Μίλησε ο ''άγραφος'' κανόνας! Τρίποντο στο τέλος με δράστη τον Κονέ

Ο Εθνικός κέρδισε με 1-0 τον Απόλλωνα (19/10) μέσα στο ''Δασάκι'' με γκολ του Κονέ στο 87'. Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι που όμως δεν εκμεταλλεύτηκαν την κατοχή της μπάλας και στο τέλος μίλησε ο ''άγραφος'' κανόνας του ποδοσφαίρου.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά με τους δύο μονομάχους να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Σταδιακά ο Απόλλωνας πήρε τα ηνία του παιχνιδιού, ήταν πιο επιθετικός και είχε την κατοχή της μπάλας. Η πίεση που έβαλαν οι φιλοξενούμενοι από ψηλά οδήγησε τους γηπεδούχους σε λάθη και οι παίκτες του Εγκωμίτη δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Από την άλλη οι κυανόλευκοι της Λεμεσού κυρίως από τα άκρα με Ενσούε και Γιαννιώτα προσπαθούσαν να καταστούν επικίνδυνοι και να φτάσουν στην εστία του Μπογκατίνοφ. Η πιο σημαντική φάση στο πρώτο 20λεπτο ήταν αυτή του 18’ όταν ο Παπουλής έκανε το πλασέ και ο τερματοφύλακας του Εθνικού έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ και έτσι παρέμεινε το 0-0.

Το επόμενο διάστημα στην αναμέτρηση κύλησε στο ίδιο τέμπο. Οι μεν φιλοξενούμενοι να πιέζουν με πολλές πάσες και φλύαρη κατοχή της μπάλας, οι δε γηπεδούχοι να αμύνονται με πάθος και να κλείνουν διαδρόμους προς την εστία τους. Με τη συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα το αποτέλεσμα ήταν στο 0-0.

Μετά το 35’ ο ρυθμός έπεσε, ο Εθνικός προσπάθησε και κράτησε με αποτελεσματικότητα μακριά τους παίκτες του Απόλλωνα και αυτό είχε ως συνεπακόλουθο να μείνει η λευκή ισοπαλία μέχρι το σφύριγμα για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τους δύο μονομάχους και είχε μάλιστα και την ίδια εικόνα καθώς οι παίκτες του Αυγουστή ήταν πιο επιθετικοί και γυρόφερναν τη μπάλα έξω από την περιοχή του Εθνικού Άχνας.

Τα λεπτά κυλούσαν και όσο κυλούσαν γινόμασταν στο ίδιο έργο θεατές. Φτάσαμε αισίως στο 60’ και τίποτα δεν είχε τροποποιηθεί στην αγωνιστική συμπεριφορά των δύο ομάδων.

Το ρολόι σημάδεψε το 68’ για να δούμε τελική προσπάθεια για τους κυανόλευκους της Λεμεσού όταν ο Κυριάκου έκανε το σουτ, ο Μπογκατίνοφ έδιωξε ασταθώς και στην επαναφορά ο Γιαννιώτας δεν μπόρεσε να βρει στόχο και έτσι παρέμεινε το 0-0.

Σε αυτό το σημείο μπήκαν στην εξίσωση οι εσωτερικές και εξωτερικές αλλαγές από τους πάγκους και η πίεση αυξανόταν όσο στένευαν τα χρονικά περιθώρια.

Ο Εθνικός απείλησε στο 74’ όταν ο Λαμπάν με μακρινό πλασέ επιχείρησε να νικήσει τον Μολ, όμως ο κίπερ του Απόλλωνα έδιωξε προ της γραμμής.

Οι φιλοξενούμενοι στο 76’ έχασαν μοναδική ευκαιρία καθώς ο Ενσούε απέναντι από τον Μπογκατίνοφ έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

Ο Απόλλωνας όσο περνούσαν τα λεπτά πίεζε όλο και περισσότερο, οι παίκτες του Γιώτη Εγκωμίτη κλείστηκαν στο δικό τους μισό και είχαν ως μέλημα τους να κρατήσουν το μηδέν παθητικό και να ψάξουν στην αντεπίθεση κάτι καλό.

Και ενώ όλα έδειχναν πως το 0-0 θα είναι το τελικό σκορ, στο 87’ μίλησε ο ‘’άγραφος’’ νόμος του ποδοσφαίρου αφού ο Κονέ κόντρα στη ροή του αγώνα και μετά από μια υποδειγματική αντεπίθεση τελείωσε όμορφα τη φάση, έκανε το πλασέ και νίκησε τον Μολ για να κάνει το Εθνικός ένα, Απόλλων μηδέν.

Μέχρι το τελικό σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο Εθνικός πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη, ενώ ο Απόλλωνας δικαιούται να τα έχει με τον εαυτό του καθώς έλεγχε τον ρυθμό σε όλο το διάστημα της αναμέτρησης, όμως μια αντεπίθεση ήταν αρκετή για να δώσει το τρίποντο στους γηπεδούχους.