Ομόνοια-Απόλλων 1-0: Βραζιλιάνικος χορός και μεγάλη νίκη στο "καυτό" ΓΣΠ

Τεράστια νίκη για την Ομόνοια στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής, με τους "πράσινους" να κερδίζουν 1-0 τον Απόλλωνα στο "καυτό" ΓΣΠ, με χρυσό σκόρερ τον Τιάγκο στο 49' της αναμέτρησης. Επιστροφή της Ομόνοιας στις νίκες μετά την ισοπαλία στην Αρένα, πρώτη ήττα για τον Απόλλωνα στο φετινό πρωτάθλημα, πρώτη ήττα και για τον Βουκομάνοβιτς στον "κυανόλευκο" πάγκο. Είναι η πρώτη νίκη της Ομόνοιας σε φετινό ντέρμπι, μία νίκη με πολύ μεγάλη σημασία, με το "τριφύλλι" να δίνει σήμερα ένα πολύ μεγάλο τεστ, μπροστά σε μία γεμάτη έδρα. Πέραν των 13 χιλιάδων απόψε στο ΓΣΠ.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:
Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος του ντέρμπι Ομόνοια – Απόλλων για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Σ’ ένα πρώτο 45λεπτο με ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, καλό ρυθμό, με μερικά ατομικά λάθη και ασυνεννοησία και από πλευράς Ομόνοιας και από πλευράς Απόλλωνα, με το γκολ για την ώρα να μην σημειώνεται. Αρχικά είδαμε την Ομόνοια με την έναρξη του αγώνα να είναι αυτή που έλεγχε τον αγώνα, όμως από το 25’ και έπειτα ο φιλοξενούμενος στο ΓΣΠ Απόλλωνας πήρε τα πάνω του και έφτανε με προϋποθέσεις στην εστία του Ουζόχο. Μία τελική για την Ομόνοια στο στόχο, έξι για τον Απόλλωνα.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι ήρθε στο 17’ με τον Ζελάγια να δίνει μία πολύ σωστή πάσα στον Γιαννιώτα, με τον Ελλαδίτη μεσοεπιθετικό να απειλεί με κοντινό πλασέ τον Ουζόχο, η μπάλα όμως πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Νιγηριανού τερματοφύλακα. Οι «πράσινοι» απάντησαν στο 19’ με τον Τιάγκο να επιχειρεί δις το σουτ και η μπάλα να κοντράρει σε αμυντικούς του Απόλλωνα, μία όμορφη προσπάθεια που στην τελική δεν ολοκληρώθηκε. Δύο λεπτά αργότερα ήρθε και η πιο ξεκάθαρη φάση για την Ομόνοια για ν’ ανοίξει το σκορ, όμως ο Μολ είπε όχι.

Ο Τιάγκο επιχείρησε μία έξυπνη εκτέλεση φάουλ και στη συνέχεια ο Βίτορ Γκόμες με τακουνάκι ανάγκασε τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα να διώξει δύσκολα σε κόρνερ.

Η τελευταία καλή φάση του πρώτου 45λεπτου η οποία αξίζει αναφοράς, σημειώθηκε στο 32’ όταν ο Πίττας βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση, όμως ο Λούφτνερ από πλευράς Ομόνοιας έβγαλε καλή άμυνα.

Η πρώτη κινητικότητα στην επανάληψη ήρθε στο 47' μετά από σοβαρό λάθος του Σελίμοβιτς, ο Τιάγκο πήρε μπάλα, έδωσε με τη σειρά του στον Ντάρμπισαιαρ, με τον Άγγλο φορ να κάνει ένα χλιαρό σουτ προς την εστία του Μολ.

Ό, τι δεν έκανε ο Τιάγκο στην προηγούμενη φάση το έκανε στην αμέσως επόμενη. Ο Τιάγκο Φερέιρα άνοιξε το σκορ στο ΓΣΠ στο 49’ για το 1-0 και τους φίλους της Ομόνοιας να παίρνουν «φωτιά» στις κερκίδες. Αρχικά μπήκε στη φάση ο Εζρά από μακρινή εκτέλεση πλαγίου, ο Μολ απομάκρυνε ασταθώς και ο Τιάγκο βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο την κατάλληλη στιγμή για να γράψει το 1-0 στο ντέρμπι.

Ένα γκολ που αποπροσανατόλισε τον Απόλλωνα, αφού στο 53’ η Ομόνοια έφτασε κοντά και σε δεύτερο και σε τρίτο γκολ αρχικά με τον Εζρά και στη συνέχεια με τον σκόρερ του πρώτου γκολ.

Με το χρόνο να κυλά υπερ της Ομόνοιας, ο Απόλλωνας έβαλε μεγάλη πίεση για να έρθει η ισοφάριση στο ΓΣΠ, είχε ξεκάθαρες ευκαιρίες με τον Ζελάγια και τον Γιαννιώτα, όμως αυτό δεν ήρθε. Ο πίνακας στο ΓΣΠ έγραψε το τελικό 1-0 για την Ομόνοια, με τον Τιάγκο Φερέιρα να αποδεικνύεται "χρυσός" σκόρερ.

Ομόνοια: Ουζόχο, Λούφτνερ, Λανγκ, Μαυρίας, Λέζιακς, Βίτορ Γκόμες, Γκόμεθ, Τιάγκο, Χριστοφή (71’ Χουμποτσάν), Εζρά (71’ Ανδρόνικος Κακουλής), Νταρμπισάιαρ (90+4' Κούσουλος)

Απόλλων: Μολ, Αγκίρε, Σελίμοβιτς, Γιούστε, Πέδρο, Κυριάκου, Μάρκοβιτς, Γιαννιώτας, Πίττας (73’ Σαρδινέρο), Καρ (61’ Γκαγκμπέ), Ζελάγια