Τριάρα και δεύτερη θέση για τον ΑΠΟΕΛ

Αφού πέταξαν ένα πρώτο ημίχρονο Νέα Σαλαμίνα και ΑΠΟΕΛ πρόσφεραν θέαμα φάσεις και γκολ στο δεύτερο μέρος με τον ΑΠΟΕΛ να πετυχαίνει την 4η του νίκη σε τέσσερα παιχνίδια και με 12 βαθμούς να σκαρφαλώνει την 2η θέση μαζί με την Ομόνοια.

Όλα τα λεφτά ήταν το δεύτερο μέρος εκεί που είχαμε τις φάσεις αλλά και τα τρία γκολ από πλευράς ΑΠΟΕΛ. Μερκής, Μάτιτς και Βιντιγκάλ πέτυχαν τα γκολ για την ομάδα του Τόμας Ντόλ.

Ντεμπούτο με τους γαλαζοκίτρινους έκαναν οι Ομάρ Χάνι και Χρίστος Σιέλης που πέρασαν αλλαγή στον αγώνα. Δοκάρι για την Νέα Σαλαμίνα στο 86ο λεπτό η οποία μετά από δυο σερί νίκες γνωρίζει την ήττα.

Δείτε το Live του αγώνα ΕΔΩ.

Ο αγώνας:
Ένα από τα χειρότερα ημίχρονο είχαμε σήμερα στο Αμμόχωστος ανάμεσα σε Νέα Σαλαμίνα και ΑΠΟΕΛ.  Αν και ο αγώνας άρχισε με ρυθμό ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.  Ο ΑΠΟΕΛ κρατούσε την μπάλα με την κατοχή μάλιστα να φτάνει στο 60-40 για τους γαλαζοκίτρινους στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης ωστόσο ήταν ανούσια.  Δυο προϋποθέσεις για την Νέα Σαλαμίνα με τους Ντιστέλ και Νούρ και μια από τον Πάβλοβιτς για τον ΑΠΟΕΛ. Τρείς φάσεις όλες και όλες με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το 0-0.

Μπήκε δυνατά η Σαλαμίνα
Καμία σχέση το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με αυτό του πρώτου. Με το ξεκίνημα της επανάληψης είχαμε δυο καλές ευκαιρίες από πλευράς Νέας Σαλαμίνας. Στο 48ο λεπτό ο Ελουντού έκανε το πλασέ ο Μπέλετς στην σωστή του γωνία και μπλοκάρει την μπάλα. Δυο λεπτά αργότερα ο Ντιστέλ από πλεονεκτική θέση έκανε το δυνατό σουτ με την μπάλα να περνά έξω.

Απάντησε με Σόουζα ο ΑΠΟΕΛ
Στο 52ο λεπτό ήταν η σειρά του ΑΠΟΕΛ να απειλήσει για πρώτη φορά την εστία του Κίσσα με μακρινό σουτ του Σόουζα με τον τερματοφύλακα της Νέας Σαλαμίνας να μαζεύει την μπάλα.

Κλασική με Κορειά
Στο 55ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα έφτασε μια ανάσα από το να ανοίξει το σκορ ωστόσο ο Κορεια από πλεονεκτική θέση έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά πάνω από την εστία του Μπέλετς ενώ ήταν μόνος απέναντι από τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ.

Ο Μερκής είχε τη λύση
Στο 66ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ πήρε κεφάλι στο σκορ. Οι γαλαζοκίτρινοι κέρδισαν φαουλ σε πολύ καλό σημείο με τον Μάτις να αναλαμβάνει την εκτέλεση του. Βρήκε τον Μερκή μέσα στην μικρή περιοχή και με γυριστή κεφαλιά νίκησε τον Κίσσα για το 0-1.

Καθάρισε με Μάτιτς
Τέσσερα λεπτά μετά το 0-1 ήρθε το 0-2 για τους γαλαζοκίτρινους. Ο Μάτιτς πήρε την μπάλα έξω από την μεγάλη περιοχή του Κίσσα και με ένα φαλτσαριστό πλάσε έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του τερματοφύλακας της Νέας Σαλαμίνας για το 0-2.

ΓΚΟΛάρα Βιντιγκάλ
Στο 74ο λεπτό ήρθε και το 0-3 για τους γαλαζοκίτρινους. Ίσως και το ωραιότερο τέρμα μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα. Ο Βιντιγκάλ πήρε την μπάλα από πλάγια θέση έκανε το δυνατό σουτ και αφού η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κίσσα κατέληξε στα δίκτυα του για το 0-3.

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Χριστοφόρου, Λαμπότ, Κορέια, Τσαμπούρης, Ρομάν, Κωστή, Νουρ (79’ Μαριάνοβιτς), Ελουντού (70’ Σίμπσον), Τισντελ, Κινγκσλεϊ (83’ Μαουρίτσιο)

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Σόουζα, Χελάνιους (79’ Ομάρ Χάνι), Μάτιτς, Πάβλοβιτς, Βούρος (84’ Σιέλης), Μερκής, Βιντιγκάλ, Σάβιτς, Μιχαϊλοβιτς και Άλεφ (46’ Τάμαρι)

Κίτρινες: Ντιστέλ /Βιντιγκάλ, Μερκής