Εθνικός-ΕΝΠ 2-2: Μοιρασιά από τον… πάγκο και τρομερό φινάλε

Με δυο παίκτες να σκοράρουν στα τελευταία στάδια του αγώνα ερχόμενοι από τον πάγκο (Βαρέλα και Μαρκόβσκι), Εθνικός και Ένωση εξήλθαν ισοπαλία 2-2 και μοιράστηκαν τον βαθμό.

Η Ένωση προηγήθηκε δυο φορές με Θεοδώρου και Βαρέλα, ωστόσο ο Εθνικός απάντησε με Κοστόφσκι και Μαρκόβσκι.

Με αυτό τον βαθμό της ισοπαλίας, η Ένωση πήγε στους 7 βαθμούς και ο Εθνικός 12.

Τεράστια φάση για την Ένωση να φύγει με τη νίκη στην τελευταία φάση με Στρατηλάτη και Κυπριανού να σώζουν τον Εθνικό.

Γρήγορος ρυθμός και 0-1 με Θεοδώρου

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ γρήγορο ρυθμό και τις δυο ομάδες να ψάχνουν το γρήγορο γκολ. Η Ένωση σε μια γρήγορη αντεπίθεση και κάθετη πάσα του Ριέρα άνοιξε το σκορ με το εύστοχο πλασέ του Θεοδώρου, ο οποίος έφτασε τα πέντε γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού, ο Εθνικός προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά οι βυσσινί αμύνθηκαν σωστά και κράτησαν το 0-1 μέχρι το ημίχρονο.

Ισοφάριση με Κοστόφσκι

Ο Εθνικός μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και έψαξε την γρήγορη ισοφάριση. Μετά από ένα καλό διάστημα, ο Εθνικός βρήκε τον δρόμο προς τα δίκτυα με σκόρερ τον Κοστόφκσι, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίκτυα με καρφωτή κεφαλιά.

1-2 με Βαρέλα

Η Ένωση βρήκε τον τρόπο να πάρει ξανά κεφάλι στο σκορ, με την αλλαγή του Σιβιέρο να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα και να κάνει το 1-2. Ο Βαρέλα με καρφωτή κεφαλιά έβαλε μπροστά την Ένωση.

Ισοφάριση με γκολάρα Μαρκόβσκι

Στο 90’ ο Μαρκόβσκι, ο οποίος μπήκε και αυτός σαν αλλαγή, πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ και ισοφάρισε σε 2-2, χαρίζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στον Εθνικό.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Τέλος του αγώνα, 2-2

95' Απίστευτη φάση για την Ένωση, με τον Στρατηλάτη να κάνει σπουδαία επέμβαση

90' ΓΚΟΛ ισοφαρίζει σε 2-2 ο Εθνικός με Μαρκόβσκι. Γκολάρα από τον παίκτη του Εθνικού με πλασέ μέσα από την περιοχή

84' ΓΚΟΛ για την Ένωση 1-2. Ο Βαρέλα με κεφαλιά κάνει το 1-2 και βάζει μπροστά την Ένωση

83' Καλή αντεπίθεση για την Ένωση, κόρνερ

81' Σουτ του Ουντόζι, άστοχο

75' Καλή εκτέλεση φάουλ του Λαμπάν, δύσκολα ο Κλέιμαν

73' Έξω ο Αγγελή, μέσα ο Μιτρέφκι. Αναγκαστική αλλαγή για την Ένωση

70' Κίτρινη στον Μαρκόφσκι

68' Κεφαλιά του Κοστόφσκι, εύκολα ο Κλέιμαν

68' Ευκαιρία ξανά με Ηλία, όμως το σουτ έφυγε έξω

65' Κεφαλιά του Ηλία, ξανά ο Κλέιμαν

63' Σουτ του Ηλία, εύκολα ο Κλέιμαν

60' Καλύτερος ο Εθνικός, ψάχνει πλέον την ανατροπή

58' Ο Μπογκαντίνοφ έδειχνε να αντιμετωπίζει πρόβλημα, αλλά φαίνεται ότι μπορεί να συνεχίσει. Αλλαγή για την Ένωση, μέσα ο Στάροκιν, έξω ο Κοσμάς

53' ΓΚΟΛ 1-1 για τον Εθνικό με σκόρερ τον Κοστόφσκι, ο οποίος νίκησε τον Κλέιμαν με κεφαλιά

51' Καλή ενέργεια του Ηλία, διώχνει ο Ουντόζι

48' Κίτρινη στον Ηλία

46' Σουτ του Ηλία, πάνω από την εστία του Κλέιμαν

Έναρξη του β' ημιχρόνου

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, Εθνικός-ΕΝΠ 0-1

43' Κίτρινη στον Βαλλιάνο

40' Άστοχη κεφαλιά του Ηλία, ψάχνει την ισοφάριση ο Εθνικός

34' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Εθνικό, αλλά η εκτέλεση του Κονέ κτύπησε στο τείχος

29' Κίτρινη στον Κοσμά. Ζήτησαν κόκκινη του Εθνικού, γιατί ο Ηλία έφευγε μόνος, ωστόσο ήταν πολύ μακριά από την εστία

29' Σέντρα σουτ του Αγίρι, δύσκολα ο Μπογκαντίνοφ

27' Κίτρινη στον Μαισουράντζε

25' Ο Εθνικός θέλει να αντιδράσει μετά το γκολ της Ένωσης. Κεφαλιά του Μιγκελίτο, εύκολα ο Κλέιμαν

18' ΓΚΟΛ 0-1 για την Ένωση με τον Θεοδώρου, ο οποίος πλασάρει εύστοχα τον Μπογκαντίνοφ και δίνει προβάδισμα στην Ένωση

12' Σουτ του Κοστόφσκι, κοντράρει στο χέρι του Αμπαρτζουμιάν και καταλήγει στον Κλέιμαν. Η πρώτη φάση για τον Εθνικό, ο οποίος ζήτησε πέναλτι

10λεπτο στο παιχνίδι, παραμένει το 0-0 χωρίς τη μεγάλη φάση

8' Άστοχο σουτ του Κονέ, κόρνερ για τον Εθνικό. Πέρασε ανεκμετάλλευτο