Ακάθεκτη και μόνη στην κορυφή!

Η Ομόνοια εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον τις απώλειες της Ανόρθωσης στο Τσίριεο στάδιο, έκανε το δικό της καθήκον στο σημερινό παιχνίδι με τη Νέα Σαλαμίνα και κερδίζοντας 0-3 τους "ερυθρόλευκους" έπιασε την κορυφή. Μόνη στα ψηλά η Ομόνοια και στο +1 από τη δεύτερη Ανόρθωση. Ορτέγα, Γιόρντι Γκόμεθ και Μποτεάκ οι σκόρερ του «τριφυλλιού», που θα πάνε στο επόμενο παιχνίδι με αντίπαλο την ΑΕΚ χωρίς τον Ντάρμπισαιαρ, λόγω τιμωρίας. Είχε ουσία και αποτέλεσμα η σημερινή εμφάνιση της Ομόνοιας, έφτασε στις τρεις σερί ήττες η Νέα Σαλαμίνα, με τους "ερυθρόλευκους" να παραμένουν στους 14 βαθμούς.

Εικόνα αγώνα

Καλύτερο ξεκίνημα δεν ονειρεύτηκε η Ομόνοια στο ξεκίνημα του αγώνα με τη Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος». Δύο γκολ μέχρι το 35’ για την Ομόνοια του Χένινγκ Μπεργκ που μπήκε με πολλές απαιτήσεις στον αγωνιστικό χώρο και αυτό το έβγαλε και στην πράξη. Καλή κυκλοφορία της μπάλας, σωστές πάσες, με τους ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας στο πρώτο 45λεπτο να τα κάνουν σχεδόν όλα τέλεια.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης μάλιστα δικαιούταν ένα πέναλτι μετά από πτώση του Ορτέγα στην περιοχή από τον Τσαμπούρη, όπως επίσης πέναλτι δικαιούταν και η Νέα Σαλαμίνα στο 35’ μετά από ανατροπή του Τισντέλ από τον Γιόρντι Γκόμεθ. Ο Νικόλας Νεοκλέους δεν έδειξε παράβαση σε κανένα από τα δύο, αν και ο τηλεοπτικός φακός φαίνεται να μην είναι με το μέρος του.

Τα γκολ της Ομόνοιας σημειώθηκαν στο 23’ και στο 34’ από Ορτέχα και Γκόμεθ. Το πρώτο είχε όμορφες εναλλαγές της μπάλας και γκολ που ήρθε μετά από ομαδική προσπάθεια, με τον Ορτέγα να μπαίνει περιοχή και με σουτ ν’ ανοίγει το σκορ στη Λάρνακα. Λίγα λεπτά προηγουμένως η Νέα Σαλαμίνα έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Ρέινολντς και το πρώτο γκολ στο «Αμμόχωστος» ήταν και η απάντηση των «πρασίνων».

Το δεύτερο γκολ σημειώθηκε μετά από μεγάλη γκάφα του Βεσελόφσκι, ο οποίος προσπάθησε να απομακρύνει γρήγορα τη μπάλα, έδωσε πάσα στον Γκόμεθ με τον Ισπανό με κοντινό πλασέ να σημειώνει το 0-2, αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Η Ομόνοια μπήκε πάνω – κάτω με την ίδια διάθεση όπως στο πρώτο 45λεπτο, η πρώτη φάση ήρθε μετά από σέντρα του Λέτσιακς και σουτ στην κίνηση από τον Νταρμπισάιαρ αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Στις τελικές καταγράφεται και ένα σουτ με φόρα από τον Μποτεάκ, απέκρουσε όμως Βεσελόφσκι. Απόκρουση επίσης έκανε και ο Φαμπιάνο στο 54’ σ’ ένα τελείωμα του Τινστέλ. Ένα σουτ στο 65' εκτός περιοχής από την Ομόνοια και τον Τιάγκο, ήταν σχετικά ακίνδυνο για την εστία της Νέας Σαλαμίνας.

Λίγο πριν το 70' η Νέα Σαλαμίνα με τον Θεοδόση Σιαθά βρέθηκε μία ανάσα από το να μειώσει στο σκορ. Η Νέα Σαλαμίνα παρόλο που ήταν πίσω στο σκορ έδειξε διάθεση για απειλές, όμως όσο το γκολ δεν ερχόταν το πράγμα δυσκόλευε ακόμη περισσότερο. Η Ομόνοια δεν άργησε να σημειώσει το τρίτο γκολ... Στο 72' μία καθετή πάσα του Γιόρντι Γκόμεθ στον Μποτεάκ ήταν αρκετή για τον Γάλλο, που με διαγώνιο πλασέ σημείωσε το 0-3, αποτέλεσμα που ήταν και το τελικό της αναμέτρησης.

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι (79' Κίσσας), Τσαμπούρης, Λαμπό, Φουστάρ, Ρομάν, Κορέια, Ρέινολντς, Κωστή, Ελουντού, Τισντέλ (63’ Σιαθάς), Κίνγκσλεϊ (82' Σίμπσον)

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μαυρίας, Λανγκ, Λούφτνερ (80' Χούμποτσαν), Λέζιακς, Γκόμες, Γκόμεθ, Ορτέγα (73’ Κακουλής), Τιάγκο, Μποτεάκ, Νταρμπισάιαρ (79' Μίκου)