Πολλά τα κέρδη και σκληρή δουλειά ενόψει της συνέχειας

Η ΑΕΚ νίκησε με το μεγάλο σε έκταση σκορ 5-1 τον Εθνικό στην ''Αρένα'' και κέρδισε πολλά περισσότερα από το τρίποντο.

Κέρδισε ηρεμία και χρόνο για καλύτερη δουλειά μιας και στη διακοπή θα προετοιμαστεί κάτω υπό καλύτερες συνθήκες ενόψει του ντέρμπι με την ΑΕΛ στη Λεμεσό.

Κάποιος που είδε την αναμέτρηση με την ομάδα της Άχνας θα αντιληφθεί πως οι γηπεδούχοι έβγαλαν δύο πρόσωπα στον αγωνιστικό χώρο. Στο πρώτο ημίχρονο δεν μπόρεσε να επιβάλει τον ρυθμό της και δημιουργικά βαθμολογήθηκε...σχεδόν με μηδέν καθώς την έσωσαν τα δύο γκολ στην εκπνοή. Ήθελαν και δεν μπορούσαν οι κιτρινοπράσινοι της Λάρνακας και οι Τρουγιόλς - Τρισκόφσκι ξελάσπωσαν τους γηπεδούχους.

Αυτά τα δύο τέρματα και η ανατροπή της έδωσαν ψυχολογία και στην επανάληψη παρουσιάστηκε με το καλό της κοστούμι, έβαλε φαντασία στο μεσοεπιθετικό τρίτο του γηπέδου και ''καθάρισε'' την υπόθεση νίκη.

Ο Ιδιάκεθ ξέρει πολύ καλά ποια είναι τα θετικά και ποια τα αρνητικά του σημερινού (4/10) αγώνα. Ο Πλάνας στο αριστερό άκρο της μεσαίας γραμμής φάνηκε να αποδίδει καλύτερα, είχε ενεργή συμμετοχή τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά και ο Φιόλιτς έδειξε πως μπορεί να βοηθήσει όταν πάρει και περισσότερα αγωνιστικά λεπτά στα πόδια του. Υπήρχαν όμως και αρνητικά, όπως για παράδειγμα ότι η ΑΕΚ δεν μπήκε σοβαρή και δεν έδειξε από τα αρχικά στάδια πόσο πολύ θέλει τη νίκη. Θα πει κάποιος, έπαιξε ρόλο και το πόσο καλός ήταν ο Εθνικός. Μαζί σου θα του απαντήσω, συμφωνώ, όμως αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία για το χαμένο πρώτο 45λεπτο από πλευράς των γηπεδούχων.

Σαφέστατα περιμένουν στην ΑΕΚ πως σιγά σιγά θα γυρίσουν και οι τραυματίες για να τεθούν στη διάθεση του Βάσκου τεχνικού και πλέον το απουσιολόγιο θα αδειάζει παρά να γεμίζει κάθε παιχνίδι. Έχουν δυνατότητες οι κιτρινοπράσινοι της Λάρνακας και αισιοδοξούν πως σύντομα θα τις βγάλουν όλο και περισσότερο στο χορτάρι.

Ο κόσμος που πήγε στην ''Αρένα'' στήριξε την ομάδα και μαζί πανηγύρισαν αυτή τη σημαντική επιτυχία και είναι καιρός να αφήσουν τις μεταξύ τους διενέξεις και να σταθούν ακόμη περισσότερο και πιο μαζικά δίπλα στους παίκτες και το προπονητικό επιτελείο.