Δόξα-Ένωση 1-3: Σπουδαία απόδραση

Μεγάλη νίκη για την Ένωση η οποία στο ντεμπούτο του Γκουστάβο Σιβιέρο στο πάγκο πήρε μεγάλη νίκη αφού πέρασε με 1-3 από το Μακάριο στάδιο.

Δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει καλύτερα το παιχνίδι για την ομάδα του Παραλιμνίου  η οποία μόλις στο πέμπτο λεπτό βρέθηκε να προηγείται με 0-2 χάρη σε δυο γκολ του Θεοδώρου. Απ  εκεί και πέρα η κατοχή ήταν μοιρασμένη με την Δόξα να προσπαθεί να απειλήσει κυρίως με μακρινά σουτ. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 33ο λεπτό με τη Δόξα να χάνει τεράστια ευκαιρία με το κοντινό σουτ του Ασαμόα να μην μπορεί να νικήσει τον Κλέιμαν.

Ότι δεν κατάφερε νωρίτερα ο Ασαμόα το κατάφερε στο 37ο λεπτό ο Λούις Κάρλος ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Κλέιμαν και από το ύψος της μεγάλης περιοχής μείωσε σε 1-2. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα της Κατοκωπιάς κυριάρχησε και έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά το γύρισμα του Μουκτάρη στις καθυστερήσεις  πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Όπως τέλειωσε ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με τη Δόξα να μπαίνει δυνατά αλλά να βλέπει τα σουτ των Καρλάο και Μπαρμπίγια να μην μπορούν να φέρουν την ισοφάριση. Έτσι η Ένωση με το πέρασμα του χρόνου βγήκε μπροστά και απείλησε στο 55ο λεπτό με ανεπανάληπτο χαμένο τετ α τετ του Θεοδώρου.

Παρόλα αυτά στο 57ο λεπτό μετά από εκτέλεση κορνερ του Αγκίρι ο Κυριάκου στον αέρα νίκησε τους πάντες και σημείωσε το 1-3 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Από εκείνο το σημείο και μετά η Δόξα κράτησε μπάλα πίεσε όμως  στο 70 ο Μουκτάρης από κοντά δεν μπόρεσε να μειώσει. Ήταν η σειρά της Ένωσης να απαντήσει στο 72ο λεπτό όταν ο Βαλλιάνος από πολύ κοντά έχασε τεράστια ευκαιρία να σημειώσει νέο γκολ. Στα τελευταία στάδια του αγώνα η Δόξα κράτησε μπάλα όμως δυο φορές τα δυνατά σουτ του Ιτάλο δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Κλέιμαν.  Φτάσαμε στις καθυστερήσεις του αγώνα  όταν ο Λούις Κάρλος σε ανεπανάληπτο το τετ α τετ δεν μπόρεσε να νικήσει το πολύ καλό Κλέιμαν.

Το τέλος του αγώνα βρήκε τους παίκτες της ΕΝΠ να πανηγυρίζουν μεγάλη νίκη.

Παρακολουθήστε την εξέλιξη του αγώνα:

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΠ

92 Μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα με το Λούις Κάρλος να μην μπορεί να νικήσει το Κλέιμαν σε τετ α τετ

84΄Δυνατό σουτ του Ιτάλο απεκρούει ο Κλέιμαν

73΄ Τεράστια ευκαιρία για την Ενωση ο Βαλλιάνος απο κοντά να μην μπορεί να τελιώσει το παιχνίδι

70΄Επικύνδινο γύρισμα στη περιοχή της Ένωσης απο κοντά ο Μουκτάρης δεν μπόρεσε να σκοράρει

61΄Δυνατό του σουτ του Καρλάο απέκρουσε ο Κλέιμαν ασταθώς

57΄ΓΚΟΛ η ΕΝΠ απο κόρνερ, με τον Κύριάκου να σκοράρει μετά απο σέντρα του Αγκίρι

55΄ Χαμένο τετ α τετ για την Ένωση με τον Θεοδώρου απο κοντά να μην μπορεί να σκοράρει

50΄ Πολύ καλό σουτ απο τον Μπαρμπίγια με την μπάλα να περνά λίγο έξω

47΄Καλό σουτ για τη Δόξα με τον Καρλάο έξω απο τη μεγάλη περιοχή απέκρουσε ασταθώς ο Κλέιμαρ

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ 1-2 Η ΕΝΠ

45+1΄ Ευκαιρία για τη Δόξα με τον Μουχτάρη ο οποίος το επικύνδινο του γύρισμα πέρασε ανεκμετάλλευτο

37΄ ΓΚΟΛ για τη Δόξα με τον Λούις Κάρλος ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Κλέιμαν

33' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα με το σουτ του Ασαμόα να αποκορούεται απο τον Κλέιμαν

27΄ Νέο μακρινό σουτ για τη Δόξα με τον Ασαμόα το οποίο πέρασε λίγο πάνω απο την εστία

22΄ Εκτέλεσε ο Καμπίγια απ ευθείας η μπάλα λίγο πάνω απο την εστία

21' Φάουλ για τη Δόξα σε πολύ καλό σημείο λίγο έξω απο τη μεγάλη περιοχή του Κλέιμαν

17' Δυνατό σουτ του Μπόλιεβιτς η μπάλα χτύπησε σε σώματα αμυνομένων και βγήκε κόρνερ για τη Δόξα