Αλάνθαστος, με τη ψυχή στο... στόμα

Ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε αλάνθαστος αλλά… προβληματικός στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας τη Δόξα με 2-0 για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Ντερβίτ και Ανδρέας Παρασκευά οι δύο της Δόξας που έκαναν τα τραγικά λάθη για να έρθουν τα γκολ για τον ΑΠΟΕΛ. Οι "γαλαζοκίτρινοι" με το γκολ των Χαλένιους και Πάβλοβιτς στο 20' και 88’ της αναμέτρησης έκαναν το 3 στα 3 στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ υπενθυμίζουμε ότι εκκρεμούν τα παιχνίδια με Ολυμπιακό, Εθνικό Άχνας και Ανόρθωση.

Η Δόξα παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, και με μόλις 2 βαθμούς στη φετινή κούρσα του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Κατωκοπιάς προβλημάτισε με τη σημερινή της εμφάνιση και το πόσο εύκολα έκανε λάθη κατά τη διάρκεια του αγώνα. Δοκάρι με τον Καλό για τη φιλοξενούμενη ομάδα στο 82’ της αναμέτρησης.

ΕΔΩ η εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Το γκολ του Χαλένιους στο 20 της αναμέτρησης ήταν αυτό που έκρινε το α’ ημίχρονο στο ΓΣΠ στον αγώνα ΑΠΟΕΛ-Δόξα. Ο Σουηδός επιθετικός εκμεταλλεύτηκε ένα τραγικό λάθος του Ντερβίτ, έκλεψε τη μπάλα και πλάσαρε εύστοχα τον Ανδρέα Παρασκευά για το 1-0 στο στάδιο της πρωτεύουσας.

Πριν σημειωθεί το γκολ η Δόξα απείλησε στο 14’ με σουτ από τον Παπαφώτη, όμως ο Βάτερμαν βγήκε και μάζεψε, σε μία φάση που τραυμάτισε τον συμπαίκτη του Γκέντσογλου ο οποίος δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει το 45λεπτο, με τον Άλεφ να παίρνει τη θέση του.

Ήταν ένα μετριο 45λεπτο χωρίς καλές φάσεις, εύκολα λάθη και τη Δόξα να είναι κλεισμένη και ανήμπορη στην προσπάθεια της ν’ απειλήσει τον Βάτερμαν.

Στο 35' και στο 38' ο ΑΠΟΕΛ έχασε δύο καλές ευκαιρίες για να έρθει το 2-0. Αρχικά είχαμε απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μάτιτς, ο Σάβιτς μέσα στην περιοχή βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, όμως η κεφαλιά του δεν ήταν αρκετή για ν' απειλήσει την εστία της Δόξας. Στο 38' ο Ιορδανός άσος έδωσε μία εξαιρετική πάσα στον Χαλένιους, με τον Σουηδό να είναι ευνοική θέση πήγε να πλασάρει τον Παρασκευά, αλλά ο τερματοφύλακας της Δόξας υπερασπίστηκε την εστία του.

Η πρώτη τελική για τον ΑΠΟΕΛ στο β' ημίχρονο ήρθε στο 50' μετά από διαγώνιο σουτ του Άλεφ, ο Παρασκευά έδιωξε ασταθώς σε κόρνερ. Η Δόξα είχε αμέτρητα λάθη στο παιχνίδι, δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά τον ΑΠΟΕΛ, με τη γηπεδούχο ομάδα να ελέγχει πλήρως το παιχνίδι. Στο 64' ο Βιντιγκάλ με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Παρασκευά που παρακολουθούσε όμως την πορεία της μπάλας, ενώ στο 75' ήρθε και απειλεί από τον Γιάκολις.

Το εύθραυστο 1-0 έδινε την ευκαιρία στη Δόξα να έχει ελπίδες για κάτι θετικό από το παιχνίδι. Χαρακτηριστικές οι κλασσικές ευκαιρίες που είχε με Ίταλο και Καλό στο 77' και στο 82' της αναμέτρησης.

Ο Ίταλο με ωραία ενέργεια και σουτ, λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για την ισοφάριση, ενώ στο 82' η κεφαλιά του Καλό σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Βάτερμαν. Οι παίκτες του Ντολ κέρδισαν με τη ψυχή στο στόμα, έλειψε η σωστή διαχείρηιση, με τον Πάβλοβιτς στο 88' να φέρνει κάπως την ηρεμία για το 2-0 μετά από ολέθριο λάθος του Ανδρέα Παρασκευά, ο οποίος του έκανε δώρο το... γκολ.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιχαΐλοβιτς, Σάβιτς, Βούρος, Ιωάννου, Γκέντσογλου (31’ Άλεφ), Σόουζα, Μάτιτς (70’ Πάβλοβιτς), Βιντιγκάλ, Τάμαρι (65’ Γιάκολις), Χαλένιους

Δόξα: Παρασκευά, Μέσκα, Μιντίκκης, Μουκτάρης, Ντερβίτ, Τραϊτσέφσκι, Φιντέλις (58’ Μπόλιεβιτς), Μπραμπίγια (72’ Ίταλο), Παπαφώτης (58’ Λουίς Κάρλος), Καρλίτος, Καρλάο

Tην πορεία των κυπριακών ομάδων στις κορυφαίες ευρωπαϊκές οργανώσεις στηρίζουν η Cablenet και η ACS Cyprus