Κυριάρχησε, κέρδισε και ανέβηκε

Ιδανικότερη επιστροφή στο Παπαδόπουλος δεν μπορούσε να είχε η Ανόρθωση. Μετά από καιρό η Κυρία επέστρεψε στην έδρα της και στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής επικράτησε της Πάφου με 2-0.

Η Κυρία από την αρχή της αναμέτρησης είχε τον έλεγχο και ήταν η ομάδα που ήταν συνεχώς στο προσκήνιο. Δεν άφησε την Πάφο να πάρει τα ηνία του αγώνα και σιγά-σιγά επέβαλε τον ρυθμό της πέτυχε δυο γκολ με (Σίντενφελντ και Ράγιος) και πέτυχε την δεύτερη της νίκη σε τρείς αναμετρήσεις.

Δείτε το Live ΕΔΩ.

Δεύτερη σερί ήττα για την ομάδα της Πάφου και πλέον η καρέκλα του Ζέλικο Κόπιτς άρχισε να τρίζει για τα καλά. Η ομάδα της Πάφου δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να απειλήσει την εστία του Λορία αφού η πρώτη φάση στον αγώνα ήρθε στο 69ο λεπτό με ένα μακρινό σουτ του Πάτσιον.

Η Κυρία με τη νίκη της αυτή ανέβηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας με 7 βαθμούς σε τρείς αγώνες.

Δυνατά από την αρχή
Η επιστροφή της Ανόρθωσης στο γήπεδο ήταν το γεγονός του σημερινού αγώνα κόντρα στην Πάφο. Η Κυρία ήθελε να συνδυάσει την επιστροφή της στο Παπαδόπουλος με νίκη κόντρα στην Πάφο και μπήκε από την αρχή δυνατά.

Από το 2ο λεπτό η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια (γνώρισε την αποθέωση κατά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο), άρχισε τις ευκαιρίας. Ο Καλτσας βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην μεγάλη περιοχή όμως το σουτ του επιχείρησε πέρασε έξω.

Στο 7ο λεπτό ο Σίντενφελντ προσπάθησε με κεφαλιά να νικήσει τον Ρούτκο ωστόσο η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στο κόρνερ.
Στην συνέχεια Καλτσάς και Γκαλίστιος προσπάθησαν να νικήσουν τον τερματοφύλακα της Πάφου στο 8ο και 11ο λεπτό χωρίς αποτέλεσμα.

Ράγιος… Σίντενφελντ σκόρερ
Στο 23ο λεπτό ο Ράγιος προσπάθησε να κρεμάσει τον Ρούτκο μέσα από την μεγάλη περιοχή χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο 32ο λεπτό όμως ο Ράγιος σέρβιρε στον Σίντενφελντ και με καρφωτή κεφαλιά ο αρχηγός της Κυρίας άνοιξε το σκορ, αφού η μπάλα κτύπησε πρώτα και στο οριζόντιο δοκάρι του Ρούτκο. Αυτό ήταν και το πρώτο γκολ του κεντρικού αμυντικού στο πρωτάθλημα αλλά και το πρώτο γκολ της Κυρίας στο γήπεδο της για φέτος.

Με το καλημέρα… Ράγιος και 2-0
Δυνατά μπήκε και στο β’ μέρος ο Κυρία. Αφού απείλησε αρχικά με τον Κριασβίλι στο 47ο λεπτό και ανάγκασε τον Ρούτκο σε εξαιρετική επέμβαση, ο τερματοφύλακας της Πάφου δεν μπορούσε να κάνει το ίδιο δυο λεπτά αργότερα. Η Κυρία στο 49ο λεπτό κέρδισε φαουλ σε καλό σημείο με τον Ράγιος να αναλαμβάνει την εκτέλεση του. Ο Ισπανός μέσος της Κυρίας έστειλε στην μπάλα στα δίκτυα του Ρούτκο για το 2-0 της ομάδας της Αμμοχώστου.

Φώναξαν ΓΚΟΛ… αλλά
Στο 54ο λεπτό η Κυρία έχασε μοναδική ευκαιρία για το 3-0. Ο Ράγιος και πάλι εκτέλεσε το φαουλ ο Γκαλίτσιος στην πορεία της μπάλας έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να χτυπά στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Ρούτκο χάνοντας έτσι μοναδική ευκαιρία για τρίτο γκολ η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια.

Πρώτη για Πάφο
Έπρεπε να περάσουν 69 λεπτά στην αναμέτρηση για να δούμε ευκαιρία της Πάφου στον αγώνα. Μετά από ατομική ενέργεια του Πάντσον ο ποδοσφαιριστής της Πάφου έφτασε στο ύψος της περιοχής του Λορία έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει έξω.

Ανόρθωση: Λόρια, Σελίν, Γκαλίτσιος, Σίντενφελντ, Βργκοτς, Αρτυματάς, Μαργκάσα, Ράγιος, Τορνίκε (77’ Ντασβίλι), Καλτσάς (63’ Μανθάτης), Σαντίκ (74’ Ντούρις)

Πάφος Fc: Ρούτκο, Γουϊλιαμς, Λαφρανς, Μπεσάρα, Πανός (46’ Λιλούκιν), Ράσιτς (60’ Σάνι), Παναγιώτου, Σακό, Πάντσεον, Νέμετς, Αραγκούρι (46’ Αντωνίου).

Κίτρινες: Σελίν, Μανθιάτης  /Ράσιτς, Πανός, Φιλιώτης