Επιστροφή στις νίκες και τώρα Λουξεμβούργο!

Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΠΟΕΛ μετά τα δύο ισόπαλα αποτελέσματα με ΑΕΚ και Απόλλωνα, με τους "γαλαζοκίτρινους" να κερδίζουν σήμερα την Πάφο με 3-0, αγώνας για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Χαλένιους (8'), Τάμαρι (38') και Σάβιτς (58') οι σκόρερ του αγώνα. Η Πάφος αν και έδειξε ότι μπορούσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από αυτό το παιχνίδι, μετά το δεύτερο γκολ που δέχθηκε, 'παρέδωσε' τα όπλα, γνωρίζοντας την ήττα.

Ο ΑΠΟΕΛ θα ρίξει τώρα την προσοχή του στο ευρωπαϊκό παιχνίδι με την Ντούντελαζ την ερχόμενη Πέμπτη για την 5η αγωνιστική στη φάση ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, ένα 90λεπτο που η κυπριακή ομάδα θέλει νίκη για διεκδίκηση της πρόκρισης στη φάση των «32».

Εικόνα αγώνα:

Δύο ξεκάθαρες φάσεις και δύο γκολ για τον ΑΠΟΕΛ στο ημίχρονο, με τους "γαλαζοκίτρινους" να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Λίνους Χαλένιους στο 8ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης και με εξαιρετική κίνηση από το κέντρο από τον Τάμαρι άνοιξε το σκορ, μετά από υποδειγματική ασιστ από τα πόδια του Ιορδανού.

Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να σκοράρει αρκετά νωρίς στο παιχνίδι, όμως δεν το εκμεταλλεύτηκε και τόσο τουλάχιστον μέχρι να έρθει το... επόμενο. Μέχρι το 38' η Πάφος ήταν αυτή που ήταν πιο επικίνδυνη, είχε την κατοχή και τον έλεγχο της μπάλας, ενώ ο Μπέλετς έδειξε σε δύο φάσεις ότι δεν ήταν και σε τόση καλή βραδιά. Η παφιακή ομάδα είχε δοκάρι με τον Νέμετς στο 27' ενώ στο 32' μία διπλή ευκαιρία για την Πάφο, με Μίκαελ Πανός και Νέμετς, δεν κατέληξε στα δίχτυα.

Ο ΑΠΟΕΛ αντέδρασε, με τον Τάμαρι αυτή τη φορά από δημιουργός να χρίζεται σκόρερ για το 2-0. Ο Ιορδανός κατέβασε τη μπάλα, έκανε το κοντρόλ και με υποδειγματικό πλασέ ζευγάρωσε τα γκολ για τους "γαλαζοκίτρινους", που έδειξαν σε μεγάλο διάστημα του πρώτου μέρους ότι είχαν αρκετά κενά και... θέματα. Παρόλα αυτά ο ΑΠΟΕΛ πλησίασε και σ’ ένα τρίτο γκολ με διπλή ευκαιρία, με τον Νικόλα Ιωάννου να μην μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Η τελευταία φάση του αγώνα ανήκε στην Πάφο και στον Ανδρέα Παναγιώτου, με τον Μπέλετς αυτή τη φορά να έχει σωστή αντίδραση.

Τρεις προσπάθειες και τρία σουτ από πλευράς ΑΠΟΕΛ στο ξεκίνημα του β' ημίχρονου με τους Ιωάννου, Βιντιγκάλ και Ντε Βινσέντι να έχουν πολύ καλές προσπάθειες, όμως αστόχησαν. Ότι δεν κατάφεραν να πετύχουν οι προηγούμενοι τρεις, το πέτυχε ο Σάβιτς στο 58', ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Ο Χαλένιους λίγο πριν περάσει εκτός, είχε μία μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει και δεύτερο προσωπικό γκολ, δεν το πέτυχε, με την πολύ καλή προσπάθεια που έκανε προηγουμένως ο Άλεφ να πέφτει στο κενό. Ένα διαγώνιο σουτ του Μπέζιακ στο 82', το απέκρουσε εύκολα ο Ρούντκο.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Βούρος, Σάβιτς, Ιωάννου, Μιχαΐλοβιτς, Βιντιγκάλ, Σόουζα (65’ Άλεφ), Μάτιτς, Ντε Βινσέντι (65’ Εφραίμ), Τάμαρι, Χαλένιους (80’ Μπέζιακ)

Πάφος: Ρούντκο, Σιρόκ, Αραγιούρι, Λαφράνς, Βαλεριάνος, Πάνος, Γουίλιαμς (88' Λελούκιν), Μπεσάρα, Φιλιώτης, Βα (72’ Καμπράλ), Νέμετς (80’ Άλεξ Κωνσταντίνου)