Μοιρασιά στο Στέλιος Κυριακίδης

Σε ένα πολύ καλό παιχνίδι που έγινε στο Στέλιος Κυριακίδης ,Πάφος και Εθνικός μοίρασαν τη «πίττα» και έμειναν στο 1-1. Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα της Άχνας ανέβηκε στους  έντεκα βαθμούς ενώ η Πάφος πήγε στους οκτώ βαθμούς.

Στο πρώτο μέρος η Πάφος μπήκε δυνατά και κατάφερε να κυριαρχήσει στο παιχνίδι με την ομάδα του Εθνικού να αρκείται σε παθητικό ρόλο. Υπήρξαν μάλιστα στιγμές όπου στο πρώτο μέρος του αγώνα η κατοχή άγγιξε το 70% υπέρ της Παφιακής ομάδας. Ωστόσο η ομάδα της Άχνας κρατούσε μακριά από την εστία του Μπογκατίνοβ τη μπάλα, με πολυπρόσωπη άμυνα. Έτσι η ομάδα της Πάφου δεν απείλησε πολλές φορές παρά μόνο στο 11ο λεπτό όπου σε ανεπανάληπτο τετ α τετ ο Βα δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα του Εθνικού. Η επόμενη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 23ο λεπτό όταν ο Ράσιτς με κεφαλιά δεν μπόρεσε να νικήσει από κοντά τον Μπογκατίνοβ. Η Πάφος συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα και στο 40ο λεπτό νέα κεφαλιά του Ράσισιτς πέρασε λίγο αουτ. Η τελευταία φάση του πρώτου μέρος άνηκε και πάλι στη Πάφο όταν ο Νέμετς στις καθυστερήσεις, από κοντά έπιασε το σουτ στη κίνηση και η μπάλα πέρασε ψηλά αουτ.

Στο δεύτερο μέρος η Πάφος μπήκε με στόχο να συνεχίσει να κρατά τη μπάλα ωστόσο στο 53ο λεπτό ο Κονέ με υπέροχη ατομική ενέργεια άδειασε τρεις ποδοσφαιριστές της Πάφου και κέρδισε πέναλντυ. Ένα πέναλντυ που εκτέλεσε ο Κουντόμπιακ και έκανε γκολ.  Το γκολ ανέβασε τη ψυχολογία των ποδοσφαιριστών του Εθνικού οι οποίοι στο 57ο λεπτό και 58ο λεπτό δεν μπόρεσαν να νικήσουν το Ρούτκο με Κοστόφσκι και Μαρκόσκι αντίστοιχα. Στη συνέχεια η Πάφος ανέβηκε πίεσε και απείλησε με μακρινά σουτ των Βαλεριάνο και Λαφράνς. Όλα αυτά μέχρι το 80ο λεπτό όταν ο Νέμετς έκανε τη σέντρα και από κοντά ο Ράσιτς έκανε το 1-1. Στη συνέχεια το παιχνίδι έγινε ρώσικη ρουλέτα με την Πάφο να πιέζει και τον Εθνικό να ψάχνει τη στιγμή του στις αντεπιθέσεις. Φτάσαμε στο 84ο λεπτό όταν ο Βα από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα. Ενώ στο 90ο λεπτό σε πολύ καλή αντεπίθεση ο Κονέ δεν μπόρεσε να νικήσει το Ρούτκο ο οποίος έστειλε τη μπάλα σε κόρνερ.

Το τελικό αποτέλεσμα βρίσκει περισσότερο ικανοποιημένους τους ανθρώπους του Εθνικού οι οποίοι είδαν την ομάδα τους να μην χάνει σε μια δύσκολη έδρα.

Η εξέλιξη του αγώνα:

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ 1-1

90΄Ανεπανάληπτο τετ α τετ του Κονέ απεκρούει ο Ρούτκο δύσκολα

84΄Μεγάλη ευκαιρία για τη Πάφο ο Βα από κοντά δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα

80΄ΓΚΟΛ για τη Πάφο μετά απο σέντρα του Νέμετς ο Ράσιτς με κεφαλιά ισοφαρίζει σε 1-1

70΄Μακρινό σουτ του Λαφράνς απέκρουσε και πάλι ασταθώς ο Μπογκατίνοβ

68΄ Καλό σουτ για την Πάφο με σουτ του Βαλεριάνου απέκρουσε ασταθώς ο Μπογκατίνοβ

58΄Νέα τεράστια ευκαιρία για τον Εθνικό μετά απο σέντρα του Κονέ ο Μαρκόφσκι έπιασε τη κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο εξω

57΄Πολύ καλή στιγμή για τον Εθνικό ο Κοστόφσκι απο κοντά αλλά πλάγια δεν μπορεί να νικήσει το Ρούτκο

54΄ΓΚΟΛ ο Εθνικός απο το σημείο του πέναλτι με τον Κουντόμπιακ

ΞΕΚΙΝΗΣΕ το β' μέρος

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ Πάφος-Εθνικός 0-0

45+1΄Δυνατό σουτ του Νέμετς μετά απο κόρνερ η μπάλα ψηλά αουτ

40΄Κεφαλιά του Ράσιτς από σέντρα του Βαλεριάνου η μπάλα λίγο αουτ

30΄Ημίωρο στο παιχνίδι με την Πάφο να έχει τη κατοχή και να προσπαθεί να διασπάσει τη πολυπρόσωπη άμυνα του Εθνικού

23' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο μετά απο σέντρα του Βα η κεφαλιά του Ράσιστς απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μπογκατίνοβ

15΄Σουτ του Σιρόκ έξω από τη περιοχή η μπάλα ψηλά αουτ

11΄Μεγαλη ευκαιρία για την Πάφο μετά από σέντρα και διώξιμο του Μπογκαντίνοφ  ο Βα δεν μπορεί να σκοράρει σε τετ α τετ

10΄ Αναγνωριστικά τα πρώτα στάδια του αγώνα με την Πάφο να έχει τη κατοχή και να προσπαθεί να φανεί απειλητική