Ο Περέιρα του χάρισε σημαντικό διπλό στο ΜΑΚ

Ο Απόλλωνας κέρδισε εκτός έδρας τη Δόξα με 0-1 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το μοναδικό τέρμα στο Μακάρειο (25/11) πέτυχε ο Περέιρα στο 10ο λεπτό με δυνατό σουτ.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά και οι δύο μονομάχοι έψαχναν τα πατήματα τους. Ο Απόλλωνας πήγε να δείξει ένα πιο επιθετικό πρόσωπο και στο 10ο λεπτό ευτύχησε να προηγηθεί με τον Περέιρα να κάνει το σουτ, να νικά τον Γκρεμσλ και να κάνει το 0-1.

Ο Αυγουστή και όλος ο πάγκος της Λεμεσιανής ομάδας το πανηγύρισε έξαλλα καθώς όλοι ήθελαν ένα γρήγορο τέρμα.

Οι φιλοξενούμενοι μετά το γκολ τους είχαν ως πρώτο μέλημα να μην απειληθούν, προσπάθησαν να κρατήσουν μπάλα ενώ από την άλλη η Δόξα κυρίως από δεξιά με Κάρλος και Μέσκα επιχειρούσε να καταστεί επικίνδυνη για την εστία του Μολ.

Τα λεπτά κυλούσαν, η Δόξα βρήκε καλή φάση, πρώτη στο ματς, στο 21’ με τον Ζε Βαλέντε να πλασάρει έξω, ενώ καπάκι στην άλλη πλευρά του γηπέδου στο 22’ ο Γιαννιώτας απώλεσε μεγάλη ευκαιρία για να βρει δίχτυα αφού απέναντι από τον Γκρεμσλ αστόχησε και δεν ήρθε έτσι το δεύτερο γκολ για τον Απόλλωνα.

Και εκεί που πήγε να ανοίξει το παιχνίδι, μετά το 30λεπτο ο ρυθμός έπεσε, είχαμε κάποια λάθη και προσπάθειες ημιτελείς από τους δύο μονομάχους με τις άμυνες να σφίγγουν περισσότερο.

Ενδεικτικό πως την επόμενη καλή στιγμή την είδαμε στο 41’ όταν ο Γκακμπέ έκανε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ. Ο ίδιος παίκτης απείλησε ξανά στο 44’ αφού για λίγο δεν πρόλαβε να ενωθεί με τη μπάλα και να χριστεί σκόρερ. Ανέβασε ρυθμούς προς το τέλος η ομάδα του Αυγουστή, όμως τίποτα δεν άλλαξε και η ανάπαυλα βρήκε το σκορ στο ρευστό 0-1 όπως διαμορφώθηκε από το γκολ του Περέιρα στο 10ο λεπτό.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν πιο ορεξάτα και να έχουν τη μπάλα στην κατοχή τους. Και η Δόξα όμως σε κάποια σημεία του αγώνα έδειχνε διάθεση για να βρει το γκολ, όμως δεν είχε τη σωστή τελική πάσα. Κάτι που δεν είχε ούτε το συγκρότημα του Αυγουστή με το 0-1 να παραμένει και ενώ το ρολόι είχε σημαδέψει το 60ο λεπτό.

Στο 65’ ο Απόλλωνας διεκδίκησε πέναλτι σε πτώση του Γκακμπέ, με την επαναληπτική προβολή να δείχνει τον Μέσκα να βρίσκει κάτω χαμηλά τον αντίπαλο του, όμως ο ρεφ Νεοκλέους δεν υπέδειξε την παράβαση.

Τη μεγαλύτερη της φάση η Δόξα την έχασε στο 67’ όταν ο Παπαφώτης μετά από μια αντεπίθεση έκανε το σουτ με τη μπάλα να σταματά στην οριζόντια δοκό της εστίας του Μολ. Αυτή ήταν και μέχρι εκείνη τη στιγμή η καλύτερη φάση των γηπεδούχων στο ματς αφού για λίγο δεν ήρθε το 1-1.

Ο αγώνας μετά από εκείνο το σημείο άνοιξε για τα καλά, το συγκρότημα του Ερανοσιάν κυρίως με τον Παπαφώτη προσπαθούσε να ισοφαρίσει αλλά οι κυανόλευκοι της Λεμεσού κρατούσαν το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά γνωρίζοντας πως το 0-1 είναι ρευστό, έψαχναν ένα δεύτερο τέρμα για να κλειδώσουν το διπλό.

Η κλεψύδρα άδειαζε, η κάθε ομάδα προσπαθούσε να πετύχει τον στόχο της και η Δόξα έφτιαξε καλή ευκαιρία στο 87’ με το παράλληλο γύρισμα του Χριστοφή να διώχνεται προ της γραμμής από τον Γιούστε. Να σημειώσουμε πως εδώ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Αγκίρε.

Απέκτησε ρυθμό τα τελευταία λεπτά το παιχνίδι, πήρε μια άγρια ομορφιά όμως τίποτα δεν άλλαξε. Η μοναδική φάση που σημειώθηκε ήταν αυτή του Γκακμπέ στο 90+3', όμως ο άσος του Απόλλωνα από κοντά αστόχησε και έτσι το τελικό σφύριγμα του Νικόλα Νεοκλέους βρήκε τη Λεμεσιανή ομάδα να φεύγει με το διπλό από το Μακάρειο (0-1) κόντρα σε μια Δόξα που πάλεψε μέχρι το τέλος και δεν παράτησε σε κανένα σημείο το ματς.