"Πληγωμένοι από την εικόνα που είδαμε... γίναμε μάρτυρες διαιτητικών λαθών"

Ο απόηχος από το ΕΝΠ-ΑΠΟΕΛ συνεχίζεται, με τον Νεκτάριο Πετεβίνο να κάνει λόγω για σοβαρά αρκετά διαιτητικά λάθη, τα οποία είχαν καταλυτικό ρόλο στη διαμόρφωση του αποτελέσματος στο "Τάσος Μάρκου".

Οι δηλώσεις του Νεκτάριου Πετεβίνου στο Ράδιο Πρώτο:

«Είναι μία πραγματικότητα και είναι αλήθεια τουλάχιστον στο αγωνιστικό κομμάτι, υπήρξε μία δραματική εξέλιξη. Τα 3 μπήκαν από το 89' και μετά. Υπάρχουν αρκετά που θα πρέπει να κρατήσουμε και να θυμόμαστε. Θα πρέπει να μάθουμε από τα λάθη μας, ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο εμείς διαμορφώσαμε την τροπή του. Δώσαμε δικαίωμα στην Ένωση να ελπίζει και να κάνει ποδόσφαιρο. Είναι ομάδα με ταλέντο και ποιότητα. Αντιλαμβάνεσαι ότι μετά την ανατροπή της δικαιούταν να ελπίζει. Όπως ελπίζαμε και εμείς με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Πρέπει να δουλέψουμε για να διορθώσουμε αυτό το φαινόμενο που δείξαμε στα τελευταία δύο παιχνίδια. Δεν μπορούμε να διαχειριστούμε όταν προηγούμαστε στο σκορ.

Γίναμε μάρτυρες διαιτητικών λαθών, έπαιξαν το ρόλο τους για τη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος. Η ΕΝΠ έχει κάθε δικαίωμα να αναφερθεί στα δικά της. Εμείς θα αναφερθούμε σε αυτά που αφορούν τον ΑΠΟΕΛ. Στο 40ο λεπτό είχαμε καθαρό πέναλτι στον Σόουζα. Στο 64’ δόθηκε λάθος κόρνερ, ενώ ο Αγγελή είχε βγάλει την μπάλα εκτός και ήρθε το 1-1 και στο 2-1 υπήρχε επιθετικό φάουλ στο 89' πάνω στον Μιχαίλοβιτς.

Συν άλλα πολλά που συνέβησαν, καθυστερήσεις σε προκλητικό βαθμό και φάουλ που δεν δόθηκαν. Δεν παίχτηκε παιχνίδι στην επανάληψη. Εμείς χρονομετρήσαμε το χρόνο και ήταν περισσότερος από 8 λεπτά. Είμαστε πληγωμένοι από την εικόνα που είδαμε και δυστυχώς σε όλες τις αγωνιστικές ήταν το σημείο αναφοράς. Δεν μπορούμε ν' ανεχτούμε αυτή την κατάσταση φέτος. Είτε καταγγείλεις ένα διαιτητή είτε όχι, δεν υπάρχει ουσία. Είναι επικοινωνιακές οι κινήσεις το να καταγγέλλονται οι διαιτητές. Αυτοί που τους αξιολογούν και αυτοί που τους ορίζουν θα πρέπει να δώσουν τις απαντήσεις.

Η απόφαση του προπονητή και η εικόνα των ποδοσφαιριστών στο α’ ημίχρονο, θεωρώ ότι προσπαθήσαμε ν’ αναπτυχθούμε με ωραίους τρόπους. Δεν σημειώσαμε το δεύτερο γκολ στο πρώτο ημίχρονο κάτι που είχαμε πετύχει με την ΑΕΛ. Δώσαμε αυτοπεποίθηση και δικαίωμα στην ΕΝΠ.

Αναγνωρίζουμε τα λάθη μας, κοιτάμε τα επόμενα παιχνίδια, η περίοδος είναι μεγάλη. Ο Μερκής πήρε εντολή από το 89’ και μετά να κατεβεί ως επιθετικός. Είναι προσπάθεια όλων, δεν εστιάζουμε σ’ έναν ποδοσφαιριστή.

Πάμε για να διεκδικήσουμε τον τίτλο το Σάββατο. Ο Τάμαρι έχει δεχθεί ένα χτύπημα δεν είναι σοβαρό. Περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει με τον Γκέντσογλου, το MRI είναι καθαρό, συνεχίζει αποθεραπεία. Ο Βούρος αφαίρεσαι τον νάρθηκα και μπαίνει τώρα σε ανταγωνιστικές προπονήσεις».