωτοβουλία των κινήσεων και έδωσαν ένα ρυθμό που δεν μπορούσε να ακολουθήσει η Νέα Σαλαμίνα.

Ο Κονσεϊσάο στο 36ο λεπτό στην προσπάθεια του να βγάλει σέντρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0, με τον Αρτυματά δύο λεπτά αργότερα με ιδανικό πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής να κάνει το 3-0, σκοράροντας ένα τέρμα που πανηγυρίστηκε έντονα τόσο από τον ίδιο όσο και από την υπόλοιπη ομάδα.

Το 3-0 ήταν και το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το τέλος του πρώτου μέρους.

Στα αρχικά στάδια του αγώνα η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να μπει δυνατά και να πετύχει κάποιο γκολ που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός, καθώς η Ανόρθωση περισσότερο διαχειρίστηκε το προβάδισμα της παρά έψαξε ένα τέταρτο τέρμα.

Όλα αυτά μέχρι το 76ο λεπτό, με τους «ερυθρόλευκους» και πιο συγκεκριμένα τον Φράγκο να πετυχαίνει τέρμα και να δίνει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Η Νέα Σαλαμίνα τα έπαιξε όλα για όλα μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού και είχε μερικές καλές ευκαιρίες και προϋποθέσεις, παρ’ όλα αυτά δεν άλλαξαν και πάρα πολλά, με το 3-1 όπως διαμορφώθηκε από το 76ο λεπτό να είναι και το τελικό σκορ.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Ζίβκοβιτς, Αρτυματάς, Κίκο (Σταμούλης 81’), Ίλιεφ (Παρούτης 59’), Μουγκαμπί, Χρυσόπουλος (Τεϊσέιρα 81’), Χαραλάμπους (Κριχόβιακ 59’), Λόπες, Μλάντοβιτς, Κονσεϊσάο, Χρυσοστόμου (Μάρκου 87’)

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου (Παπαγεωργίου 79’), Τόμοβιτς, Μιχαήλ, Λέουκο, Μπεχαράνο, Μιγκελίτο, Γκμπέλε (Μπαχάνα 46’), Νάρσινγκ, Φερνάντεθ (Φράγκος 46’), Βέλλιος (Ντουρμισάι 46’)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντουρμισάι 32’, Λέουκο 88’ / Χρυσόπουλος 26’, Χρυσοστόμου 61’