Νέα μεγάλη νίκη για τον Εθνικό Άχνας

Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής ο Εθνικός Αχνας κέρδισε με 2-0 την «άψυχη» Νέα Σαλαμίνα και πήρε σπουδαίο τρίποντο. Η ομάδα της Άχνας ήταν πιο ουσιαστική και με δυο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο πήρε μια μεγάλη νίκη.

Στο πρώτο μέρος με την κατοχή μοιρασμένη, οι δυο μονομάχοι αλληλοεξουδετέρωναν ο ένας τον  άλλο με αποτέλεσμα να μην υπάρξουν πολλές ευκαιρίες. Την πρώτη καλή στιγμή την είχε η Νέα Σαλαμίνα με σουτ του Κωστή, και την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ. Ο Εθνικός απάντησε στις ευκαιρίες με σουτ του Κοστόφσκι αλλά να αποκρούει σταθερά ο Βεσελόφσκι. Παρόλα αυτά η τεράστια στιγμή ήταν για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Κίνγκσλεϊ σε διπλή ευκαιρία να μην μπορεί να νικήσει τον Μπογκατίνοφ. Ενώ λίγο πιο μετά το σουτ του Ελντουντού απέκρουσε και πάλι ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων. Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους άνηκε στον Εθνικό με τον Μιγκελίτο να πιάνει την κεφαλιά αλλά να αποκρούει σταθερά ο Βεσελόφσκι.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες μπήκαν για να κάνουν το παιχνίδι τους. Όμως στην πρώτη μεγάλη του ευκαιρία ο Εθνικός ευτύχησε να σκοράρει με εκπληκτικό γκολ του Μιγκελίτο. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά για τη Νέα Σαλαμίνα στο 57ο λεπτό μετά από γύρισμα του Κονέ ο Βεσελόφσκι δεν μπόρεσε να διώξει σωστά τη μπάλα και την έστειλε στα δίκτυα της ομάδας του. Από εκείνο το σημέιο και μετά ο Εθνικός Άχνας κατάφερε να ελέξει το ρυθμό του αγώνα και να το φέρει στα μέτρα του. Φτάσαμε στο 77ο λεπτό με ένα καλό γύρισμα του Χριστοφόρου που απέκρουσε σταθερά ο Μπογκατίνοβ.

Το τελικό σφύριγμα του Τιμόθεου Χριστοφή βρήκε νικήτρια την ομάδα του Εθνικού που πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη.

90΄ Τέλος του αγώνα.Μεγάλη νίκη του Εθνικού

76΄ Καλό σουτ του Χριστοφόρου απέκρουσε σταθερά ο Μπογκατίνοβ

65΄ Ψάχνει αντίδραση η Νέα Σαλαμίνα που δυσκολεύεται να αναπτυχθεί

57΄ΓΚΟΛ για τον Εθνικό με αυτογκόλ του Βεσελόφσκι από γύρισμα του Κονέ, στο 2-0 το παιχνίδι

51΄ΓΚΟΛ για τον Εθνικό με εκπληκτικό σουτ του Μιγκελίτο και 1-0

46΄Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45΄ Τέλος ημιχρόνου 0-0 οι δύο ομάδες

43΄ Νέα καλή στιγμή για τον Εθνικό με τον Κολομπάρτ να κάνει το ανάποδο και η μπάλα να περνά άουτ

31' Πολύ καλό σουτ του Ελντουντού απέκρουσε δύσκολα ο Μπογκατίνοφ

30' Καλή στιγμή για τον Εθνικό κεφαλιά του Μιγκελίτο απο γύρισμα του Παπαγεωργίου

27΄ Διπλή μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα με το Κίνγσκλευ αλλά να αποκρούει ο Βεσελόφσκι

23΄ πολύ καλό σουτ για τον Εθνικό απεκρούει σταθερά ο Βεσελόφσκι

20΄ Χωρίς πολλά πολλά το παιχνίδι με τις δυο ομάδες να ψάχνουν την ευκαρία τους

15΄ Πρώτο σουτ για τον Εθνικό με τον Κοστόφσκι η μπάλα ψηλά άουτ

10΄ Πρώτη καλή ευκαρία για τη Νέα Σαλαμίνα με σουτ του Κωστή η μπάλα κόντραρε και πήγε κόρνερ

1΄ ΈΝΑΡΞΗ του αγώνα καλή επιτυχία στις δυο ομάδες

Εθνικός Άχνας : Μπογκαντίνοφ, Ευσταθίου, Γκλομπάρτ, Φοινίρης, Μιγκελίτο, Κουντόβιακ, Μαρκόφσκι(Κονέ 86), Κοστόφσκι, Κυπριανού, Παπαγεωργίου(Χαραλάμπους 50΄)

Νέα Σαλαμίνα : Βεσελόφσκι, Σέζαρ, Νουρ, Μαριάνοβιτς, Κίνγκσλεϊ, Κωστή(Σίμσον 72), Λαμπότ, Χριστοφόρου, Τιστέλ, Κορέια, Ελουντού(Μαουρίσιο 66)