Ξηρασία στο Μακάρειο!

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε την ΕΝΠ (29/11) στο Μακάρειο για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε αρκετές ευκαιρίες, ο ρυθμός από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό ήταν καλός με την κατοχή να είναι εναλλασσόμενη. Αρχικά υπερτερούσε ο Ολυμπιακός, στη συνέχεια η ΕΝΠ ισορρόπησε και βγήκε μπροστά με αξιώσεις, χάνοντας δύο δοκάρια (στο 6' με τον Αμπαρτζουμιάν και στο 25' με τον Ουντόζι). Ενδιάμεσα ο Κυριάκου από κοντά σπατάλησε μεγάλη φάση για λογαριασμό των φιλοξενούμενων αλλά από κοντά έστειλε τη μπάλα έξω.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές προς το τέλος του Α' Ημιχρόνου, σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία στο 35ο λεπτό και στο 36' όμως ούτε ο Αγιτέ ούτε ο Ζαχαρίου κατάφεραν να σκοράρουν με το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους να είναι το 0-0.

Στην επανάληψη η ΕΝΠ ξεκίνησε με ευκαιρία αφού στο 51' ο Αγγελή από πλεονεκτική θέση αστόχησε και μέχρι το 60' ο ρυθμός έπεσε. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι στο 63' καθώς η λανθασμένη απομάκρυνση του Αγγελή σταμάτησε στην αριστερή δοκό της εστίας του Κλέιμαν με τον Βινίσιους στην επαναφορά να μη σημαδεύει σωστά.

Οι γηπεδούχοι από εκείνο το σημείο και μετά όσο κυλούσαν τα λεπτά πίεζαν όλο και περισσότερο, οι βυσσινοί έδωσαν χώρο στο γήπεδο με τους παίκτες του Πάμπου Χριστοδούλου κυρίως από αριστερά και με τον Αγιτέ να ψάχνουν το ''χρυσό'' γκολ. Το οποίο όμως δεν ήρθε ποτέ και έτσι με το τελικό σφύριγμα του Νικολάου οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό μετά και το ισόπαλο 0-0.

Στους 9 πόντους ανέβηκε ο Ολυμπιακός (επόμενο ματς με τον ΑΠΟΕΛ στο Μακάρειο), στους 6 η Ένωση που παίζει στη συνέχεια με τον Εθνικό στο ''Δασάκι''.

Ολυμπιακός: Μπάιζα, Ψάλτης, Σαμπίνια, Κίκο, Ενόχ (Ροτζέριο 80΄), Οικονομίδης, Βινίσιους, Ζαχαρίου, Σωτηρίου, Ντουβεντρού, Αγιτέ

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Βαρέλα, Αγγελή, Θεοδώρου (Στεπάνιακ 58), Κοσμάς, Ουντότζι , Αμπαρτζουμιάν, Αγκίρι (Ρουσιάς 74'), Ριέρα, Βαλλιάνος (Σταρόκιν 84'), Κυριάκου

Το SPORTIME σας μετέφερε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα και όλα όσα έγιναν στο Μακάρειο.

Η εξέλιξη του ματς:

- Τελικό σφύριγμα στην αναμέτρηση, Ολυμπιακός και Ένωση έμειναν στο 0-0

90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

86' Πατούν καλύτερα οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά

84' Έξω ο Βαλλιάνος, μέσα ο Σταρόκιν για την ΕΝΠ

83' Κίτρινη στον Οικονομίδη

83' Καλό σουτ από τον Οικονομίδη, η μπάλα θα περάσει έξω

80' Έξω ο Ενόχ, μέσα ο Ροτζέριο για τον Ολυμπιακό

78΄Κίτρινη στον Κυριάκου που χάνει το επόμενο ματς της ΕΝΠ κόντρα στον Εθνικό

75' Κεφαλιά από τον Αγιτέ, η μπάλα έξω

74' Έξω ο Αγκίρι, μέσα ο Ρουσιάς για τους φιλοξενούμενους

70' Πάντα στο 0-0 το παιχνίδι

63' Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό και μάλιστα διπλή! Αρχικά εκτελέστηκε το φάουλ με τον Αγγελή να διώχνει λανθασμένα προς τα πίσω και τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια ο Βινίσιους στην επαναφορά για λίγο δεν σημάδεψε σωστά

62' Κίτρινη στον Κοσμά

61' Ο Σαμπίνια από κοντά δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα όπως θα ήθελε με αποτέλεσμα να κάνει ''φτερά'' η ευκαιρία για τον Ολυμπιακό

61' Έξω ο Θεοδώρου, μέσα ο Στεπάνιακ για την ΕΝΠ

60' Κίτρινη στον Αγγελή

60' Πάντα στο 0-0 με τον ρυθμό να βρίσκεται σε ψηλά επίπεδα, χωρίς όμως τις μεγάλες φάσεις του Α' Ημιχρόνου

51' Μεγάλη φάση για την ΕΝΠ με τον Αγγελή από πολύ κοντά να αστοχεί και έτσι το 0-0 να παραμένει

46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

- Τέλος στο πρώτο ημίχρονο με το αποτέλεσμα να είναι στο 0-0

45' Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων

43' Στο 0-0 το παιχνίδι που θα μπορούσε να έχει σίγουρα ένα τέρμα

36' Νέα πολύ μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό! Ο Ζαχαρίου από πλάγια απέφυγε και τον Κλέιμαν, την υστάτη όμως έβαλαν την προβολή οι αμυντικοί της ΕΝΠ με τη μπάλα να απομακρύνεται

35' Στην εξέλιξη της φάσης εκτελέστηκε το κόρνερ, ο Αγιτέ έκανε την κεφαλιά όμως ο Κλέιμαν με δυσκολία απομάκρυνε τη μπάλα στη μεγαλύτερη φάση των γηπεδούχων στο ματς μέχρι τώρα

35' Συρτό σουτ από τον Ζαχαρίου, διώχνει σε κόρνερ ο Κλέιμαν

33' Στο 0-0 το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να σκοράρουν και την κατοχή να είναι εναλλασσόμενη

26' Κίτρινη στον Σαμπίνια ο οποίος χάνει το επόμενο ματς που είναι με τον ΑΠΟΕΛ

25΄Δεύτερο δοκάρι για την ΕΝΠ, αυτή την φορά με τον Ουντόζι. Ο μεσοεπιθετικός των φιλοξενουμένων πλάσαρε με τη μια μετά από παράλληλο γύρισμα του Βαρέλα, όμως η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και έφυγε έξω

22' Μεγάλη φάση για την ΕΝΠ καθώς από κοντά ο Κυριάκου έκανε το πλασέ, η μπάλα έφυγε ψηλά έξω

15' Κίτρινη στον Ζαχαρίου

13' Παιχνίδι με καλό ρυθμό και αρκετές προϋποθέσεις για γκολ, όμως παραμένει το 0-0

6' Μεγάλη φάση για την ΕΝΠ, όμως το σουτ του Αμπαρτζουμιάν σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι

1' Καλή φάση για τον Ολυμπιακό, η κεφαλιά του Αγιτέ έφυγε έξω όμως

1' Έναρξη στο ματς

18:58 Εισέρχονται στο γήπεδο οι παίκτες των δύο ομάδων μαζί με τους διαιτητές

18:50 Αποχώρησαν για τα αποδυτήρια οι πρωταγωνιστές του αγώνα

18:40 Οι διαιτητές πραγματοποιούν το ζέσταμα τους ενόψει της έναρξης της αναμέτρησης

18:30 Οι παίκτες του Ολυμπιακού και της Ένωσης στον αγωνιστικό χώρο για την προθέρμανση τους

18:20 Οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων πραγματοποιούν το ζέσταμα τους