Το (Χ)άρηκε περισσότερο ο Ολυμπιακός

Σε ένα παιχνίδι το οποίο θα ξεχαστεί αρκετά γρήγορα ΑΕΛ και Ολυμπιακός έμειναν στο 0-0 με τις δυο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό.

Μπήκε δυνατά η ΑΕΛ
Η ομάδα του Κέρκες μπήκε δυνατά στον αγώνα και έψαξε το γρήγορο τέρμα το οποίο θα την έβαζε σε θέση οδηγού για τον αγώνα. Η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 4ο λεπτό για την ΑΕΛ με τον Γερολέμου να κάνει το σουτ και την μπάλα να περνά λίγο έξω.

Πρώτη κλασική για Ολυμπιακό
Στην πρώτη του ευκαιρία ο Ολυμπιακός λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ. Ο Μπιλάλ μπήκε στην περιοχή στο 18ο λεπτό και με διαγώνιο σουτ ανάγκασε τον Βοζίνια να διώξει δύσκολα την μπάλα σε κόρνερ.

Τρελός ρυθμούς με εκατέρωθεν ευκαιρίες…
Όσα δεν είδαμε στο πρώτο 30ο λεπτό της αναμέτρησης τα είδαμε όλα μαζεμένα σε 3 λεπτά από το 37ο μέχρι το 39ο λεπτό. Αρχικά η ΑΕΛ έφτιαξε την πρώτη της κλασική ευκαιρία στο 37ο λεπτό με τον Αβραάμ από πολύ κοντά να κάνει την προβολή και τον Μπάιζα να διώχνει δύσκολα με τα πόδια σε πλάγιο την μπάλα. Στην συνέχεια της φάσης ο Αγκάνοβιτς μόνος έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από την εστία. Ένα λεπτό αργότερο ο Μπάιζα έκανε λάθος διώξιμο πάνω στον Γερολέμου ο οποίος έκανε το απευθείας σουτ με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια του.

Απάντησε ο Ολυμπιακό με Αγιτέ…
Στο 39ο λεπτό ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να κάνει την δική του ευκαιρία με τον Αγιτά να κάνει το πλασέ να περνά την μπάλα πάνω από τον Βοζίνια αλλά ο Τεσειρα έδιωξε την μπάλα πάνω στην γραμμή κρατώντας το 0-0 για τις δυο ομάδες.

Στο δεύτερο μέρος αν και οι δυο ομάδες προσπάθησαν δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικές με αποτέλεσμα το 0-0 να είναι και το τελικό αποτέλεσμα. Μια τελική προσπάθεια για την ΑΕΛ στο 90+ με τον Μαρκόφσκι να κάνει το πλασέ και τον Μπάιζα να διώχνειο την μπάλα.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τεξέιρα, Γουήλερ, Ράσο, Νιλς (58’ Μαρκόφσκι), Νταβόρ, Αγκάνοβιτς, Γερολέμου, Μηνάς, Αβραάμ (70’ Τόρες), Μαέ (64’ Χουράδο)

Ολυμπιακός: Μπάιζα, Ψάλτης, Σαμπίνια, Κίκο ,(Ενόχ (27’ Οικονομιδης), Βινίσιους, Ζαχαρίου, Σωτηρίου, Χαμντί (66’ Φαμπρίς),Ντουβεντρού, Αγιτέ (84’ Παχίππης)

Κίτρινες: Ράσο/