(Χ)ωρίς νικητή στο Τάσος Μάρκου

Τον πρώτο της εντός έδρας βαθμό πήρε η ΕΝΠ η οποία έμεινε στο 2-2 με την ΑΕΛ. Σαφώς και οι «βυσσινί», δεν είναι ικανοποιημένοι από τον βαθμό αφού παραμένουν στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας με μόλις 8 βαθμούς.

Από την ΑΕΛ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το προβάδισμα που είχε στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και με τον ένα βαθμό που πήρε ανέβηκε στους 19 και την 4η θέση της βαθμολογίας.

Χωρίς νίκη στην έδρα της λοιπόν συνεχίζει η ΕΝΠ η οποία πήρε κεφάλι στο σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με τον Ουντόζι. Ωστόσο η ΑΕΛ με δυο τέρματα του Χουράδο στο 16ο λεπτό και 38ο λεπτό γύρισε τα εις βάρος της δεδομένα. Στο 83ο λεπτό ο Μιτρέφσκι σκόραρε για την ΕΝΠ και χάρισε τον βαθμό στην ομάδα του.

Η ΑΕΛ την μπάλα η ΕΝΠ το γκολ
Με την ομάδα του Νρτούσαν Κέρκεζ να μπαίνει καλύτερα και πιο δυνατά άρχισε ο αγώνας στο Τάσος Μάρκου. Μάλιστα η ομάδα της Λεμεσού μέσα σε 5 λεπτά απείλησε δυο φορές την εστία του Κλειμαν χωρίς αποτέλεσμα. Στο 1ο λεπτό ο Αβραάμ προσπάθησε με απευθείας εκτέλεση φαουλ να νικήσει τον τερματοφύλακα της ΕΝΠ χωρίς αποτέλεσμα και στο 6ο λεπτό ο Γερολέμου έκανε το σουτ (εντός περιοχής) με την μπάλα να κτυπά σε πόδια παικτών της ΕΝΠ και να απομακρύνεται.

ΓΚΟΛ με την πρώτη για ΕΝΠ
Αφού πέρασε το πρώτο δύσκολο 5λεπτό για την ΕΝΠ, η ομάδα του Γκουστάβο κατάφερε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη της κλασική ευκαιρία. Στο 7ο λεπτό ο Θεοδώρου έκανε την σέντρα και ο Ουντόζι έκανε την καρφωτή κεφαλιά νικώντας τον Βοζίνια για το 1-0.

Απάντησε η ΑΕΛ με Χουράδο

Δεν άργησε και πολύ να έρθει η απάντηση της ΑΕΛ στο γκολ που δέχθηκε από τον Ουντόζι. Στο 17ο λεπτό ο Αβραάμ έκανε την σέντρα και ο Γερολέμου κατέβασε με τακουνάκι για τον Χουράδο ο οποίος με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Κλέιμαν για το 1-1.

Δυο κλασικές σε κάτι δευτερόλεπτα
Στο 26ο λεπτό η ΕΝΠ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Βαρέλα να βγαίνει απέναντι από τον Βοζίνια να κάνει το ψηλοκρεμαστό πλασέ ωστόσο την τελευταία στιγμή έβαλε το πόδι ο Ράσο με την μπάλα να καταλήγει σε κόρνερ. Στην αντεπίθεση η ΑΕΛ και μετά από διώξιμο του Βοζίνια ο Χουράδο βγήκε από πλάγια θέση έκανε το δυνατό σουτ με την μπάλα να καταλήγει λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι του Κλέιμαν.

Προβάδισμα με Χουράδο
Στο 37ο λεπτό η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Χουράδο από τον Σταρόκιν. Σωστός ο διαιτητής της αναμέτρησης αφού ο Σταρόκιν πήρε καθαρά τα πόδια του Χουράδο. Ο Ισπανός ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι ευστοχώντας για το 1-2 για τους γαλαζοκίτρινους της Λεμεσού.

Στο 78ο λεπτό η καλύτερη φάση
Καμία σχέση δεν είχε το β’ μέρος με αυτό του πρώτου. Μπορεί η ΕΝΠ να είχε την κατοχή της μπάλας αλλά το ζητούμενο δεν ήρθε ποτέ αφού δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Βοζίνια. Από την άλλη η ΑΕΛ έχασε μια κλασική ευκαιρία στο 78ο λεπτό όταν ο Αβραάμ βγήκε από πλάγια θέση και προσπάθησε να περάσει την μπάλα πάνω από τον Κλέιμαν με τον τερματοφύλακα της ΕΝΠ να διώχνει με το σώμα.

Ισοφάρισε με Μιτρέφσκι η ΕΝΠ
Στο 83ο λεπτό η ΕΝΠ σκόραρε και έφερε το παιχνίδια στα ίσια. Ο Μιτρέφσκι έκανε το σουτ η μπάλα κτύπησε και στον Χάρη Κυριάκου ξεγέλασε τον Βοζίνια και κατέληξε στα δίκτυα του για το 2-2.

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Σταρόκιν, Κυριάκου, Μιτρέφσκι, Αμπαρτζουμιάν, Σπόλιαριτς (58’ Κουμής), Ριέρα, Ουντόζι (74’ Αγκιρί), Βαρέλα, Θεοδώρου, Στεμπάνιακ (67’ Ρουσιάς)

ΑΕΛ:  Βοζίνια, Τεσέϊρα, Γκαστανιάγα, Μεντόγεβιτς, Αβραάμ, Κάρλος (54’ Αντωνίου), Γερολέμου (69’ Αγκάνοβιτς), Χουράδο (78’ Μαέ), Ράσο, Κυριάκου, Γουήλερ

Κίτρινες: Αμπαρτζουμιάν, Βαρέλα/Γερολέμου, Γουήλερ