Αντίδραση με πεντάρα και επιστροφή στην κορυφή

Η Ανόρθωση επέστρεψε εντυπωσιακά στις νίκες μετά την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα και αντέδρασε με μεγάλη νίκη επί της Ένωσης με 5-1.

Η ομάδα του Τιμούρ έπαιξε εξαιρετικό ποδόσφαιρο στη μεγαλύτερη διάρκεια και κατάφερε να επιστρέψει εύκολα στις νίκες και στην κορυφή του πρωταθλήματος με 30 βαθμούς (η Ομόνοια παίζει αύριο με την ΑΕΚ). Ουσιαστιά η Κυρία καθάρισε το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, αφού από το 14΄μέχρι το 45’ σκόραρε τέσσερα γκολ, με τον Νίκα Κατσαράβα να είναι ο πρωταγωνιστής με δυο προσωπικά γκολ και μια ασίστ.

Το έψαξε με μανία και το πέτυχε στο 14’

Η Ανόρθωση μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε περισσότερες στροφές βάζοντας μεγάλη πίεση για το γκολ. Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγαι έψαξε με μανία το γρήγορο γκολ και το πέτυχε στο 14ο λεπτό με τον Καλτσά να πλασάρει εύστοχα μετά από ασίστ του Κατσαράβα.

Οκριασβίλι και 2-0

Η Ανόρθωση συνέχισε να έχει εξαιρετική απόδοση και στο 24’ έκανε το 2-0 με τον Τονρίκε Οκριοασβίλι να πλασάρει εύστοχα τον Κλέιμαν μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Ράγιος.

Βροχή τα γκολ και 3-1

Στο 31’ η Ανόρθωση πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Κατσαράβα να πλασάρει εύστοχα τον Κλείμαν, ωστόσο η Ένωση απάντησε άμεσα με τον Αγίρι στο 34’. Σε γενικές γραμμές, η Ανόρθωση ήταν εξαιρετική στο πρώτο μισάωρο, ωστόσο η απόδοση της έπεσε στο τελευταίο τέταρτο, με αποτέλεσμα η Ένωση να μειώσει και να ισορροπήσει.

Ξανά ο Κατσαράβα και 4-1!

Η Ανόρθωση με την εκπνοή του ημιχρόνου, σκόραρε και τέταρτο γκολ ξανά με τον Νίκα Κατσαράβα, ο οποίος νίκησε τον Κλέιμαν και έκανε το 4-1.

Σιγά που δεν θα σκόραρε…

Ο Ρούμπεν Ράγιος δεν είχε σκοράρει μέχρι το 80’ ωστόσο με εύστοχη εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 5-1. Ο Ισπανός σκόραρε και πάλι και έφτασε τα 12 φετινά στο πρωτάθλημα.

Ανόρθωση: Λόρια, Μαργκάσα, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Ιωάννου, Κ. Αρτυματά, Νταουσβίλι, Ράγιος, Οκριασβίλι (70’ Βασιλακάκης), Καλτσάς (79’ Μανθάτης), Κατσαράβα (64’ Ντούρις)

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Σταρόκιν, Βαρέλα(35’ Κοσμά), Αγγελή, Θεοδώρου, Ουντόζι (76’ Ρουσιάς), Αμπαρτζουμιάν, Σπόλιαριτς, Αγίρι(70’ Βαλιάνος), Κουμής, Μαισουράντζε