Πεντάρα με ανατροπή για την ΑΕΚ κόντρα στον Εθνικό

Η ΑΕΚ κέρδισε με ανατροπή τον Εθνικό και με το ευρύ 5-1. Προηγήθηκαν με Μιγκελίτο οι φιλοξενούμενοι, το γύρισαν με Τρουγιόλς, Τρισκόφσκι, Γιάννου, Φιόλιτς και Πλάνας οι γηπεδούχοι. Έχασε πέναλτι ο Εθνικός στο 13' με τον Κονέ να σημαδεύει το δοκάρι.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους. Η ΑΕΚ είχε την κατοχή της μπάλας και επιχειρούσε να βρει κενούς διαδρόμους προς την εστία των φιλοξενουμένων αλλά δεν κατόρθωσε να φτιάξει κάποια αξιόλογη στιγμή.

Στο 13’ ο Κονέ έπεσε στην περιοχή της ΑΕΚ μετά από σύγκρουση με τον Μικέλ, ο Βασίλης Δημητρίου υπέδειξε το σημείο του πέναλτι και ξεσήκωσε τον κόσμο στην ‘’Αρένα’’ και τους παίκτες του Ιδιάκεθ. Ο Καμερουνέζος μεσοεπιθετικός του Εθνικού σημάδεψε το δοκάρι και έτσι το 0-0 παρέμεινε.

Η προσφυγική ομάδα δεν πτοήθηκε, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε να κρατήσει μπάλα. Έπαιξαν από τα πλάγια οι παίκτες του Γιώτη Εγκωμίτη και ισορρόπησαν κάπως στον αγωνιστικό χώρο. Σίγουρα ήταν προβληματισμένος ο Ιδιάκεθ από την εικόνα αυτή και όρθιος έδινε τις δικές του οδηγίες. Να σημειώσουμε πως στο 21’ οι γηπεδούχοι έχασαν τη δική τους καλή στιγμή, όμως το σουτ του Ραούλ κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

Τα επόμενα λεπτά η ΑΕΚ κράτησε περισσότερο τη μπάλα και θέλησε να πιέσει τον Εθνικό, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλά στημένοι στον αγωνιστικό χώρο και έδειχναν επικίνδυνοι. Την καλή τους εμφάνιση την εξαργύρωσαν με τέρμα οι του Εθνικού καθώς στο 30’ ο Μιγκελίτο με δυνατό κεφαλιά κέρδισε τον Τόνιο για το 0-1.

Η ΑΕΚ έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει, τα λεπτά κυλούσαν και ενώ όλα έδειχναν πως στα αποδυτήρια οι δύο μονομάχοι θα πάνε με αυτό το αποτέλεσμα ήρθαν οι Τρουγιόλς (με κεφαλιά στο 45’) και ο Τρισκόφσκι (με πλασέ στο 45+1’) να φέρνουν τούμπα την αναμέτρηση και να δίνουν το προβάδισμα με 2-1 στην ομάδα τους.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, με την έναρξη του Β’ μέρους ήταν αρκετά δέκα λεπτά για να τελειώσει μια και καλή η υπόθεση τρίποντο.

Και αυτό καθώς ο Γιάννου στο 49’ χρίστηκε σκόρερ μετά το ολέθριο σφάλμα του Μπογκατίνοφ και εκεί έγινε το 3-1. Στο 55’ ο Φιόλιτς έκανε το σουτ, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον κίπερ του Εθνικού και το 4-1 ήταν γεγονός. Τρία τα γκολ της διαφοράς και το συγκρότημα του Γιώτη Εγκωμίτη τα είχε με τον εαυτό του καθώς μέσα σε λίγα λεπτά έχασε τη συγκέντρωση του και το πλήρωσε ακριβά.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να βρουν αντίδραση αλλά δεν ήταν δυνατό. Οι της ΑΕΚ κράτησαν την κατοχή, ανέβασαν ξεκάθαρα απόδοση και έδειξαν ένα άλλο πρόσωπο στην επανάληψη και πάτησαν πάνω στην καλή ψυχολογία της ανατροπής.

Από ένα σημείο και μετά μπήκαν και οι εξωτερικές αλλαγές στην εξίσωση, οι δύο προπονητές κατάλαβαν πως τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει όμως οι παίκτες που έπαιζαν συνέχισαν να δίνουν το 100% και αυτό έβγαζε μια καλή εικόνα.

Χάθηκαν ευκαιρίες, κυρίως για την ΑΕΚ που ήταν σαφώς πιο επιθετική και το 5-1 ήρθε στο 79’. Ο Αναστασίου έκανε το πλασέ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Πλάνας με δυνατό διαγώνιο σουτ παραβίασε τα δίχτυα του Εθνικού Άχνας.

Διαστάσεις θριάμβου έδωσαν στη νίκη τους οι κιτρινοπράσινοι της Λάρνακας που πέτυχαν την πρώτη τους φετινή επιτυχία στην ‘’Αρένα’’ μιας και πριν μετρούσαν δύο ισοπαλίες (με Ομόνοια και Απόλλωνα). Από την άλλη ο Εθνικός γνώρισε την πρώτη του φετινή ήττα και έμεινε στους 7 βαθμούς με ένα όμως παιχνίδι λιγότερο. Να σημειώσουμε πως η ΑΕΚ έφτασε στους 9 με το τρίποντο αυτό.

Έτσι με το τελικό σφύριγμα του Βασίλη Δημητρίου η ΑΕΚ χαμογέλασε και ο Εθνικός προβληματίστηκε για την ''κατάρρευση'' του εντός αγωνιστικού χώρου.

ΑΕΚ: Τόνιο, Γκονζάλεθ, Πλάνας, Τρουγιόλς, Σπόλιαριτς, Σάστρε, Φιόλιτς (77'Κωνσταντίνου), Γακρσία (82'Ιωάννου), Ραούλ Ρουίθ (70' Κ. Αναστασίου), Τρισκόφσκι, Γιάννου.

Εθνικός Άχνας: Μπογκαντίνοφ, Ευσταθίου, Γκλομπάρτ, Φοινίρης (51'Μ. Ηλία), Μιγκελίτο, Κουντόμπιακ, Μ. Μαρκόφσκι, Κοστόφσκι (84'Α. Ηλία), Κυπριανού, Παπαγεωργίου, Κονέ (46' Ι. Μαρκόφσκι).

Κίτρινες: Γκαρσία/ Ευσταθίου.