Ζόρικη νίκη με... αυτογκόλ

Η ΑΕΛ κέρδισε με 1-0 τη Δόξα στο Τσίρειο για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Το τέρμα με αυτογκόλ ο Ντερβίτ στο 71', δέχθηκε κόκκινη ο Μέσκα στο 53' κάτι που έφερε και την αποβολή του προπονητής των φιλοξενουμένων, Λούκα Χατζηλούκα.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα!

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο. Η Δόξα ήταν αυτή που φάνηκε να ξεκινά στην πορεία πιο δυνατά, έχασε κάποιες καλές στιγμές όμως στη συνέχεια η ΑΕΛ ισορρόπησε και κράτησε τη μπάλα. Επί της ουσίας οι φιλοξενούμενοι με την πίεση που έβαζαν από ψηλά έκαναν πιο δύσκολη τη ζωή των γηπεδούχων, που είχαν μια καλή ευκαιρία στο πρώτο 20λεπτό, με την κεφαλιά του Αντωνίου όμως να σταματά στον Γκρεμσλ (στο 19’).

Η ΑΕΛ με το πέρασμα του χρόνου προσπαθούσε να καταστεί πιο επικίνδυνη, όμως οι παίκτες του Λούκα Χατζηλούκα έπαιρναν άριστα μεσοαμυντικά και είχαν καλές τοποθετήσεις. Η επόμενη καλή στιγμή για την ΑΕΛ καταγράφηκε στο 26’ όμως η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αβραάμ δεν νίκησε τον Γκρεμσλ και έτσι με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου το αποτέλεσμα στο παιχνίδι ήταν το 0-0.

Μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι ούτε όσον αφορά το σκορ, ούτε όσον αφορά την εικόνα που είχαν οι δύο μονομάχοι στον αγωνιστικό χώρο. Οι Λεμεσιανοί προσπαθούσαν να βρουν ελεύθερους διαδρόμους προς την εστία του Γκρεμσλ ενώ στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι έψαχναν τις αντεπιθέσεις και αμύνονταν με αποτελεσματικότητα.

Το σφύριγμα του Ροβέρτου Κώστα για την ανάπαυλα βρήκε την ΑΕΛ και τη Δόξα στο 0-0 με τους δύο προπονητές να έχουν σημειώσει πολλά στα μπλοκάκια τους για να τα μεταφέρουν στους ποδοσφαιριστές τους.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε χωρίς αλλαγές στις δύο συνθέσεις αλλά με ένα δοκάρι και μια αποβολή. Στο 51’ ο Μπόλιεβιτς σημάδεψε τη δεξιά δοκό του Βοζίνια, ενώ στο 53’ ο Μέσκα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για χτύπημα στο πρόσωπο του Γουήλερ. Στο μεταξύ μετά από αυτή την απόφαση του ρεφ, ο Λούκας Χατζηλούκας έγινε έξαλλος και αποβλήθηκε και αυτός. Διπλό το πλήγμα λοιπόν για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι διαμαρτυρήθηκαν καθώς παρόμοια φάση με αντίθετους πρωταγωνιστές δεν τιμωρήθηκε από τον Ροβέρτο Κώστα.

Ο Κέρκεζ μετά το αριθμητικό πλεονέκτημα που αποκόμισε η ομάδα του προχώρησε σε δύο αλλαγές και επιχείρησε να επιτεθεί με περισσότερες αξιώσεις. Η Δόξα ήταν αυτή όμως που έχασε σπουδαία φάση καθώς στο 65’ μετά από υποδειγματική αντεπίθεση, ο Καλό απέναντι από τον Βοζίνια δεν κατόρθωσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Τα λεπτά κυλούσαν και οι γηπεδούχοι έψαχναν τρόπο να ξεκλειδώσουν την αντίπαλη άμυνα, κάτι που έγινε στο 71’ αφού μετά από γύρισμα του Αβραάμ με το κεφάλι, ο Ντερβίτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0 της ΑΕΛ. Αφού η Δόξα δεν εκμεταλλεύτηκε τη δική της πολύ καλή ευκαιρία λίγο πιο πριν, ήρθε αυτό το γκολ να βάλει σε θέση οδηγού τους κυπελλούχους.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, κυρίως από τα άκρα θέλησαν να φτιάξουν ευκαιρίες και μια τέτοια είχαν στο 80’ όμως το γύρισμα του Ασαμόα πέρασε σε κόρνερ την υστάτη από τον Νιλς Τεϊσέιρα.

Βγήκε μπροστά η Δόξα με αποτέλεσμα να αφήσει ανοικτούς διαδρόμους στα μετόπισθεν, είδαμε ένα παιχνίδι με καλό ρυθμό μέχρι το τέλος και η μπάλα πήγαινε συνεχώς πάνω – κάτω στον αγωνιστικό χώρο. Μέχρι το τελικό σφύριγμα και παρά την πεντάλεπτη καθυστέρηση δεν άλλαξε κάτι, όμως είχαμε μια εκπληκτική απόκρουση του Βοζίνια στο 90+1' σε μακρινό σουτ του Καλό που κράτησε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Με αυτά και αυτά η ΑΕΛ πήρε ένα πολύτιμο και συνάμα δύσκολο τρίποντο απέναντι σε μια Δόξα που είχε πολύ καλή απόδοση, τακτικά ήταν άριστη ακόμη και με δέκα παίκτες και έτσι οι δύο ομάδες πλέον κοιτάζουν τη συνέχεια.