''Καθάρισε'' με πρωταγωνιστή τον Γκακμπέ!

Ο Απόλλωνας κέρδισε με 4-1 τη Νέα Σαλαμίνα στο Τσίρειο σε ένα παιχνίδι που έγινε στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Άνοιξε το σκορ ο Ζελάγια, ακολούθησαν δύο προσωπικά γκολ του Γκακμπέ. Μείωσε με πέναλτι ο Κίνγκσλεϊ, καθώς στο 67' έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Περέιρα με δυνατό σουτ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το ματς ξεκίνησε με ευκαιρία καθώς στο 10ο δευτερόλεπτο ο Γκακμπέ πλάσαρε, όμως ο άσος του Απόλλωνα αστόχησε για λίγο. Ο ρυθμός όμως ήταν όπως αναμενόταν αργός, η φάση αυτή δεν άλλαξε κάτι και στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε μια προσπάθεια των δύο μονομάχων να βρουν τα πατήματα τους.

Ο Απόλλωνας σιγά σιγά άρχισε να αναλαμβάνει τις επιθετικές πρωτοβουλίες του αγώνα, αλλά από τα άκρα οι φιλοξενούμενοι ήταν επικίνδυνοι και έφτιαξαν κάποιες καλές προϋποθέσεις για τέρμα.

Οι καλές στιγμές ήρθαν μαζεμένες λίγο μετά το 20’ καθώς πρώτα η Νέα Σαλαμίνα με τον Κίνγκσλεϊ και στη συνέχεια ο Απόλλωνας με τους Ζελάγια και Γιούστε (δοκάρι ο τελευταίος), έφτασε μια ανάσα από το 1-0 αλλά αυτό δεν ήρθε. Με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου, η κεφαλιά του Γιούστε που σταμάτησε στο δοκάρι ήταν η καλύτερη φάση του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι που έψαχναν περισσότερο το γκολ το βρήκαν στο 31’ με τον Ζελάγια να κερδίζει τον Κίσσα έπειτα από τη δυνατή κεφαλιά που έκανε. Το 1-0 ήταν γεγονός και η εξέλιξη αυτή έδωσε αυτοπεποίθηση στους κυανόλευκους της Λεμεσού που στη συνέχεια ήταν καταιγιστικοί.

Μέχρι το τέλος του Α’ Ημιχρόνου σκόραραν ακόμη δύο γκολ (και τα δύο ο Γκακμπέ στο 40’ και στο 45’), είχαν και άλλες φάσεις με τον Αυγουστή να είναι απόλυτα ικανοποιημένος με όσα έβλεπε. Στον αντίποδα ο Πουρσαϊτίδης είδε την ομάδα του να μην κάνει (σχεδόν) τίποτα σωστά, αμυντικά δεν είχε καλή παρουσία, ενώ να αναφέρουμε πως και στο 2-0 και στο 3-0 έγιναν ατομικά λάθη που στοίχισαν.

Το σφύριγμα του ρεφ Χριστοδούλου για την ανάπαυλα βρήκε τους γηπεδούχους να κερδίζουν με διαφορά τριών γκολ τους φιλοξενούμενους.

Το Β’ Ημίχρονο ξεκίνησε με μαζεμένες αλλαγές και από τις δύο ομάδες, με τον Γιούστε από πλευράς Απόλλωνα να μένει στα αποδυτήρια προληπτικά αφού ένιωσε ενοχλήσεις. Οι γηπεδούχοι έδειξαν διάθεση να ελέγξουν τον ρυθμό και να μην δώσουν δικαίωμα στη Νέα Σαλαμίνα να μειώσει, ενώ οι ερυθρόλευκοι της Αμμοχώστου πάλευαν το ματς και αναπτύσσονταν από τα άκρα.

Οι παίκτες του Αυγουστή αφού έχασαν κάποιες καλές ευκαιρίες για ένα τέταρτο γκολ, από το πουθενά ήρθε ένα πέναλτι το οποίο έκανε ο Σελίμοβιτς πάνω στον Ελουντού στο 66’ και ο Κίνγκσλεϊ που ανέλαβε την εκτέλεση δε λάθεψε, νίκησε τον Μολ και έκανε το 3-1.

Αυτό το νέο δεδομένο λογικό ήταν να δώσει μια μικρή ώθηση στους φιλοξενούμενους αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν σωστά. Κράτησαν μπάλα, ‘’πάγωσαν’’ τον ρυθμό και δεν έδωσα δικαίωμα στον αντίπαλο να πιστέψει σε περαιτέρω μείωση.

Οι αλλαγές των δύο προπονητών ολοκληρώθηκαν σχετικά νωρίς, αφού στο 76’ τόσο ο Αυγουστή όσο και ο Πουρσαϊτίδης είχαν κάνει και τις τρεις τους παρεμβάσεις.

Τα λεπτά κυλούσαν, η Νέα Σαλαμίνα προσπαθούσε αλλά δεν μπορούσε να γίνει πιο ουσιαστική με τον Απόλλωνα να διαχειρίζεται το υπέρ του προβάδισμα. Όσο άδειαζε η κλεψύδρα είχαν συμβιβαστεί οι πρωταγωνιστές πως το τρίποντο θα πήγαινε προς Κολόσσι μεριά και το τελικό σφύριγμα του Κυριάκου Χριστοδούλου βρήκε τον Απόλλωνα νικητή με 4-1, αφού το μόνο που άλλαξε ήταν ένα γκολ του Περέιρα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Πιο συγκεκριμένα ο άσος των γηπεδούχων με δυνατό σουτ νίκησε τον Κίσσα ο οποίος μάζεψε τη μπάλα από το πλεκτό του για 4η φορά σήμερα (1/12).

Οι κυανόλευκοι της Λεμεσού μετά από αυτή την επιτυχία έφτασαν τους 17 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική υποδέχονται την ΑΕΚ, ενώ η Νέα Σαλαμίνα έμεινε στους 14 και τώρα πάει στο ''Στέλιος Κυριακίδης'' για να παίξει με την Πάφο.

Απόλλων: Μολ, Σακέτι (63΄Μάρκοβιτς) Πίττας, Ζελάγια, Φακούντο, Πέδρο, Χάμπος, Παπουλής, Σάλαϊ, Γιούστε (46΄Σελίβοβιτς) Γκακπέ (77΄Σαρδινέρο)

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Νουρ (47΄Ρέινολντς)  Σίμπσον (76΄Τινστέλ) Κινγκ, Σαν Ρομάν, Κωστή, Λαμπότ, Τσαμπούρης (46΄Φουστάρ) Χριστοφόρου, Κορέια, Ελουντού