Τρομερή ευστοχία και πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τον Εθνικό Άχνας (10/11) στο Μακάρειο για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος και νίκησε με 4-0 την προσφυγική ομάδα.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά με τους δύο μονομάχους να πιέζουν ψηλά και να κάνουν το έργο της δημιουργίας δύσκολο. Τόσο ο Ολυμπιακός όσο και ο Εθνικός δεν μπόρεσαν να φτιάξουν καλές ευκαιρίες παρά μόνο προϋποθέσεις για την αντίπαλη εστία. Η αλληλεξουδετέρωση ήταν η κατάλληλη λέξη που μπορούσε να περιγράψει αυτό που βλέπαμε για τα πρώτα 30 λεπτά καθώς οι γηπεδούχοι και οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να αναπτυχθούν κυρίως από τα άκρα, χωρίς αποτέλεσμα όμως.

Να σημειώσουμε πως στο 6ο λεπτό είχαμε αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό καθώς ο Ακόστα παραχώρησε τη θέση του στον Οικονομίδη.

Το γκολ ήρθε στο 31’ όταν ο Ντουβεντρού εντός περιοχής έκανε το διαγώνιο πλασέ, νίκησε τον Μπογκατίνοφ και άνοιξε το σκορ. Ένα τέρμα που πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους μαυροπράσινους της Λευκωσίας, και ο Εθνικός μετά από αυτό ανέβασε ρυθμούς στο γήπεδο. Επιχείρησε να πιέσει, είχε καλή ευκαιρία με τον Κιουτόμπιακ στο 37’  και αφού δεν ήρθε η ισοφάριση εκεί, έγινε το 2-0 στο 43’ με τον ίδιο δράστη.

Ο Ντουβεντρού με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπιλάλ νίκησε για δεύτερη φορά τον Μπογκατίνοφ και έδωσε ‘’αέρα’’ δύο τερμάτων στον Ολυμπιακό. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και έτσι το σφύριγμα του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να είναι μπροστά στο σκορ με 2-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε χωρίς κάποια αλλαγή, όμως ο Ολυμπιακός στο 56’ έμελλε να σκοράρει και τρίτο τέρμα καθώς ο Ζαχαρίου με μια όμορφη ατομική ενέργεια έστειλε τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα και έκανε το 3-0 ο Κύπριος διεθνής.

Το τέρμα αυτό καθόρισε και όλη την υπόλοιπη εικόνα του Β’ μέρους μιας και ο Εθνικός δεν κατάφερε να αντιδράσει σε κανένα σημείο, οι παίκτες του Πάμπου Χριστοδούλου έκαναν σωστή διαχείριση ενώ από την άλλη αυτοί του Εθνικού όσο περνούσε ο χρόνος σκέφτονταν το επόμενο ματς.

Χωρίς τις μεγάλες φάσεις και ενώ όλα είχαν κριθεί, ήρθαν και οι αλλαγές από τους δύο πάγκους και μαζί το 4-0 καθώς στο 64’ ο Αγιτέ από κοντά πλάσαρε τον Μπογκατίνοφ και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη νίκη των μαυροπρασίνων.

Χαρακτηριστικό στατιστικό για το δεύτερο ημίχρονο είναι πως η πρώτη καλή ευκαιρία των φιλοξενουμένων ήρθε στο 85’ με την κεφαλιά του Κοστόφσκι να φεύγει λίγο έξω.

Μέχρι το τελικό σφύριγμα του Γιώργου Νικολάου δεν άλλαξε κάτι και ο Ολυμπιακός πήρε μια δίκαιη νίκη με 4-0 κόντρα στον Εθνικό. Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στους 7 βαθμούς μετά την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ ο Εθνικός έμεινε στους 11 πόντους και έφυγε από τη Λευκωσία χωρίς βαθμολογικό όφελος.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων όπως ξεκίνησαν την αναμέτρηση:

Ολυμπιακός: Μπάιζα, Ψάλτης, Σαμπίνια, Κίκο, Ενόχ, Ακόστα, Ζαχαρίου, Σωτηρίου, Χαμντί, Ντουβεντρού, Αγιτέ

Εθνικός Άχνας: Μπογκατίνοφ, Ευσταθίου, Γκλομπάρντ, Μιγκελίτο, Ντεϊβίσον, Λαμπάν, Κουντόμπιακ, Κοστόφσκι, Κυπριανού, Παπαγεωργίου, Κονέ

Το SPORTIME σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα:

- Τελικό σφύριγμα στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό να κερδίζει με 4-0 τον Εθνικό Άχνας

90' Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων

87΄Ο Κα έκανε το σουτ, η μπάλα λίγο έξω και έτσι παραμένει το 4-0

85' Η πρώτη καλή ευκαιρία του Εθνικού στο δεύτερο ημίχρονο έρχεται με τον Κοστόφσκι, του οποίου η κεφαλιά έφυγε λίγο έξω

84' Παραμένει το 4-0 για τον Ολυμπιακό

71' Έξω ο Αγιτέ, μέσα ο Κα για τον Ολυμπιακό

- Διαστάσεις θριάμβου πλέον δίνουν στη νίκη τους οι μαυροπράσινοι

64' Και τέταρτο γκολ για τον Ολυμπιακό με τον Αγιτέ να πλασάρει εύστοχα τον Μπογκατίνοφ και να κάνει το 4-0

- Αέρα τριών τερμάτων πλέον για τους γηπεδούχους που εδραιώνουν για τα καλά το προβάδισμα τους

56' Όμορφη ατομική ενέργεια από τον Ζαχαρίου, ο οποίος έκανε το πλασέ και σκόραρε για το 3-0

55' Παραμένει το 2-0, χωρίς τη μεγάλη φάση μέχρι τώρα στην επανάληψη

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, χωρίς κάποια αλλαγή σε σχέση με το πως τελείωσαν το Α' μέρος οι δύο μονομάχοι

- Τέλος στο πρώτο ημίχρονο με τον Ολυμπιακό να κερδίζει με 2-0

45' Ένα λεπτό θα είναι ο χρόνος των καθυστερήσεων

- Νέα δεδομένα στο ματς με τον Ολυμπιακό να έχει σαφέστατο προβάδισμα για το τρίποντο

43' Και δεύτερο γκολ για τον Ολυμπιακό και πάλι με τον Ντουβεντρού! Ο άσος των γηπεδούχων για δεύτερη φορά κερδίζει τον Μπογκατίνοφ (αυτή τη φορά με κεφαλιά) και δίνει ''αέρα'' δύο τερμάτων στους μαυροπράσινους

39' Βελτιώθηκε μετά το γκολ που δέχθηκε ο Εθνικός και είναι πιο απαιτητικός

37' Εκτελεί απευθείας το φάουλ ο Κιουτόμπιακ, σε κόρνερ με δυσκολία ο Μπάιζα

- Ο Ντουβεντρού σημειώνει το 2ο του φετινό γκολ

31' Γκολ για τον Ολυμπιακό με δράστη τον Ντουβεντρού ο οποίος στην πρώτη ευκαιρία που βρίσκει η ομάδα του σκοράρει για το 1-0. Ο άσος των γηπεδούχων με διαγώνιο πλασέ εντός περιοχής νίκησε τον Μπογκατίνοφ και άνοιξε το σκορ

30' Πάντα στο 0-0 οι δύο μονομάχοι

27' Τόσο ο Ολυμπιακός, όσο και ο Εθνικός προσπαθούν να δημιουργήσουν αλλά χωρίς αποτέλεσμα καθώς υστερούν στη τελική προσπάθεια

24' Καλό το γύρισμα του Παπαγεωργίου, η μπάλα θα φύγει έξω

19' Κίτρινη στον Σωτηρίου

16΄Μοιρασμένο το ματς, χωρίς τη μεγάλη φάση και παραμένει το 0-0

11' Παραμένει το 0-0 στο ματς

6' Αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Έξω ο Ακόστα, μέσα ο Παπαγεωργίου

6' Καλό το μακρινό σουτ του Παπαγεωργίου, λίγο έξω η μπάλα

1' Έναρξη στην αναμέτρηση, ο Εθνικός στη σέντρα

17:58 Οι δύο ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους διαιτητές

17:52 Αποχώρησαν για τα αποδυτήρια οι δύο ομάδες και οι διαιτητές

17:46 Συνεχίζεται η προθέρμανση

17:40 Οι διαιτητές του αγώνα κάνουν το δικό τους ζέσταμα

17:30 Και οι παίκτες του Ολυμπιακού και του Εθνικού πραγματοποιούν την προθέρμανση τους

17:20 Οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων κάνουν το ζέσταμα τους