Πάφος-Δόξα 0-1: Ο Ντερβίτ έδωσε τη λύση!

Η πρώτη νίκη για τη Δόξα τη φετινή περίοδο είναι γεγονός! Ο Ντερβίτ έλυσε το γόρδιο δεσμό για την ομάδα της Κατοκωπιάς και με το γκολ που σημείωσε ο ίδιος στα τελευταία στάδια του αγώνα (88'), μετά από σέντρα του Παπαφώτη έφερε την εκτός έδρας νίκη απέναντι στην Πάφο.

Η γηπεδούχος ομάδα πλήρωσε την αστοχία της, αφού ήταν η ομάδα με τις ξεκάθαρες ευκαιρίες, όμως η μπάλα τιμώρησε την παφιακή ομάδα που μπαίνει σε μία δύσκολη εβδομάδα, αφού θα πρέπει ν' ανακοινώσει προπονητή. Ήταν το τελευταίο παιχνίδι του Τζέρεμι Στηλ στον πάγκο ως υπηρεσιακός.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το πρώτο ημίχρονο στο στάδιο "Στέλιος Κυριακίδης", ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ, με την Πάφο να είναι η ομάδα που έχει την πρωτοβουλία κινήσεων, την κατοχή και τις ξεκάθαρες ευκαιρίες για επίτευξη κάποιου τέρματος, αν και αυτό δεν ήρθε. Η Δόξα σε καμία περίπτωση δεν κατάφερε να γίνει απειλητική, ενώ από πλευράς Πάφου κρατάμε την κλασική ευκαιρία με τον Βα στο 39', με το πλασέ του να απομακρύνεται πάνω στη γραμμή από τον Ντερβίτ και λίγα εκατοστά πριν η μπάλα περάσει εντός εστίας.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Δόξα μπήκε στην επανάληψη με περισσότερη διάθεση και με μία πιο βελτιωμένη της έκδοση, είχε 2 ευκαιρίες όμως η ξεκάθαρες ανήκαν στην Πάφο, με τον Βα και τον Γουίλιαμς να βρίσκονται μία ανάσα από το γκολ, χωρίς όμως αντίκρισμα. Η Πάφος πλήρωσε την αστοχία της και στην εκπνοή του αγώνα ο Ντερβίτ πάγωσε το "Στέλιος Κυριακίδης" γράφοντς το 0-1, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Πάφος: Ρούντκο, Αντωνίου, Σιρόκ, Φυλακτού (67′ Γουίλιαμς), Βαλεριάνος (89' Άλεξ Κωνσταντίνου), Μπεσάρα (61′ Φιλιώτης), Πανός, Αραγιούρι, Πάντσιον, Νέμετς, Βα

Δόξα: Γκρεμσλ, Μουκτάρης, Ντερβίτ, Ζε Βαλέντε (75' Καρλάο), Παπαφώτης, Λουίς Κάρλος, Μπόλιεβιτς, Ασαμόα, Χαραλάμπους (59′ Ίταλο), Μέσκα, Χριστοφή

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

ΤΕΛΙΚΟ: Πάφος - Δόξα 0-1

88' ΓΚΟΛ για τη Δόξα και 0-1 στην εκπνοή του αγώνα με κεφαλιά του Ντερβίτ

87' Ούτε τώρα ο Βα δεν μπορεί απέναντι στον Γκρεμσλ

86' Παράλληλη μπαλιά από τον Νέμετς στον Γουίλιαμς, με τον δεύτερο να αστοχεί απέναντι στον τερματοφύλακα της Δόξας από κοντινή απόσταση

84' Κεφαλιά από τον Βα που μπορούσε για καλύτερο τελείωμα, η μπάλα όμως πάνω από την εστία του Γρεμσλ

78' Σουτ από τον Σιρόκ με το δεξί πόδι, η μπάλα σε κόρνερ

77' Σουτ του Ασαμόα, η μπάλα παίρνει ύψος

75' Μέσα ο Καρλάλο, εκτός ο Ζε Βαλέντε

73' Μεγάλη φάση για τη Δόξα, διπλή χαμένη - Αρχικά ο Παπαφώτης και μετά ο Λουίς Κάρλος απειλούν την εστία του Ρούντκο, η μπάλα απομακρύνεται πάνω στη γραμμή

63' Η Δόξα βγάζει μία πιο βελτιωμένη εικόνα όσον αφορά την κατοχή και τις ορθές πάσες, όμως είναι μακριά από θέμα μίας κλασσικής ευκαιρίας

61' Μέσα ο Φιλιώτης εκτός ο Μπεσάρα

58' Μέσα ο Ίταλο, εκτός ο Χαραλάμπους

58' Επικίνδυνο σουτ του Βα αποκρούστηκε από τον Ντερβίτ

54' Κεφαλιά από τον Μπόλιεβιτς, η πρώτη απειλή από πλευράς Δόξας, δεν ανησυχεί ο Ρούντκο

Αρχίζει το β' ημίχρονο

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-0

45' Δυνατό καλό σουτ από τον Μπεσάρα, μετά από λάθος στην άμυνα της Δόξας, αποκρούει ο Γκρεμσλ

44' Κίτρινη και στον Φυλακτού σε φάουλ του Ντερβίτ

38' Μεγάλη φάση για την Πάφο, πλασέ του Βα, απομακρύνει σωτήρια πάνω στη γραμμή λίγο πριν η μπάλα περάσει εντός εστίοας ο Ντερβίτ

37' Ο Βα μπαίνει περίτεχνα από τα δεξιά στην περιοχή, δίνει στον Νέμετς όμως ο επιθετικός της Πάφου αστοχεί

35' Εκτέλεση φάουλ για τη Δόξα από τα δεξιά, απομακρύνει με κεφαλιά ο Αραγιούρι

Λιγοστές οι φάσεις στο παιχνίδι μας, καμία τελική από πλευράς Δόξας, ενώ η Πάφος δείχνει να έχει μία ανούσια κατοχή

33' Κίτρινη στον Παπαφώτη σε φάουλ του Αραγιούρι

26' Κίτρινη και στον Βαλεριάνο

24' Κίτρινη κάρτα στον Πάντσεον σε φάουλ του Μέσκα

18' Κεφαλιά από τον Μπεσάρα. αποκρούει σταθερά ο Γκρεμσλ

9' Πρώτη τελική και είναι για την Πάφο με δυνατό σουτ του Φυλακτού, η μπάλα κατέληξε σε κόρνερ

7' Χωρίς τελική προσπάθεια μέχρι στιγμής το παιχνίδι στην Πάφο