Γεμάτο ματς στο Τσίρειο, σε κέφια ο Γιαννιώτας και τρίποντο ο Απόλλωνας

Ο Απόλλωνας κέρδισε τον Ολυμπιακό με 3-1 στο Τσίρειο για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Δύο γκολ ο Γιαννιώτας και ένα ο Ζελάγια για τους γηπεδούχους, μείωσε στο 50' προσωρινά ο Αγιτέ για τους μαυροπράσινους.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πίεσε ψηλά τον Ολυμπιακό. Από τα άκρα προσπάθησε να καταστεί επικίνδυνος όμως οι μαυροπράσινοι της Λευκωσίας έπαιζαν καλή άμυνα με σωστές τοποθετήσεις. Στο 7’ οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έχασαν την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι όταν μετά από αντεπίθεση και με τελικό αποδέκτη τον Ζαχαρίου, το σουτ του τελευταίου έφυγε λίγο έξω.

Το συγκρότημα του Αυγουστή συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και ειδικά μετά το πρώτο δεκάλεπτο είχε αναλάβει για τα καλά τα ηνία της αναμέτρησης. Έτσι το γκολ δεν άργησε να έρθει. Το ρολόι του Τσιρείου σημάδεψε το 15ο λεπτό και ο Αγκίρε από αριστερά έκανε μια όμορφη ατομική ενέργεια, γύρισε τη μπάλα εκεί που ήταν ο Γιαννιώτας ο οποίος με προβολή έκανε το 1-0 μέσα σε ξέφρενα πανηγύρια.

Το παιχνίδι μετά από το γκολ αυτό πήρε επιπλέον ρυθμό και είδαμε στη συνέχεια κάποιες πολύ καλές ευκαιρίες. Πρώτα ο Παπουλής στο 20’ σημάδεψε λάθος από πλεονεκτική θέση ενώ ένα λεπτό αργότερα (21’) ο Σαμπίνια απέναντι από τον Μολ έκανε το πλασέ, έσωσε όμως ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα.

Και οι δύο μονομάχοι προσπάθησαν να παίξουν ωραίο ποδόσφαιρο και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η μπάλα να πηγαίνει πάνω – κάτω με ταχύτητα. Στο 30’ ο Μπιλάλ έχασε την πιο μεγάλη φάση των φιλοξενούμενων καθώς έφυγε πίσω από την άμυνα του Απόλλωνα και απέναντι από τον Μολ αστόχησε και έτσι το 1-0 παρέμεινε.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στις κλασσικές ευκαιρίες μιας και στο 32’ ο Γκακμπέ εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ του οποίο σταμάτησε στο δοκάρι του Μπάιζα. Αμέσως μετά από αυτό ο άσος των γηπεδούχων ζήτησε αλλαγή και ο Σαρδινέρο τον αντικατέστησε.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε όμως είχαμε μια φάση στο 41’ όπου ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι για χέρι του Ζελάγια στη μεγάλη περιοχή. Η επαναληπτική προβολή δείχνει τη μπάλα να χτυπά στο ανοικτό χέρι του Αργεντινού και κακώς δεν υποδείχθηκε το πέναλτι από τον Ροβέρτο Κώστα.

Έτσι με το σφύριγμα της λήξης των πρώτων 45’ Απόλλων και Ολυμπιακός πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ αφού ο Γιαννιώτας με ένα δυνατό δεξί σουτ νίκησε τον Μπάιζα για το 2-0. Πολύ όμορφο τέρμα από τον Ελλαδίτη άσο των γηπεδούχων που πέτυχε και το δεύτερο του προσωπικό γκολ στον αγώνα.

Ο Ολυμπιακός ευτύχησε να μειώσει στο 50’ αφού ο Αγιτέ μετά από εκτέλεση φάουλ του Κίκο μπήκε στην πορεία της μπάλας και σημείωσε το 2-1. Νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση προσέδωσε αυτό το τέρμα και όλα ήταν ρευστά.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να γίνουν πιο επιθετικοί, ο Απόλλωνας κρατούσε τη μπάλα και επιχειρούσε και αυτός επιθέσεις.

Στο 64’ έχασε σημαντική διπλή ευκαιρία η ομάδα του Αυγουστή όμως ο Μπάιζα είπε ‘’όχι’’ εις διπλούν σε Παπουλή και Σαρδινέρο με αποτέλεσμα να μένει το 2-1.

Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε κάπως και δεν βλέπαμε τις ευκαιρίες που βλέπαμε στο πρώτο ημίχρονο. Το 2-1 παρέμενε και όλα ήταν ανοικτά, όμως στο 73’ ο Ζελάγια εντός περιοχής έπιασε το φαλτσαριστό σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ολυμπιακού για το 3-1.

Οι κυανόλευκοι είχαν κάποιες καλές στιγμές και για τέταρτο γκολ όμως ο Μπάιζα ήταν εκεί που έπρεπε και κράτησε την απόσταση στα δύο τέρματα.

Ο Ολυμπιακός δεν παράτησε το ματς, επιχείρησε να βρει ανοιχτούς διαδρόμους αλλά δεν είχε ουσιαστικό αποτέλεσμα στις προσπάθειες του μέχρι το 85' όπου έχασε δύο φοβερές φάσεις.

Αρχικά ο Κίκο με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του ανάγκασε τον Μολ να ''απογειωθεί'' για να κρατήσει το 3-1, ενώ δευτερόλεπτα μετά η κεφαλιά του Ντουβεντρού έφυγε μόλις έξω. Έδειξε και εδώ η ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου πόσο επικίνδυνη είναι και την ποιότητα που διαθέτει.

Μέχρι το τελικό σφύριγμα και παρά τη τετράλεπτη καθυστέρηση δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο Απόλλωνας κέρδισε τον (πολύ καλό) Ολυμπιακό και ο Αυγουστή ξεκίνησε τη νέα του θητεία στην ομάδα με νίκη.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 7 βαθμούς σε 5 αγώνες ενώ ο Ολυμπιακός παρέμεινε στους 2 πόντους σε 4 αγώνες (αναβλήθηκε το παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ την 1η αγωνιστική). Ακολουθεί η διακοπή πρωταθλήματος ελέω Εθνικών ομάδων και έτσι οι δύο προπονητές θα έχουν χρόνο να διορθώσουν πράγματα και να βελτιωθούν ενόψει της συνέχειας.