Δεν το ''Χ''άρηκε κανείς στην ''Αρένα''!

ΑΕΚ και Απόλλωνας για το εξ αναβολής ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής έμειναν στο 0-0 μέσα στην ''Αρένα''. Σπουδαία φάση στο 90+2' για τους γηπεδούχους, όμως ο Μολ είπε ''όχι'' στο δυνατό σουτ του Τρισκόφσκι.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά και οι δύο ομάδες έψαχναν τα πατήματα τους. Πρόσεχαν περισσότερα την άμυνα τους οι δύο μονομάχοι και με το πέρασμα του χρόνου ο Απόλλωνας πήγε να αναλάβει τα ηνία αφού είχε κατοχή και προσπαθούσε από τα άκρα να καταστεί επικίνδυνος.

Η ΑΕΚ ισορρόπησε στη συνέχεια, πήγε και αυτή να φτιάξει ευκαιρίες αλλά έμενε στις προϋποθέσεις και αυτή την εικόνα βλέπαμε μέχρι το 26’. Εκεί χάθηκε η πρώτη μεγάλη φάση στο ντέρμπι αφού ο Σαρδινέρο από πολύ κοντά έκανε την κεφαλιά, πήγε να πανηγυρίσει, όμως ο Τόνιο με δυσκολία έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στις μεγάλες φάσεις αφού δύο λεπτά αργότερα (στο 28’) ο Τρισκόφσκι έκανε το σουτ όμως ήταν άτυχος αφού η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στα πόδια του Μολ με αποτέλεσμα να απομακρυνθεί τη τελευταία στιγμή από την κυανόλευκη άμυνα.

Και αν περίμενε κανείς αυτές οι δύο μεγάλες ευκαιρίες να ξυπνήσει τους παίκτες των δύο ομάδων έπεσε έξω αφού στα εναπομείναντα λεπτά γίναμε μάρτυρες ενός παρόμοιου σκηνικού του πρώτου 20λέπτου. Δηλαδή ΑΕΚ και Απόλλων να προσπαθούν να δημιουργήσουν αλλά χωρίς κάτι ουσιαστικό.

Το σφύριγμα του Λεόντιου Τράττου για την ανάπαυλα έστειλε τα δύο σύνολα στα αποδυτήρια ισόπαλα και χωρίς τέρματα (0-0).

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε χωρίς κάποια αλλαγή για ΑΕΚ και Απόλλωνα. Ο ρυθμός παρέμεινε στα ίδια επίπεδα, η υπεροχή ήταν εναλλασσόμενη και τόσο οι γηπεδούχοι όσο και οι φιλοξενούμενοι επιχειρούσαν να ‘’τρυπήσουν’’ τις καλοστημένες άμυνες του αντιπάλου.

Τα λεπτά κυλούσαν, όμως στο γήπεδο έβλεπες ημιτελείς προσπάθειες στο επιθετικό μισό για τις δύο ομάδες, ενώ ανασταλτικά τα πήγαν εξαιρετικά με πολύ καλές παρεμβάσεις εκεί όπου ήταν αναγκαίο.

Με το πέρασμα του χρόνου στην εξίσωση έμπαινε και ο παράγοντας κούραση, ήρθαν και οι πρώτες εξωτερικές κινήσεις από τους προπονητές αλλά τίποτα δεν άλλαζε και το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα του ντέρμπι, ένα δεκάλεπτο πριν από το φινάλε.

Η καλύτερη στιγμή ήρθε στο 86’ και ήταν για την ΑΕΚ όμως το σουτ του Φιόλιτς έφυγε λίγο έξω. Εκείνη η ευκαιρία αφύπνισε λίγο τους παίκτες των δύο ομάδων, ο ρυθμός πήγε να ανεβεί και η μπάλα πήγαινε σε κάποιες στιγμές πολύ γρήγορα πάνω – κάτω.

Στο τρίλεπτο των καθυστερήσεων η ΑΕΚ πίεσε περισσότερο καθώς έχασε δύο μεγάλες φάσεις και το 0-0 παρέμεινε καθώς ο Μολ στο 90+2' είπε ''όχι'' με εξαιρετικό τρόπο στο δυνατό σουτ του Τρισκόφσκι.

Το τελικό σφύριγμα του Λεόντιου Τράττου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα και έτσι έφυγαν από τον αγωνιστικό χώρο ΑΕΚ και Απόλλωνας με ένα βαθμό.