Ιδιακέθ: «Το μεγαλύτερο μας πρόβλημα…»

Ο Ιμανόλ Ιδιάκεθ παρέθεσε δημοσιογραφική για τον επόμενο αγώνα με τη Δόξα και αναφέρθηκε και στο προηγούμενο με τον ΑΠΟΕΛ. Ο Βάσκος τεχνικός τόνισε ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα αυτή την στιγμή είναι οι τραυματισμοί.

Οι δηλώσεις του:

Για τον αγώνα με τον ΑΠΟΕΛ: «Δεν δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες. Είχαμε μόνο κάποιες προϋποθέσεις. Πρέπει να λάβουμε υπόψη την κατάσταση με την οποία πήγαμε στο ΓΣΠ, μετά την ισοπαλία 4-4 κόντρα την ΕΝΠ. Στο δεύτερο ημίχρονο πήραμε τον έλεγχο του αγώνα για ένα 15λεπτο. Είχαμε τις ευκαιρίες με τους Τρισκόφσκι και Ακοράν. Εκείνη τη στιγμή χάσαμε τους Τρουγιόλς και Μοϊσόφ και άλλαξε το πλάνο μας. Σε κάποιους τομείς βελτιωθήκαμε, όπως η αμυντική λειτουργία. Το μεγαλύτερο μας πρόβλημα αυτή τη στιγμή και αυτό που μας επηρεάζει περισσότερο είναι οι τραυματισμοί. Κόντρα στο ΑΠΟΕΛ, δεν ήμασταν καλοί επιθετικά, αλλά ανασταλτικά, ήμασταν αρκετά καλοί».

Για τον αγώνα με τη Δόξα: «Πάντα υπάρχει πίεση. Είναι μέρος του παιχνιδιού. Το πιο σημαντικό είναι πως θα προσεγγίσουμε το παιχνίδι. Θεωρητικά, μας περιμένει ένα εύκολο έργο, όμως αυτό δεν ισχύει. Θα πρέπει να πάρουμε το παιχνίδι πολύ σοβαρά. Θα πρέπει να παλέψουμε, όπως κάναμε κόντρα στο ΑΠΟΕΛ. Το πιο δύσκολο είναι η συμπεριφορά που θα έχουμε. Θα πρέπει να εκμεταλλευτούμε την ποιότητα που έχουμε ως ομάδα. Θα δώσουμε το 100% για να πάρουμε τη νίκη. Όλα τα παιχνίδια είναι δύσκολα και κρίνονται στις λεπτομέρειες. Ζητώ τη στήριξη του κόσμου. Το έκαναν κόντρα στο ΑΠΟΕΛ. Θέλω να μας βοηθήσουν. Περιμένω και πιστεύω ότι θα έρθουν καλύτερες μέρες».