Έγινε της ανατροπής και του Ελουντού

Σ’ ένα απίστευτο παιχνίδι, με δυο ανατροπές και πέντε γκολ, η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε την ΑΕΛ με 3-2 και επέστρεψε στις επιτυχίες. Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με τον Λαμπό και οι κίτρινοι το γύρισαν με τους Τεσέιρα και Τεξέιρα. Όλα αυτά πριν από την είσοδο του Ελουντού. Ο Αφρικανός επιθετικός ερχόμενος από τον πάγκο, έδωσε την ασιστ στο γκολ του Κωστή και σημείωσε το νικητήριο τέρμα.

Δυο γκολ, ένα από κάθε ομάδα, ήταν ο απολογισμός του 1ου ημιχρόνου στο «Αμμόχωστος», το οποίο στιγματίστηκε και από τον -μάλλον ελαφρύ- τραυματισμό του Ανδρέα Αβραάμ που θέτει σε αμφιβολία την παρουσία του στην Εθνική για τα παιχνίδια με Καζακστάν και Ρωσία.

Η Νέα Σαλαμίνα άνοιξε το σκορ με τον Λαμπό στο 16’ και η ΑΕΛ ισοφάρισε με τον Τεσέιρα στο 39ο λεπτό του αγώνα.

Πέραν των δυο τερμάτων, δεν υπήρξαν σημαντικές φάσεις.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ. Στο 48’ ο Τεξέιρα με απευθείας εκτέλεση φάουλ γύρισε τον αγώνα σε 1-2, ωστόσο η χαρά των φιλοξενούμενων δεν διήρκησε για πολύ, αφού στο 60’ δέχθηκε την ισοφάριση. Ο Ιωάννης Κωστή με πολύ ωραίο σουτ εντός περιοχής, έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνιά του Βοζίνια, ο οποίος ακολούθησε τη φάση, όμως, δεν μπόρεσε να αποτρέψει το γκολ.

Στο 67’ ήρθε η νέα ανατροπή, από τη Σαλαμίνα αυτή τη φορά. Ο Ελουντού με περίτεχνη ενέργεια, άδειασε τον Τζούνιορ και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-2.

Η Σαλαμίνα με τη ψυχολογία υπέρ της ήταν καλύτερη, βρήκε ακόμη μια καλή ευκαιρία με τον Ελουντού, όμως, ο Βοζίνια αυτή τη φορά απέκρουσε.

Μέχρι το τέλος του αγώνα, οι δυο ομάδες προσπάθησαν για το γκολ, η Σαλαμίνα για να κλειδώσε τη νίκη και η ΑΕΛ για να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας, όμως, καμία δεν κατάφερε, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πανηγυρίσουν μια σημαντική νίκη με 3-2.