Απέδρασε από το ''Δάσος'' με πρωταγωνιστή τον Ντάρμπισαϊαρ!

Η Ομόνοια κέρδισε τον Εθνικό Άχνας στο ''Δασάκι'' με 1-2 και πήρε το τρίποντο. Δύο γκολ από τον Ντάρμπισαϊαρ, ισοφάρισε προσωρινά στο 44' ο Λαμπάν για τους γηπεδούχους.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γκολ καθώς στο 6ο λεπτό ο Ντάρμπισαϊαρ μετά από πάρα πάρε – βάλε του Τιάγκο σκόραρε για το 0-1 μέσα σε ξέφρενα πανηγύρια.

Η εξέλιξη αυτή άνοιξε το παιχνίδι, ο ρυθμός παρέμεινε σε ψηλά επίπεδα, η μπάλα πήγαινε συνεχώς πάνω – κάτω, είχαμε και άλλες καλές φάσεις όμως κανείς δεν μπόρεσε να χριστεί σκόρερ ούτε από τους μεν ούτε από τους δεν. Με κύριο εκφραστή των προσπαθειών τον Ορτέγα και τον Τιάγκο και τελικό αποδέκτη τον Ντάρμπισαϊαρ οι πράσινοι θα μπορούσαν να βρουν ένα δεύτερο γκολ, ενώ στον αντίποδα οι γηπεδούχοι είχαν τις δικές τους καλές ευκαιρίες.

Μετά το 20λεπτο ισορρόπησε ο Εθνικός, κράτησε και αυτός μπάλα όμως δεν έβρισκε το γκολ. Αυτό ήρθε στο 44’ και ενώ κανείς από τους δύο αντιπάλους δεν απειλούσε ουσιαστικά, με τον Λαμπάν να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Ήρθε το 1-1 από τον Κυπριοποιημένο άσο της προσφυγικής ομάδας σε ένα κομβικό χρονικό σημείο.

Το ξεκίνημα της επανάληψης ξεκίνησε με μεγάλη φάση καθώς στο 51’ ο Μποτεάκ απέναντι από τον Μπογκατίνοφ αστόχησε με τον τελευταίο να διώχνει με τα πόδια. Ο ρυθμός έπεσε, και δεν είχαμε παρά μόνο καλές προϋποθέσεις από Εθνικό και Ομόνοια.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την εικόνα τους, είχαν την κατοχή της μπάλας με το μέρος τους και στο 72’ πήρε εκ νέου προβάδισμα με τον ίδιο δράστη, τον Ματ Ντάρμπισαϊαρ. Ο Τιάγκο ξανά δημιουργός της φάσης, εκτέλεσε από το ύψος του πέναλτι ο Άγγλος τον Μπογκατίνοφ για το 1-2.

Μετά το τρίτο τέρμα του αγώνα οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν και σιγά σιγά άφηναν ανοιχτούς χώρους στην άμυνα τους. Οι παίκτες του Μπεργκ ήταν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις και η κλεψύδρα άδειαζε.

Μέχρι το τελικό σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, η Ομόνοια κράτησε το υπέρ της 1-2 παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων για να ισοφαρίσουν σε 2-2 και έφυγε από το ''Δασάκι'' με το τρίποντο. Προσωρινά κορυφή οι πράσινοι με 15 πόντους, έμεινε στους 11 ο Εθνικός.

Εθνικός: Μπογκαντίνοφ, Ευσταθίου, Γκλομπάρτ, Μιγκελίτο, Ντεϊβίσον, Λαμπάν, Κουντόμπιακ (78'Παπαγεωργίου), Κοστόφσκι (82'Μ.Ηλία), Κυπριανού, Ιωάννου, Κονέ.

Ομόνοια: Φαμπιάνο. Λούφτνερ, Γκόμες, Μποτεάκ, Γκόμεθ, Λέσιακς, Ορτέγα, Λανγκ, Ντάρμπισαϊρ, Μαυρίας, Τιάγκο.

Κίτρινες: Κοστόφσκι, Ιωάννου - Γκόμεθ