Πολύτιμο τρίποντο με κεφαλιά ''δυναμίτη'' του Αραγιούρι!

Η Πάφος υποδέχθηκε τη Νέα Σαλαμίνα (6/12) για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος και την κέρδισε με 1-0 μετά και το γκολ του Αραγιούρι στο 58'. Με δέκα ολοκλήρωσαν οι φιλοξενούμενοι καθώς στο 59' αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο Χριστοφόρου.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά με την Πάφο και τη Νέα Σαλαμίνα να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους στον αγωνιστικό χώρο. Μετά το πρώτο 5λεπτο οι γηπεδούχοι πήραν πρωτοβουλίες επιθετικά, από τα άκρα προσπάθησαν να βρουν το γκολ αλλά οι φιλοξενούμενοι έβγαζαν αποτελεσματικές άμυνες.

Η πρώτη τελική ήρθε στο 13’ μετά από κεφαλιά του Νέμετς, όμως ο παίκτης της Πάφου δεν βρήκε στόχο. Η Νέα Σαλαμίνα επιχειρούσε με κάποιες αντεπιθέσεις να βρει το γκολ αλλά δεν τα κατάφερνε αφού οι παίκτες του Στιλ είχαν καλές επιστροφές. Οι ερυθρόλευκοι της Αμμοχώστου έχασαν τη δική τους πρώτη καλή ευκαιρία στο 23’ αφού ο Κίνγκσλεϊ έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε έξω. Στο 24’ να αναφέρουμε πως η Πάφος προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή αφού ο Φυλακτού δεν κατάφερε να συνεχίσει και άφησε τη θέση του στον Μπεσάρα, ενώ το ματς έμενε πάντα στο 0-0.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την εδαφική υπεροχή, έψαχναν το γκολ ενώ η Νέα Σαλαμίνα έδινε περισσότερη προσοχή στα αμυντικά της καθήκοντα. Τη μεγαλύτερη της φάση η Πάφος την έχασε στο 35’ όταν ο Πάντσεον εντός περιοχής έκανε το πλασέ, όμως τη τελευταία στιγμή έπεσε ο Βεσελόφσκι και μάζεψε, κρατώντας έτσι το 0-0 στο ‘’Στέλιος Κυριακίδης’’.

Μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι στο σκορ και στην εικόνα της αναμέτρησης, ενώ είχαμε στο 43’ μια μεγάλη φάση για το συγκρότημα του Στιλ με τον Πάντσεον να κάνει το πλασέ, όμως έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ ο Βεσελόφσκι λέγοντας δεύτερο ‘’όχι’’ στον συγκεκριμένο ποδοσφαιριστή της Πάφου. Στην εξέλιξη της φάσης ο Νέμετς με κεφαλιά δεν μπόρεσε να ενωθεί με τα δίχτυα της Νέας Σαλαμίνας με το 0-0 να παραμένει.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους δύο μονομάχους να είναι λίγο προσεκτικοί καθώς το κάθε λάθος θα μετρούσε διπλά. Χάθηκαν εκατέρωθεν κάποιες καλές ευκαιρίες που όμως δεν έφεραν το γκολ και το 0-0 παρέμενε.

Το 1-0 έμελλε να έρθει στο 58’ μέσα από μια στημένη φάση καθώς ο Πάντσεον εκτέλεσε το κόρνερ, πιο ψηλά από όλους ο Αραγιούρι πήρε την κεφαλιά η οποία κατέληξε στα δίχτυα του Βεσελόφσκι με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν έξαλλα την εξέλιξη αυτή.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, στο 59’, ο Χριστοφόρου άφησε με δέκα τη Νέα Σαλαμίνα καθώς τιμωρήθηκε με δεύτερη κίτρινη από τον ρεφ Σωτηρίου για σπρώξιμο στον Βα. Αριθμητικό πλεονέκτημα λοιπόν για την ομάδα του Στιλ που ήταν και μπροστά στο σκορ με 1-0.

Τα λεπτά κυλούσαν, κάπου εδώ άρχισαν να μπαίνουν στην εξίσωση και οι αλλαγές από τους δύο πάγκους ενώ οι ερυθρόλευκοι της Αμμοχώστου έδειξαν διάθεση για να αντιδράσουν. Η Πάφος όμως ‘’πάγωσε’’ τον ρυθμό, κράτησε μπάλα και πάτησε πάνω στον παίκτη παραπάνω αφού δεν έδωσε δικαιώματα στον αντίπαλο.

‘’Πατήσαμε’’ αισίως στο 80ο λεπτό και οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα τους, ενώ στο 81’ σε μια ξαφνική αντεπίθεση η Πάφος έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 αφού ο Βα απέναντι από τον Βεσελόφσκι αστόχησε. Στην αμέσως δική της επίθεση η Νέα Σαλαμίνα λίγο έλειψε να κάνει το 1-1 όμως το παράλληλο γύρισμα του Σιαθά πέρασε ανεκμετάλλευτο με αποτέλεσμα να μένει το 1-0.

Η Πάφος προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή στο 87’ αφού ο Πανός δεν κατάφερε να συνεχίσει και άφησε τη θέση του στον Γουίλιαμς.

Η 6λεπτη καθυστέρηση δεν άλλαξε κάτι, η κεφαλιά του Σίμπσον στο 90+5’ αποκρούστηκε από τον Ρούτκο και έτσι το τελικό σφύριγμα του Λούκα Σωτηρίου βρήκε νικητές τους γηπεδούχους με 1-0.

Η Πάφος με το τρίποντο αυτό πήγε στους 12 βαθμούς, ενώ η Νέα Σαλαμίνα έμεινε στους 14. Επόμενο ματς για τους γηπεδούχους με την ΑΕΚ στην ''Αρένα'', ενώ οι φιλοξενούμενοι θα υποδεχθούν για την 13η αγωνιστική την Ομόνοια στο Στάδιο ''Αμμόχωστος''.

Ζωντανά η εξέλιξη της αναμέτρησης:

- Τέλος στο παιχνίδι με την Πάφο να κερδίζει με 1-0 τη Νέα Σαλαμίνα μετά και το γκολ του Αραγιούρι στο 58'

90+5' Κεφαλιά του Σίμπσον, μαζεύει ο Ρούτκο

90+1' Κίτρινη στον Νέμετς

90' Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων

89' Αλλαγή για την Πάφο. Έξω ο Βα, μέσα ο Άλεξ Κωνσταντίνου

87΄ Αναγκαστική αλλαγή για την Πάφο. Έξω ο Πανός, μέσα ο Γουίλιαμς

85' Έξω ο Τινστέλ, μέσα ο Σίμπσον για τη Νέα Σαλαμίνα που ολοκληρώνει τις αλλαγές της

85' Κίτρινη στον Πάντσεον της Πάφου

81΄Η Νέα Σαλαμινα αγγίζει το 1-1 όμως το παράλληλο γύρισμα του Σιαθά θα περάσει ανεκμετάλλευτο

81' Μεγάλη φάση για την Πάφο με τον Βα απέναντι από τον Βεσελόφσκι να αστοχεί

80' Κρατάει το 1-0 η Πάφος και διαχειρίζεται καλά το προβάδισμα της

71' Έξω ο Κωστή, μέσα ο Ρέινολτς για τη Νέα Σαλαμίνα

71' Κίτρινη στον Βα για θέατρο σε πέναλτι που ζήτησε η Πάφος

67' Κίτρινη στον Φιλιώτη ο οποίος ήταν στο όριο και θα χάσει το επόμενο ματς της Πάφου που είναι με την ΑΕΚ

64' Προσπαθεί να αντιδράσει η φιλοξενούμενη ομάδα, η Πάφος από την άλλη παίζει με παίκτη περισσότερο και θέλει να βρει ένα δεύτερο γκολ

59' Κόκκινη για τη Νέα Σαλαμίνα αφού ο Χριστοφόρου δέχθηκε 2η κίτρινη για σπρώξιμο πάνω στο Βα και πήρε τον δρόμο για τα αποδυτήρια

58' Γκολ για την Πάφο! Στην εξέλιξη της φάσης ο Αραγιούρι θα πιάσει μια δυνατή σκαστή κεφαλιά η οποία θα καταλήξει στα δίχτυα του Βεσελόφσκι για το 1-0

58' Σουτ από τον Βα, δύσκολα σε κόρνερ ο Βεσελόφσκι

57' Πρώτη αλλαγή και για τους φιλοξενούμενους. Έξω ο Σαν Ρομάν, μέσα ο Σιαθάς

56' Κίτρινη στον Χριστοφόρου από πλευράς Νέας Σαλαμίνας

55' Στο 0-0 οι δύο ομάδες

50' Σουτ από τον Μπεσάρα, η μπάλα κοντράρει και φεύγει σε κόρνερ

48' Καλή η εκτέλεση του Κορέια, η μπάλα έξω

47' Φάουλ σε καλό σημείο για τη Νέα Σαλαμίνα

46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο στο ''Στέλιος Κυριακίδης''

- Λήξη στο πρώτο ημίχρονο, στο 0-0 το παιχνίδι

45+1' Κίτρινη στον Τινστέλ

45' Ένα θα είναι το λεπτό των καθυστερήσεων

44' Κεφαλιά στην εξέλιξη της φάσης από τον Νέμετς, η μπάλα έξω

44' Η Πάφος απειλεί ξανά, με τον Πάντσεον να κάνει το σουτ και τον Βεσελόφσκι με δυσκολία να διώχνει σε κόρνερ

40' Στο 0-0 η αναμέτρηση

35' Η Πάφος χάνει μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ με τον Πάντσεον να πλασάρει εντός περιοχής όμως ο Βεσελόφσκι τη τελευταία στιγμή πέφτει και μπλοκάρει τη μπάλα

34' Προσπαθεί η Πάφος να βρει το γκολ, η Νέα Σαλαμίνα δίνει περισσότερη προσοχή στα αμυντικά της καθήκοντα

32' Κίτρινη στον Σιρόκ της Πάφου

28' Καλός ο ρυθμός στο ματς, η κεφαλιά του Νέμετς φεύγει έξω

25' Αναγκαστική αλλαγή για την Πάφο. Έξω ο Φυλακτού, μέσα ο Μπεσάρα

24' Κεφαλιά από τον Κίνγκσλεϊ, η κεφαλιά έξω

20' Πάντα στο 0-0 το παιχνίδι

16' Πατά καλύτερα η γηπεδούχος ομάδα που ψάχνει το γκολ

13' Η πρώτη καλή στιγμή ανήκει στην Πάφο καθώς ο Νέμετς έκανε την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε έξω

5' Στο 0-0 το ματς, αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά

1' Έναρξη στο παιχνίδι

18:58 Αυτή τη στιγμή κάνουν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων μαζί με τους διαιτητές

18:55 Οι αναπληρωματικοί της Πάφου και της Νέας Σαλαμίνας πήραν τις θέσεις τους στους δύο πάγκους

18:49 Αποχώρησαν για τα αποδυτήρια οι δύο ομάδες, σε λίγο ξανά στον αγωνιστικό χώρο για να ξεκινήσει η αναμέτρηση

18:40 Συνεχίζεται η προθέρμανση των πρωταγωνιστών λίγο πριν την έναρξη του ματς

18:30 Οι διαιτητές του αγώνα άρχισαν και αυτοί το ζέσταμα τους

18:22 Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων ξεκίνησαν την προθέρμανση τους

18:10 Οι τερματοφύλακες της Πάφου και της Νέας Σαλαμίνας άρχισαν το ζέσταμα τους