«Κυανόλευκο» το ντέρμπι, «βυθίζεται» η ΑΕΚ

Ο Απόλλωνας συνεχίζει την αντεπίθεση του με τον Σωφρόνη Αυγουστή στον πάγκο, αφού κέρδισε την ΑΕΚ με 3-1 και πέτυχε την 3η του σερί νίκη. Τραγική στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα η ΑΕΚ, η οποία έμεινε στους 15 βαθμούς και στο -12 από την κορυφή.

Ο Απόλλωνας με τα γκολ των Ζελάγια, Μάρκοβιτς και Πίττα συνέχισε το νικηφόρο σερί και ανέβηκε στην 3η θέση με 20 βαθμούς, σε ένα παιχνίδι στο οποίο έκανε τρεις αναγκαστικές αλλαγές (Ενσούε, Γκακπέ και Φακούντο). Η ΑΕΚ συνέχισε την προβληματική της πορεία, βλέποντας το τρένο να φεύγει.

Κακή η ΑΕΚ, ευκαιρίες ο Απόλλωνας

Στα πρώτα 30 λεπτά του ντέρμπι, ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο, με την ΑΕΚ να δυσκολεύεται αφάνταστα να κρατήσει μπάλα. Οι γηπεδούχοι που είδαν τους Ενσούε και Γκακπέ να βγαίνουν αναγκαστικά εκτός, βρήκαν 2-3 καλές ευκαιρίες να προηγηθούν, ωστόσο δεν τα κατάφεραν.

Με την πάροδο της μισής ώρας, η ΑΕΚ αντέδρασε, κράτησε μπάλα και βελτιώθηκε. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου καμία ομάδα δεν μπόρεσε να βρει ευκαιρίες και έτσι το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του 45λεπτου.

Τεράστια φάση για ΑΕΚ, γκολ ο Απόλλωνας!

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που βρήκε την πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι στο 51’, με τον Μολ να κάνει εξαιρετική απόκρουση σε κεφαλιά του Τρισκόφσκι. Μετά από ένα λεπτό, ο Απόλλωνας έβγαλε αντεπίθεση και ο Πίττας με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

2-0 με Ζελάγια και κεραυνός με Μάρκοβιτς

Στο 58ο λεπτό ο Ζελάγια με κεφαλιά διπλασίασε τα γκολ του Απόλλωνα και του έδωσε προβάδισμα με 2-0. Στη συνέχεια η ΑΕΚ προσπάθησε, αλλά δεν μπορούσε να αντιδράσει. Στο 70’ με κεραυνό του Μάρκοβιτς ο Απόλλωνας έκανε το 3-0 και κλείδωσε τη νίκη για τους κυανόλευκους.

Η ΑΕΚ στο 90' μείωσε με τον Φλοριάν Τολμές και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Απόλλωνας: Μολ, Σάλαϊ, Σελίμοβιτς, Ενσούε (18’ Μάρκοβιτς), Πέδρο, Σακέττι, Κυριάκου, Περέιρα, Παπουλής, Γκακπέ (17’ Βασιλείου), Ζελάγια

ΑΕΚ: Τόνιο, Μοϊσόφ, Γκονζάλεθ, Τρουγιόλς, Τρισκόφσκι, Χέφελ(62’ Τολμές), Σάστρε, Κάσες, Τέτε, Πλάνας (68’ Ρουίθ), Γιάννου