Ντέρμπι απ΄ τα παλιά, χωρίς νικητή

Το πολυαναμενόμενο ντέρμπι αιωνίων για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος, έληξε χωρίς τέρματα. Ομόνοια και ΑΠΟΕΛ κόλλησαν στο μηδέν, πήραν από έναν πόντο και συνεχίζουν. Οι γαλαζοκίτρινοι έχασαν πέναλτι με τον Ντε Βινσέντι στο 90’, σε μια πολύ αυστηρή υπόδειξη του Τιμόθεου Χριστοφή, ο οποίος αρνήθηκε καθαρή παράβαση στον Τάμαρι στο 1ο ημίχρονο, ενώ υπήρξε υπόνοια και για ανατροπή στον Σάβιτς. Οι πράσινοι είχαν μοναδική ευκαιρία στο 2ο ημίχρονο, αλλά και δοκάρι.

Από μια φάση και πολλά λάθη

Δύναμη, πάθος και αρκετά λάθη, είχε το πρώτο 20λεπτο στο ντέρμπι. Καμία εκ των δυο ομάδων δεν κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό της, ενώ στο 20’ καταγράφηκε η πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι. Ο Γκόμεθ εκτέλεσε το φάουλ, ο Λούφτνερ έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Μπέλετς ήταν σε ετοιμότητα. Οι γαλαζοκίτρινοι ζήτησαν πέναλτι σε πτώση του Σάβιτς (υπήρχε επαφή και πάνω και κάτω), όμως, ο κ. Χριστοφή έδειξε παίζεται.

Στο 24’ έγινε η φάση που ξεσήκωσε τις έντονες διαμαρτυρίες του Τάμαρι και του κόσμου του ΑΠΟΕΛ. Ο Ιορδανός πήρε την μπάλα από τα δεξιά και τη στιγμή που έμπαινε στην περιοχή ανατράπηκε από τον Λανγκ, με τον Τιμόθεο Χριστοφή να δείχνει λανθασμένα κόρνερ (δεν άγγιξε την μπάλα ο αμυντικός των πρασίνων). Η φάση έγινε στα όρια της περιοχής και φαίνεται το μαρκάρισμα να ήταν πάνω στη γραμμή, άρα πέναλτι.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, το παιχνίδι συνέχισε να έχει πολλή δύναμη και αρκετά λάθη, όμως, ευκαιρίες καθόλου. Μέχρι το 43’ όταν σημειώθηκε η δεύτερη και μεγαλύτερη φάση του ντέρμπι. Ο Τάμαρι έκανε το σουτ στην κίνηση, όμως, ο Φαμπιάνο απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ.

Ξεκίνημα με δοκάρι και μοναδική ευκαιρία

Με μοναδική ευκαιρία για την Ομόνοια ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο. Αρχικά ο Νταρμπισάιαρ με τακουνάκι σημάδεψε το δοκάρι και στην επιστροφή της μπάλας, ο Τιάγκο μπροστά από άδειο τέρμα, έκανε το σουτ πάνω από την εστία.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Κάποιες ευκαιρίες από Τάμαρι για τον ΑΠΟΕΛ και Μποτεάκ για την Ομόνοια, η οποία ήταν καλύτερη μέχρι το 65’, πέρασαν ανεκμετάλλευτες.

Με την πάροδο του χρόνου, ο ρυθμός έπεφτε, οι ομάδες έδειξαν… συμβιβασμένες με τον πόντο, όμως, ήρθε μια φάση που λίγο έλειψε να τινάξει το ντέρμπι στον αέρα. Ο Τάμαρι κέρδισε πέναλτι -που φαίνεται να μην υπάρχει-, ο κόσμος της Ομόνοιας αντέδρασε και υπήρξε προσωρινή διακοπή λόγω αντικειμένων.

Ωστόσο ο Ντε Βινσέντι… κατεύνασε τα πνεύματα, αφού η επινόηση του για χτύπημα α αλά Πανένκα, αποδείχθηκε καταστροφική. Εκτέλεσε το πέναλτι πάνω από τα δοκάρια και το παιχνίδι έληξε 0-0.