Άστραψε και βρόντηξε με μισή ντουζίνα γκολ!

Η Ανόρθωση κέρδισε με το ευρύ 0-6 τη Δόξα στο Μακάρειο. Εξαιρετική εμφάνιση από τους παίκτες του Κετσπάγια, δεν μπόρεσε να ακολουθήσει την αντίπαλο της η Δόξα σε κανένα χρονικό σημείο. Εκπληκτικός ο Ράγιος, φοβερό τέρμα ο Νταουσβίλι στο 79'.

Δείτε ΕΔΩ πως εξελίχθηκε το παιχνίδι.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά με τους δύο μονομάχους να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Νωρίς όμως οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν τις επιθετικές πρωτοβουλίες στον αγωνιστικό χώρο και στο 10’ μπήκαν σε θέση οδηγού μετά το τέρμα του Ράγιος. Πιο συγκεκριμένα έγινε η μακρινή μπαλιά, ο Κατσαράβα κατέβασε – γύρισε τη μπάλα και ο επερχόμενος Ράγιος τελείωσε ιδανικά τη φάση. Η τηλεοπτική προβολή έδειξε πως ο Κατσαράβα την ώρα που υποδεχόταν τη μπαλιά ήταν οριακά εκτεθειμένος.

Η Δόξα στο 15’ έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση όμως ο Καρλάο αστόχησε από πολύ κοντά και η κεφαλιά του έφυγε λίγο έξω.

Οι παίκτες του Τιμούρ ήλεγξαν τον ρυθμό και είχαν την κατοχή, δεν επέτρεψαν στη γηπεδούχο ομάδα να καταστεί επικίνδυνη (πέρα από κάποιες στημένες φάσεις) και διαχειρίζονταν πολύ καλά το υπέρ τους σκορ.

Μάλιστα ο πάγκος της Κυρίας ζήτησε και ένα δεύτερο γκολ και αυτό ήρθε στο 36’ με τον Ντούρις από κοντά να κερδίζει τον Γκρεμσλ για το 0-2. Ξέφρενα πανηγύρια καθώς ο Σλοβάκος φορ είχε ανάγκη το τέρμα και αυτό ήρθε στο Μακάρειο.

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι, η Αμμοχωστιανή ομάδα συνέχισε να επιβάλλει τον ρυθμό της στο τερέν και αυτή ήταν η εικόνα που υπήρχε στο μεγαλύτερο μέρος των πρώτων 45’.

Η επανάληψη ξεκίνησε με μια αλλαγή για τη Δόξα αλλά και μια κλασσική ευκαιρία για την Ανόρθωση αφού ο Ράγιος στο 46’ απέναντι από τον Γκρεμσλ αστόχησε και παρέμεινε έτσι το 0-2.

Και αφού ο Ράγιος δεν τα κατάφερε, ο Κατσαράβα στο 53’ βρήκε στόχο αφού το πλασέ του πέρασε κάτω από τα πόδια του Γκρεμσλ για να έρθει το 0-3. Στο 58’ ο Σελίν τραυματίστηκε στο πόδι και άφησε τη θέση του στον Νταουσβίλι, με τον Σίντελφελντ στο ίδιο λεπτά και λίγα δευτερόλεπτα μετά την αλλαγή να κάνει το 0-4 με δυνατή κεφαλιά έπειτα από μπαλιά του Ράγιος. Διαστάσεις θριάμβου έδωσε η Αμμοχωστιανή ομάδα στη νίκη της που στη συνέχεια έλεγχε τον αγώνα και χειρίστηκε καλά τα δεδομένα που είχε μπροστά της.

Η Δόξα αν και έδειξε επιθετική διάθεση πριν γίνει το 0-3 στο 53’, εντούτοις μετά από τα δύο μαζεμένα γκολ των φιλοξενούμενων έπεσε και η ψυχολογία της και προσπαθούσε αλλά μάταια να εκδηλώσει καλές ενέργειες στο μισό του αντιπάλου.

Η Ανόρθωση δεν αρκέστηκε στα 4 τέρματα, συνέχισε να πιέζει και στο 79’ με ένα φοβερό γκολ του Νταουσβίλι έγινε το 0-5. Ο μέσος της Κυρίας έπιασε ένα μονοκόμματο σουτ εκτός περιοχής και έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι της αντίπαλης εστίας. Και ενώ όλα έδειχναν πως αυτό θα είναι το τελικό σκορ, ήρθε ο Ντούρις στο 85’ και μέσα από την περιοχή έκανε το πλασέ για να διαμορφώσει το τελικό 0-6.

Επί της ουσίας το β’ μέρος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, οι παίκτες του Τιμούρ σημείωσαν μισή ντουζίνα γκολ ενώ η Δόξα προβλημάτισε με την αμυντική της συμπεριφορά.

Με το τελικό σφύριγμα του Βασίλη Δημητρίου, η Κυρία πάτησε κορυφή με 14 βαθμούς ενώ από την άλλη η ομάδα από την Κατωκοπιά παρέμεινε στον πυθμένα της βαθμολογίας με σύνολο 2 πόντους. Η Ανόρθωση θα πατήσει στην καλή εμφάνιση που δίνει και ψυχολογία στην ομάδα, από την άλλη η Δόξα καλείται να διορθωθεί ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Δόξα: Γκρεμσλ, Μουχτάρης, Ντερβίτ, Αλεξάνδρου, Φιντέλις (68' Τραϊτσέφσκι), Λουίς Κάρλος (57' Μπραμπίγια), Μπόλιεβιτς, Ασαμόα, Καλό, Μέσκα, Καρλάο (46' Ιτάλο)

Ανόρθωση: Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Σελίν (58' Νταουσβίλι), Αρτυματάς, Μαργκάσα, Ράγιος (76' Βασιλακάκης), Μανθάτης (66' Ιωάννου), Kατσιαράβα, Ντούρις

Κίτρινες: Μέσκα, Λουίς Κάρλος, Μουχτάρης /