Ανατροπή στο 100 παρά ένα για τον ΑΠΟΕΛ!

Την ανατροπή της χρονιάς πέτυχε στο Παραλίμνι ο ΑΠΟΕΛ. Οι γαλαζοκίτρινοι έχαναν με 2-1 μέχρι το 90’, όμως, ο Γιώργος Μερκής στις καθυστερήσεις με δυο προσωπικά τέρματα έφερε τα κάτω πάνω και χάρισε μια πολύ δύσκολη νίκη στην ομάδα του με 2-3. Η ομάδα της Λευκωσίας προηγήθηκε με τον Χαλένιους, ωστόσο ο Αμπαρτζουμιάν γύρισε τον αγώνα για να έρθει ο Κύπριος διεθνής να απαντήσει δις. Αποβλήθηκε ο προπονητής των γηπεδούχων λόγω έντονων διαμαρτυριών. Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Προβάδισμα με Χαλένιους

Το πρώτο τέρμα του Χαλένιους με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ ήταν εκείνο που έκρινε το 1ο ημίχρονο. Οι γαλαζοκίτρινοι μπήκαν δυνατά και με διάθεση να σκοράρουν νωρίς, αλλά μέχρι εκεί. Η ΕΝΠ απείλησε στο 8’ με τον Αγκιρί και μέχρι το 22’ το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. Σε εκείνο το λεπτό η ομάδα του Τόμας Ντολ μπήκε σε θέση οδηγού, όταν ο Σουηδός επιθετικός εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά λάθη του αντιπάλου και με το αριστερό, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κλέιμαν.

Ο ΑΠΟΕΛ δεν αξιοποίησε τις ευνοϊκές συνθήκες που δημιουργήθηκαν, ενώ ούτε η ΕΝΠ επηρεάστηκε από αυτές. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, ο ρυθμός ήταν καλός, όμως, καμιά ομάδα δεν ξεχώρισε. Κάποιες προσπάθειες από την μια και από την άλλη πλευρά δεν κατέληξαν στο στόχο και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 0-1.

Το έφερε τούμπα ο Αμπαρτζουμιάν

Στο 2ο ημίχρονο ήταν η ΕΝΠ που ξεκίνησε δυνατά και απείλησε δυο φορές τον Μπέλετς, ωστόσο η μεγαλύτερη ευκαιρία μέχρι εκείνο το σημείο ήρθε από τον ΑΠΟΕΛ, όταν στο 52’ ο Άλεφ με αριστερό κοντινό σουτ, σημάδεψε το δοκάρι. Στο 58’ λίγο έλειψε ο Χαλένιους να στείλει για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα, όμως, αυτή τη φορά ο Κλέιμαν απέκρουσε την κεφαλιά του Σουηδού.

Η ΕΝΠ δεν τα παράτησε και στο 62’ απάντησε με μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Κοσμά έκανε το μακρινό σουτ, αλλά ο Μπέλετς με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ. Δυο λεπτά μετά ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ έκανε λάθος εκτίμησε σε κεφαλιά του Αμπαρτζουμιάν και είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του.

Ο ΑΠΟΕΛ επιχείρησε να αντιδράσει, ανέβασε ρυθμό και προσπάθησε, αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την πολύ καλή πλέον διπλή αμυντική ζώνη της ΕΝΠ. Οι γαλαζοκίτρινοι πίεζαν, ενώ και οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να διπλασίαζαν τα τέρματα τους λίγα λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου με τον σκόρερ τους. Ωστόσο ο Αρμένιος διεθνής στο 89’ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έφερε τούμπα τον αγώνα.

Ο Μερκής την ανατροπή της χρονιάς

Στα οχτώ λεπτά που έδωσε ο Νεοφύτου για καθυστερήσεις, ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε με τον Μερκή στο 90+4' , ενώ στην αμέσως επόμενη φάση, ο ίδιος παίχτης έχασε μεγάλη φάση για να φέρει τα κάτω πάνω. Ο Κύπριος διεθνής δεν είπε την τελευταία του λέξη και στην τελευταία ευκαιρία του αγώνα, στο 90+9 με κεφαλιά έγραψε τον επίλογο του εξαιρετικού αυτού αγώνα. Πάντως, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν έντονα, είχαν σφοδρά παράπονα, με τον κ. Κοσμά να αποβάλλεται από τον αγωνιστικό χώρο.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Ιωάννου, Μερκής, Μιχαΐλοβιτς , Ζοαζίνιο, Άλεφ, Σόουζα, Βιντιγκάλ (84' Γιάκολις), Τάμαρι (72' Τάμαρι), Εφραίμ (63' Αλωνεύτης), Χαλένιους

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Αγγελή (76' Κυριάκου), Μιτρέφσκι (30′ Kουμής), Βαλλιάνος, Αμπαρτζουμιάν, Κοσμά, Σπόλιαριτς, Ριέρα, Αγκίρι, Θεοδώρου (69' Μαισουράτζε), Σεπάνιακ