Επιβλητική ΤΡΙΑΡΑ και κορυφή για την Ανόρθωση

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε το εξ-αναβολής παιχνίδι της κόντρα στον Απόλλωνα η Ανόρθωση και με τον χειρότερο ο Απόλλωνας. Η Κυρία έκανε πραγματικά ότι ήθελε τον Απόλλωνα μέσα στο Αντώνης Παπαδόπουλος κερδίζοντας τον με 3-0 και έπιασε στην κορυφή την Ομόνοια έχοντας και οι δυο ομάδες από 10 βαθμούς.

Η Κυρία πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Ράγιος στο 25ο λεπτό ενώ ο Ισπανός μεσοεπιθετικός έκανε τα τέρματα του δυο στο 43ο λεπτό. Στο 65ο λεπτό ο Γκαλίτσιος με πλασέ πέτυχε το 3-0 της Ανόρθωσης επί του Απόλλωνα.

Αποτέλεσμα το οποίο πήρε την Κυριά στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με την Ομόνοια έχοντας από 10 βαθμούς.

Από την άλλη ο Απόλλωνας γνώρισε την 2η του ήττα στους 3 τελευταίους του αγώνες και πλέον βρίσκεται στο -6 από την κορυφή έχοντας συμπληρώσει τους αγώνες που χρωστούσε. Η ομάδα του Ιβάν Βουκομάνιβτς σε καμία περίπτωση δεν απείλησε την Κυρία, έμεινε μακριά από τις καλές του εμφανίσεις και η απογοήτευση στις τάξεις των γαλάζιων είναι εμφανής. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Απόλλωνα ήταν να μειώσει σε 3-1 στο 85ο λεπτό με τον Γκακπέ.

Δείτε το Live ΕΔΩ.

Διπλή με Αρτυματά
Δεν θα ήταν ψέματα αν λέγαμε πως η Ανόρθωση άρχισε το ντέρμπι κόντρα στον Απόλλωνα από εκεί που σταμάτησε στον αγώνα με την Πάφο. Έδειξε από την αρχή στον αντίπαλο της πως κουμάντο στο δικό της σπίτι θα κάνει η ίδια η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια. Έπιασε πραγματικά από τον «λαιμό» τον αντίπαλο της και μέσα σε 8 λεπτά έφτιαξε δυο καλές ευκαιρίες για να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Αρτυματά. Ωστόσο οι κεφαλιές που επιχείρησε ο Κύπριος μέσος κατέληξαν έξω.

«Έκρυψαν» την μπάλα και την εμφάνισαν στα δίκτυα
Στο 25ο λεπτό η Ανόρθωση πήρε κεφάλι στο σκορ. Συνεργάστηκαν άψογα Σαντίκ, Ράγιος και Καλτσάς με τον τελευταίο να κάνει το παράλληλο γύρισμα στην περιοχή με τον Ράγιος με προβολή να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Μόλ για το 1-0.

Το δεύτερο καλύτερο από το πρώτο
Η Ανόρθωση μετά το γκολ που πέτυχε συνέχισε στο ίδιο επίπεδο. Δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Απόλλωνα και αφού απείλησε και πάλι με τον Αρτυματά στο 36ο λεπτό (το σουτ του κατέληξε έξω), στο 43ο λεπτό ο Ράγιος και πάλι πέτυχε το 2-0. Ο Σαντίκ έδωσε την ασίστ στον Ράγιος ο οποίος με ένα κεραυνό έξω από την μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μόλ για το 2-0 για την Κυρία με τον Ισπανό να φτάνει τα τέσσερα γκολ στο πρωτάθλημα ξεπερνώντας ήδη την περσινή του επίδοση που είχε τρια.

Πρώτη για Απόλλωνα
Έπρεπε να περάσουν 62 λεπτά για να δούμε μια τελική προσπάθεια από τους παίκτες του Ιβάν Βουκαμάνοβιτς. Ο Γιαννιώτας πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή του Λορία έκανε το φαλτσαριστό σουτ με τον τερματοφύλακας της Κυρίας να πέφτει και να διώχνει την μπάλα.

Και ο Γκαλίτσιος στους σκόρερ
Στο 65ο λεπτό η Ανόρθωση έκανε τα τέρματα της τρία με τον Γκαλίτσιο. Ο Ράγιος εκτέλεσε το κόρνερ και ο ακραίος αμυντικός της Κυρίας ο οποίος προωθείται στα στημένα (αν και ήταν στο έδαφος) βρήκε τρόπο και έστειλε την μπάλα με πλασέ στα δίκτυα του Μολ για το 3-0 μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς από τους φίλους της Κυρίας.

Μόνος του ο Γιαννιώτας
Όσες φορές απείλησε ο Απόλλωνας ήταν από τα πόδια του Ελλαδίτη επιθετικού. Ο Γιαννιώτας πήρε την μπάλα από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ με την μπάλα όμως να περνά λίγο πάνω από την εστία του Λορία.

Μείωσε σε 3-1 με Γκακπέ
Στο 85ο λεπτό του ντέρμπι ο Απόλλωνας βρήκε τον τρόπο για να στείλει την μπάλα στα δίκτυα του Λορία. Ο Γκαπέ από πλάγια θέση έκανε το δυνατό σουτ με την μπάλα να καταλήξει στα δίκτυα του τερματοφύλακα της Κυρίας.

Ανόρθωση: Λόρια, Γκαλίτσιος, Αρτυματάς, Σίλντενφελντ, Ράγιος (80’ Μανθάτης), Οκριασβίλι, Σαντίκ (66’ Νταισβίλι), Καλτσάς (74’ Κατσαράβα), Βργκοτς, Μαργκάσα, Σελίν

Απόλλωνας: Μολ, Πέδρο, Μάρκοβιτς (67’ Παπουλής), Σελίμοβιτς, Σάλαϊ, Βασιλείου (13’ Αντωνιάδης) (40’ Αγκίρε), Κυριάκου, Ρότζερ, Σαρντινέρο, Γιαννιώτας, Γκακπέ.

Κίτρινες: Καλτσάς, Αρτυματάς,/Σάλαι, Παπουλής, Σελίμοβιτς, Αγκίρε