Δραματική νίκη με buzzer beater του Κιβένι για την ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη (2-1) με δραματικό τρόπο κόντρα στη Δόξα. Έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους ο Τρισκόφσκι, ισοφάρισε ο Ασαμόα για τη Δόξα. Στη τελευταία φάση του αγώνα, η χρυσή αλλαγή του Ιδιάκεθ, Κιβένι, με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα και έδωσε το τρίποντο στην ΑΕΚ. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η ομάδα από την Κατωκοπιά που σίγουρα δεν άξιζε να χάσει.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με δοκάρια καθώς η Δόξα στο 6’ έχασε μεγάλη φάση με τον Καλό να αστοχεί εις διπλούν απέναντι από τον Τόνιο (μάλιστα στη δεύτερη του προσπάθεια σημάδεψε τη δεξιά κάθετη δοκό). Στο 8ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ξανά το δοκάρι καθώς η απευθείας εκτέλεση του Μπόλιεβιτς σταμάτησε στο ίδιο ακριβώς σημείο με το πλασέ του συμπαίκτη του δύο λεπτά προηγουμένως.

Η ΑΕΚ αφυπνίστηκε από τις φάσεις αυτές, ισορρόπησε και βγήκε μπροστά με αξιώσεις. Σε μια επίθεση από τα δεξιά έγινε η μπαλιά από τον Τάντι με τον Τρισκόφσκι να μπαίνει στην πορεία της μπάλας και με κεφαλιά να νικά τον Παρασκευά για το 1-0.

Στο 16’ λίγο έλειψε να φέρει το ματς στα ίσα η Δόξα όμως ο Κάρλος αστόχησε στο τετ α τετ με τον Τόνιο και έτσι σπατάλησε ακόμη μια μεγάλη φάση η ομάδα του Ερανοσιάν. Οι διαγώνιες μπαλιές και η ταχύτητα των Καλό και Κάρλος (στα δύο άκρα δηλαδή) έφεραν προβλήματα στην αμυντική λειτουργία των κιτρινοπρασίνων της Λάρνακας.

Μετά από την ευκαιρία  αυτή ο ρυθμός έπεσε, οι δύο μονομάχοι έδειχναν διάθεση να επιτεθούν και αυτό βοήθησε να δούμε ένα πιο ανοιχτό παιχνίδι χωρίς όμως άλλες φάσεις. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, οι γηπεδούχοι δεν έφτασαν στο επίπεδο που θα ήθελαν όμως η εκτελεστική δεινότητα του αρχηγού έκανε τη διαφορά.

Συνέχισε να προσπαθεί από τα άκρα η Δόξα να βρει το γκολ, η ΑΕΚ αμυνόταν και έψαχνε ένα δεύτερο γκολ κυρίως από δεξιά με τον Τάντι να έχει αρκετά ανεβάσματα.

Στο 42’ είχαμε την επόμενη μεγάλη φάση και ήταν και αυτή για τη Δόξα καθώς ο Κάρλος ολομόναχος απέναντι από τον Τόνιο δεν βρήκε στόχο με τον Ισπανό πορτιέρο να διώχνει σε κόρνερ. Με αυτά και αυτά η λήξη των πρώτων 45’ βρήκε τους κιτρινοπράσινους της Λάρνακας μπροστά με 1-0.

Η έναρξη του Β’ Ημιχρόνου δεν έφερε αλλαγές στις ενδεκάδες, με τους φιλοξενούμενους να αναλαμβάνουν τα ηνία της αναμέτρησης και να είναι καλύτεροι. Κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο, η ΑΕΚ δεν μπορούσε να κρατήσει τη μπάλα. Παπαφώτης (56’) και Μπόλιεβιτς (58’) δεν βρήκαν στόχο σε δύο πολύ καλές ευκαιρίες για τη Δόξα, και έτσι το 1-0 παρέμεινε.

Οι φιλοξενούμενοι εξαργύρωσαν την υπεροχή τους στο 76’ όταν ο Ασαμόα με μακρινό σουτ νίκησε τον Τόνιο και έκανε το 1-1. Να σημειώσουμε πως στο 69’ ο Τρισκόφσκι αποχώρησε τραυματίας και τη θέση του πήρε ο Φλοριάν Τολεμές.

Στο 79ο λεπτό ο Καλό αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για χτύπημα στο πρόσωπο του Τέτε και έτσι ο Τράττος του έδειξε τον δρόμο για τα αποδυτήρια. Με δέκα συνέχισε η Δόξα μέχρι το φινάλε.

Το παιχνίδι άνοιξε για τα καλά, η μπάλα πήγαινε συνεχώς πάνω - κάτω με μεγάλη ταχύτητα και θα μπορούσε να μπει ένα δεύτερο γκολ και από τις δύο ομάδες.

Ο Παπαφώτης στο 90+1' έχασε μεγάλη φάση για να φέρει τούμπα το παιχνίδι για τη Δόξα όμως από κοντά αστόχησε.

Και αφού δεν βρήκε στόχο εκεί ο άσος της Δόξας, τιμώρησε τους φιλοξενούμενους ο Κιβένι αφού στη τελευταία φάση του αγώνα (90+4') με κεφαλιά σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (2-1).

Το τελικό σφύριγμα του Τράττου έδωσε ένα ανέλπιστο τρίποντο στους γηπεδούχους, με τη Δόξα να έχει κάθε λόγο να τα βάζει με την αστοχία της καθώς αυτή έπαιξε ρόλο για να φύγει από την ''Αρένα'' χωρίς βαθμολογικό όφελος.

ΑΕΚ: Τόνιο, Θάντι, Μοϊσόφ, Φακούντο (84' Κίβενι), Ιωάννου, Τρουγιόλς, Κάσες, Σπόλιαριτς (64' Χέφελ), Φιόλιτς, Τέτε, Τρισκόφσκι (69' Φλοριάν)

Δόξα: Παρασκευά, Μιντίκκης, Μουκτάρης, Ντερβίτ, Μπόλιεβιτς (85' Χριστοφή), Ασαμόα, Ζε Βαλέντε (69' Χαραλάμπους), Λουίς Κάρλος (91' Ίταλο), Παπαφώτης, Καλό, Μέσκα

Κίτρινες: Θάντι / Μουχτάρης, Παρασκευά

Κόκκινες: - / Καλό (2η κίτρινη)