Κολλητό, ερυθρόλευκο τρίποντο

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη, την τρίτη της συνολικά στο πρωτάθλημα, πήρε η Νέα Σαλαμίνα, που επικράτησε με 0-1 σε βάρος της ΕΝΠ στο «Τάσος Μάρκου» για την έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Φαρσάντ Νουρ στο 38’ σημείωσε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση και επέτρεψε στην ομάδα του να κάνει εννέα τους βαθμούς της στο πρωτάθλημα, ενώ αντιθέτως στους τρεις έμειναν οι Παραλιμνίτες.

Το παιχνίδι
Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς πολλά αξιοσημείωτα στοιχεία στα πρώτα 35 λεπτά, διάστημα στο οποίο η ΕΝΠ είχε την καλύτερη και μοναδική, ουσιαστικά, αξιόλογη ευκαιρία στο 15’ με τον Βαλλιάνο. Στο 38, ωστόσο, η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να προηγηθεί όταν το σουτ του Νουρ κόντραρε σε αντίπαλο και στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα του Κλέιμαν. Το γκολ «άναψε» κάπως το παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να απειλούν άμεσα (και πιο συγκεκριμένα στο επόμενο κιόλας λεπτό) για να ισοφαρίσουν με τον Μαϊσουράτζε, ενώ στο 40’ ο Ισραηλινός τερματοφύλακας των «βυσσινί» απέκρουσε σταθερά μια κεφαλιά που έπιασε ο Κωστή.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε κι αυτό με ευκαιρία για την ΕΝΠ, με τον Μαϊσουράτζε να πιάνει ένα καλό σουτ όμως η μπάλα κατέληξε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 66’ ήταν η σειρά της Νέας Σαλαμίνας να απειλήσει, όμως ο Κλέιμαν μπλόκαρε το σουτ του Κίνγκσλεϊ. Ο Ισραηλινός τερματοφύλακας με δύο διαδοχικές αποκρούσεις δεν επέτρεψε στους Νουρ και Τίσντελ να κάνουν δύο τα «ερυθρόλευκα» γκολ στο 69’, ενώ διπλή ευκαιρία είχαν και οι γηπεδούχοι στο 73’ με τους Κίσσα και Κορέια να σταματούν τις κεφαλιές των Σεπάνιακ και Σπόλιαριτς αντίστοιχα. Η ΕΝΠ έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση και στο 87’, όταν η κεφαλιά του Κυριάκου σταμάτησε στο δοκάρι,

Συνθέσεις

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Κουμής (68’ Βαρέλα), Βαλλιάνος, Αγγελή, Κυριάκου, Μαϊσουράτζε (76’ Ρουσιάς), Ριέρα, Σπόλιαριτς, Ουντότζι (68’ Αγκίρι), Θεοδώρου, Σεπάνιακ.

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Νουρ, Κίνγκσλεϊ, Σαν Ρομάν, Κωστή (76’ Μαριάνοβιτς), Λαμπό, Τσαμπούρης, Χριστοφόρου, Τίσντελ (83’ Σίμπσον), Κορέια, Ελουντού (80’ Σιαθάς).