Του πήρε την… μπουκιά ο Λουλίνια!

Ισόπαλο αναδείχτηκε το παιχνίδι μεταξύ Ολυμπιακού και Πάφου στο Μακάριο στάδιο. Η ομάδα της Λευκωσίας προηγήθηκε με τον Κα αλλά ισοφαρίστηκε στο 94ο λεπτό με το Λουλίνια. Έτσι ο Ολυμπιακός ανέβηκε στους τρεις βαθμούς και η Πάφος ανέβηκε στους εφτά.

Σε ένα πρώτο μέρος όπου φοβόταν ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη, Ολυμπιακός και Πάφος πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0. Οι δύο ομάδες πολύ καλά διαβασμένες αλληλοεξουδετέρωναν η μια την άλλη με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν μεγάλες στιγμές στον αγώνα. Αξιοσημείωτη ήταν η πολύ καλή κεφαλιά του Αντωνίου στο τέταρτο λεπτό με τη μπάλα να περνά λίγο έξω ύστερα από σέντρα του Πάντσεον.  Ο Ολυμπιακός απάντησε στις ευκαιρίες αλλά το σουτ του Ντουβεντρού απέκρουσε σταθερά ο Ρούτκο.  Από εκεί και πέρα η κατοχή εναλλασσόταν αλλά  δεν υπήρξε κάποια μεγάλη στιγμή στο πρώτο ημίχρονο. Μοιραία λοιπόν οι δυο « μονομάχοι» πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στην ισοπαλία.

Στο δεύτερο μέρος η Πάφος μπήκε και έλεγξε το ρυθμό αλλά σε δυο περιπτώσεις ο Κίρεφ είπε όχι ενώ το καλό χτύπημα φάουλ του Σακό πέρασε λίγο άουτ. Φτάσαμε στο 61ο λεπτό της αναμέτρησης για να κάνει τη πρώτη του μεγάλη ευκαιρία ο Ολυμπιακός ο οποίος με σουτ του Οικονομίδη βρήκε το κάθετο δοκάρι της εστίας του Ρούτκο. Από εκεί και πέρα η Πάφος ξανα πήρε τα ηνία του αγώνα αλλά ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που σκόραρε, όταν στο 76ο λεπτό ο Ντουβεντρού με πολύ καλή προσπάθεια παρέσυρε δυο με τρεις αντιπάλους η μπάλα κατέληξε στον Κα ο οποίος απέναντι στο Ρούσκο άνοιξε το σκορ εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών. Από εκεί και πέρα η Πάφος πίεσε αλλά πρώτα ο Ράσιτς και στη συνέχεια ο Νέμετς δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Κίρεφ.

Η εξέλιξη του αγώνα:

ΤΕΛΟΣ αγώνα 1-1

94΄ΓΚΟΛ η Πάφος απο κόρνερ με γκολ του Λουλίνια

91΄Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο όταν ο Νέμετς από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να τελιώσει σωστά τη φάση

83΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο με το Ράσιτς ο οποίος απο το ύψος της μικρής περιοχής δεν τελιώνει σωστά τη φάση

81΄ Πιέζει η ΠΑΦΟΣ ψάχνει το γκολ αλλά ο Ολυμπιακός είναι καλά κλεισμένος πίσω

76΄ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός με τον Κα, στο δεύτερο μόλις σουτ του Ολυμπιακού στο παιχνίδι

73΄ Ελέγχει το ρυθμό η Πάφος αλλά δεν έχει καταφέρει να σκοράρει στις ευκαιρίες που βρήκε

61΄Δοκάρι για τον Ολυμπιακό με σουτ του Οικονομίδη

60' Τρομερή ανάπτυξη από την Πάφο, η μπάλα έφθασε στον Βαλεριάνο αυτός το σουτ, απόκρουση του Κίρεφ!

59΄ Κίτρινη στον Ακόστα

57΄Κίτρινη στον Βινίσιους για κράτημα στο Βαλεριάνο

53΄Απευθείας χτύπημα φάουλ απο τον Σακό ο οποίος λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα λίγο άουτ

49΄ Χλιαρό σουτ απο τον Μπεσάρα απέρκουσε σταθερά ο Κίρεφ

45΄ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

ΤΕΛΟΣ πρώτου ημιχρόνου στο 0-0 το αποτέλεσμα

33' Κίτρινη στον Αντωνίου για κράτημα στο Ντουβεντρού

25΄ Χωρίς μεγάλες φάσεις το παιχνίδι με την Πάφο να κρατά τη μπάλα αλλά να δυσκολεύεται να βρει ανοιχτούς διαδρόμους στην αντίπαλη εστία

15΄Πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό καλό σουτ του Ντουβεντρού απεκρούει σταθερά ο Ρούτκο

11΄ Ελέγχει τη κατοχή η Πάφος χωρίς όμως κάποια σημαντκή στιγμή στον αγώνα πέρα από μια κεφαλιά

4΄Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τη Πάφο από σέντρα του Πάντσεον η κεφαλιά του Αντωνίου λίγο άουτ