Ανόρθωση-Ομόνοια: Έλειψε μόνο το γκολ…

Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα, ρυθμό, ένταση και πάθος Ανόρθωση και Ομόνοια έμειναν στο 0-0 με τις δυο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό. Στους 11 βαθμούς οι δυο ομάδες.

Μία σου και μια μου
Αρκετά καλός ο ρυθμός του ντέρμπι στα πρώτα του λεπτά. Υπάρχει κινητικότητα και από τις δυο ομάδες, είχε ρυθμό με την Ανόρθωση και την Ομόνοια να προσπαθούν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 10ο λεπτό και ήταν για την Ομόνοια με τον Εζρά να κάνει το σουτ και τον Λοριά να διώχνει την μπάλα. Η Ανόρθωση απάντηση ένα λεπτό αργότερα με τον Σαντίκ να αναγκάζει τον Φαμπιάνο στην πρώτη του εντυπωσιακή επέμβαση διώχνοντας σε κόρνερ του σουτ του επιχείρησε ο επιθετικός της Κυρίας.

Δείτε το Live του αγώνα ΕΔΩ.

Πέναλτι που δεν δόθηκε για την Ομόνοια
Στο 16ο λεπτό η Ομόνοια ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Τιάγκο από τον Σελίν στο ύψος της μεγάλης περιοχής. Η επαναληπτική προβολή έδειξε τον αμυντικό της Κυρίας να εμποδίζει τον Τιάγκο και ήταν εντός περιοχής η παράβαση με τον κ. Σωτηρίου να μην δίνει την παράβαση.

Το τρίλεπτο της Κυρίας
Όσο περνούσε ο χρόνος η Κυρία ανέβασε ρυθμούς. Έκλεισε το μισό της γήπεδο την Ομόνοια και πότε από δεξιά και πότε από αριστερά γινόταν επικίνδυνη για την εστία του Φαμπιάνο. Στο 27ο λεπτό Ράγιος βρέθηκε μόνος σχεδόν από το σημείο του πέναλτι έκανε το πλασέ με την μπάλα να περνά πάνω από την εστία του Βραζιλιάνου τερματοφύλακα της Ομόνοιας.

Πάνω στην γραμμή ο Τιάγκο
Στο 30ο λεπτό ο Καλτσάς έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει σε ποδοσφαιριστή της Ομόνοιας και να καταλήγει σε κόρνερ με την μπάλα πάντως να έχει πορεία προς την εστία. Στη συνέχεια της φάσης ο Σίντενφελντ έκανε την κεφαλιά με τον Τιάγκο να διώχνει πάνω στην γραμμή την μπάλα.

Ο Λοριά είπε όχι
Στο 37ο λεπτό ήταν η σειρά της Ομόνοιας να πιέσει στην εστία του Λοριά με τον Εζρά να κάνει ένα δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής με τον Λοριά να πέφτει και να διώχνει την μπάλα.

Δυνατά η Κυρία
Με τον ίδιο ρυθμό όπως και τελείωσε το πρώτο μπήκε στο δεύτερο μέρος η Ανόρθωση. Μάλιστα στο 47ο λεπτό σε μια αντεπίθεση λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ ωστόσο το σουτ που επιχείρησε ο Καλτσάς πήγε λίγο πάνω από την εστία του Φαμπίνιο. Ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Μανθάτη στο 56ο λεπτό από το πρώτο δοκάρι.

Από κοντά ο Μποτέκα…
Στο 72ο λεπτό ήρθε η πρώτη καλή στιγμή στο β’ μέρος για την Ομόνοια. Ο Τιάγκο βρήκε ωραία στην περιοχή τον Μποτεάκ ο οποίος με πλασέ προσπάθησε να νικήσει τον Λοριά στέλνοντας την μπάλα έξω.

Πάνω στην γραμμή και πάλι ο Τιάγκο
Στο 82ο λεπτό η Ανόρθωση έφτασε και πάλι κοντά στο γκολ ωστόσο την κεφαλιά του Ντούρις έδιωξε πάνω στην γραμμή και πάλι ο Τιάγκο, σώζοντας την ομάδα του από σίγουρη παραβίαση.

ΚΛΑΣΙΚΗ με Ντούρις
Στο 87ο λεπτό η Ανόρθωση έχασε κλασική ευκαιρία με τον Ντούρις. Ο Ράγιος έδωσε στον Ντούρις ο οποίος από πλάγια θέση έκανε το σουτ με την μπάλα όμως να παίρνει ύψος και να πηγαίνει πάνω από την εστία του Φαμπίνιο.

Ανόρθωση: Λόρια, Γκαλίτσιος, Σελίν, Σιλντενφελντ, Βργκοτς, Αρτυματάς, Μαργκάσα, Ράγιος, Μανθάτης (87' Κατσαράβα), Καλτσάς (73’ Κοφί), Σαντίκ (57’ Ντούρις)

Ομόνοια: Φαμπίνο, Λούφτνερ, Λάνγκ, Μαυρίας, Λέζιακ, Κατελάρης, Γκόμεθ, Εζρά (82’ Χουμποτσάν), Μποτεάκ (82’ Τζινής), Τιάγκο και Μάτ (90+ Χριστοφή).

Κίτρινες: Καλτσάς, Σελίν /Γκόμεθ, Λάνγκ