Το βιολί τους Ανόρθωση και Ράγιος

Η Ανόρθωση και ο Ράγιος συνεχίζουν το βιολί τους. Η «Κυρία» κέρδισε και την ΑΕΛ, με 2-0 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και άνοιξε τη διαφορά στο +5 από τη 2η Ομόνοια που αγωνίζεται αύριο με τη Δόξα. Οι Ράγιος και Κατσαράβα, οι σκόρερ της Ανόρθωσης. Μαζί για πρώτη φορά στην ίδια ομάδα οι αδερφοί Αρτυματά, ενοχλήσεις στη μέση ο Σίλντενφελντ και αγωνία ενόψει Απόλλων.

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το 1ο ημίχρονο. Η ομάδα της Αμμοχώστου ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλο το 45λεπτο και πέτυχε δυο τέρματα, ενώ ο Καλτσάς σημείωσε ακόμη ένα, όμως, ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η φάση ήταν πολύ δύσκολη για το βοηθό, ενώ η επαναληπτική προβολή δείχνει το κεφάλι του ποδοσφαιριστή της Ανόρθωσης ελάχιστα πιο μπροστά από το πόδι του αμυντικού της ΑΕΛ.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 11’ με τον Ράγιος. Ο Ισπανός που πέτυχε το 11ο του τέρμα στο πρωτάθλημα, έκανε το κοντινό σουτ, η μπάλα χτύπησε στον Κυριάκου, πήρε το… ριμπάουντ και από ακόμη πιο κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Από εκείνο το σημείο και μετά η Ανόρθωση έλεγξε πλήρως το παιχνίδι, ενώ η ΑΕΛ σε πολλές περιπτώσεις δεν ήξερε τι να κάνει την μπάλα.

Στο 35’ η γηπεδούχος ομάδα έχασε καλή ευκαιρία, όταν το φαλτσαριστό σουτ του Κατσαράβα, πέρασε λίγο έξω. Τρία λεπτά μετά, ο Γεωργιανός δεν μπορούσε να το χάσει. Εκμεταλλεύτηκε την κακή εκτίμηση-κεφαλιά του Ράσο και με κοντινή προβολή διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι η φάση ξεκίνησε από ανύπαρκτο φάουλ που έδωσε ο Νικολάου στον Αβραάμ. Ο διεθνής αμυντικός της ΑΕΛ δεν είχε καμία επαφή με τον Ιωάννου, ωστόσο ο διαιτητής σταμάτησε μια υποσχόμενη επιθετική ενέργεια της λεμεσιανής ομάδας.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε αρκετά. Το 2-0 έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του 2ου ημιχρόνου. Η Ανόρθωση έκανε άριστη διαχείριση, έχασε και τρεις ευκαιρίες με τον Καλτσά και τον Οκριασβίλι (δις) για να πετύχει ακόμη ένα γκολ. Η ΑΕΛ από την άλλη απείλησε μια φορά τον Λόρια με τον Μαέ, ενώ ούτε οι σχετικά γρήγορες αλλαγές του Κέρκεζ δεν μπόρεσαν να διαφοροποιήσουν τα δεδομένα.

Το τριπλό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε την Ανόρθωση να παίρνει τη νίκη και να απολαμβάνει την κορυφή για ακόμη μια εβδομάδα και την ΑΕΛ να μένει στην 4η θέση και να περιμένει τα υπόλοιπα αποτελέσματα.