''Χ''ορταστικό ματς στο Μακάρειο!

Ολυμπιακός και ΑΕΚ εξήλθαν ισόπαλοι με σκορ 2-2 στο Μακάρειο για την 4η αγωνιστική. Προηγήθηκαν με 0-2 οι φιλοξενούμενοι, το έφεραν στα ίσα οι μαυροπράσινοι και πήραν από ένα πόντο οι δύο μονομάχοι. Αποβλήθηκε ο Τέτε στο 51’ και ενώ το αποτέλεσμα ήταν στο 1-2.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα!

Το παιχνίδι άρχισε και τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά. Το πρώτο 15λεπτο πέρασε με τους δύο μονομάχους να προσπαθούν να βρουν τα πατήματα τους και διαδρόμους προς την αντίπαλη περιοχή. Όλα αυτά άλλαξαν για τα καλά μετά το γκολ της ΑΕΚ που ήρθε στο 16’ με τον Κάσες να εκμεταλλεύεται την ασταθής απόκρουση του Κίρεφ και από κοντά να σημειώνει το 0-1.

Οι παίκτες του Πάμπου Χριστοδούλου προσπάθησαν να αντιδράσουν όμως ο Αγιτέ σπατάλησε μεγάλη φάση στο 20’ όταν από πολύ κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον Τόνιο αλλά και το σουτ του Οικονομίδη ένα λεπτό αργότερα (21’) δεν ήταν και το καλύτερο δυνατό.

Ο ρυθμός ανέβηκε, η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω συνεχώς και ήρθε και το 0-2 στο 26’ όταν μετά από ανατροπή του Σπόλιαριτς ο διαιτητής της αναμέτρησης υπέδειξε την εσχάτη των ποινών και ο Τρισκόφσκι με το 5ο του φετινό τέρμα διπλασίασε τα γκολ της ΑΕΚ. Εύστοχο το πέναλτι του αρχηγού των φιλοξενούμενων όμως τα πανηγύρια δεν κράτησαν για πολύ.

Και αυτό γιατί ήρθε στο 31’ ο Ζαχαρίου να νικήσει τον Τόνιο με πλασέ και να μειώσει σε 1-2. Εκτελέστηκε το φάουλ προς την περιοχή της ΑΕΚ, οι παίκτες του Ιδιάκεθ προσπάθησαν να βγάλουν offside τους αντιπάλους τους όμως το σημαιάκι έμεινε κάτω και ήρθε το γκολ. Ο τηλεοπτικός φακός δείχνει τον Ζαχαρίου να είναι λίγο πιο μπροστά κατά τη διάρκεια που χτυπιέται η μπάλα.

Οι γηπεδούχοι έψαξαν την ισοφάριση όμως οι κιτρινοπράσινοι της Λάρνακας αμύνθηκαν σωστά και κράτησαν το υπέρ τους αποτέλεσμα μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Έτσι ο Γιαννάκης Αναστασίου έστειλε τους δύο μονομάχους στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με σκορ το 1-2 υπέρ της ΑΕΚ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αποβολή καθώς στο 51’ ο Τέτε αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για χτύπημα στο πρόσωπο του Ψάλτη και έτσι η ΑΕΚ θα έπρεπε να συνεχίσει με δέκα παίκτες για σχεδόν ένα 40λεπτο και κάτι.

Από εκείνο το χρονικό σημείο και μετά οι γηπεδούχοι έγιναν πιο απαιτητικοί, θέλησαν να πλαγιοκοπήσουν την αντίπαλη άμυνα και να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα, ενώ από την άλλη οι παίκτες του Ιδιάκεθ προσπάθησαν κατά διαστήματα να κρατήσουν τη μπάλα και να παγώσουν τον ρυθμό.

Η μεγάλη ευκαιρία έλειπε από το ματς μετά την αποβολή και ήρθε στο 68’ για λογαριασμό της ΑΕΚ. Ο Γιάννου απέναντι από τον Κίρεφ δεν κατάφερε να σκοράρει και έτσι το 1-2 παρέμεινε για τους φιλοξενούμενους.

Η φάση αυτή ξύπνησε τον Ολυμπιακό αφού στο 70’ έκανε το 2-2 με τον Αγιτέ να πιάνει το ανάποδο ψαλίδι και να νικά τον Τόνιο. Φοβερό γκολ και ισοπαλία στο παιχνίδι εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών από πλευράς των γηπεδούχων.

Στη συνέχεια οι μαυροπράσινοι είχαν τεράστια ευκαιρία για την ολική ανατροπή όμως ο Βινίσιους στο 74’ σημάδεψε το δοκάρι της ΑΕΚ και το πλασέ του δεν κατέληξε στα δίχτυα για πολύ λίγο.

Ο ρυθμός μετά έπεσε, η ΑΕΚ ισορρόπησε και κράτησε μπάλα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μη βλέπουμε φάσεις. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι, Ολυμπιακός και ΑΕΚ πήραν από ένα βαθμό αφού το τελικό σφύριγμα βρήκε τους δύο μονομάχους ισόπαλους με σκορ 2-2.

Ολυμπιακός: Κίρεφ, Ψάλτης, Σαμπίνια, Σιντιμπέ, Κικο, Ακόστα (Νάνι 81'), Οικονομίδης (Βινίσιους 72'), Ζαχαρίου, Χαμντί (Κα 68΄), Ντουβεντρού, Αγιτέ

ΑΕK: Τόνιο, Θαντί, Σπόλιαριτς (Ραούλ 64'), Τρισκόφσκι (Τολμές 90+1'), Τέτε, Φακούντο, Μίκελ, Πλάνας,Σάστρε, Κάσες, Γιάννου (Τρουγιόλς 78')