Ερυθρόλευκη απόδραση με σόου του Κίνγκσλεϊ

Μετά από τρεις διαδοχικές ήττες, η Νέα Σαλαμίνα επέστρεψε στις νίκες και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο το 2019. Σε ένα σημαντικό παιχνίδι οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν εκτός έδρας τον Ολυμπιακό με 0-3 και πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής την 6άδα. Μεγάλος πρωταγωνιστικής ο Κίνγκσλεϊ, ο οποίος πέτυχε και τα τρία τέρματα.

Οι μαυροπράσινοι που ηττήθηκαν μετά από έξι αγωνιστικές, ήταν καλύτεροι στο 1ο ημίχρονο και προσπάθησαν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ, όμως, σε δυο περιπτώσεις ο Κίσσας αρνήθηκε σε Κίκο και Ντουβεντρού. Προηγήθηκε καλή φάση για τους ερυθρόλευκους με σουτ του Ρέινολντς.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, με τη Σαλαμίνα στην πρώτη της καλή φάση να σκοράρει. Ο Κίνγκσλεϊ με κοντινή προβολή στην κίνηση μετά από πάσα του Σίλσον, άνοιξε το σκορ στο 56ο λεπτό. Λίγο μετά ο τελευταίος έχασε ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της Σαλαμίνας.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε, ανέβασε τις γραμμές και έψαξε την ισοφάριση, ωστόσο στο 77’ ο Κίνγκσλεϊ έγραψε το 0-2 με καρφωτή κεφαλιά μετά από σέντρα του Κορέιρα.

Ο επίλογος γράφτηκε στο 90+4' με τον ίδιο ποδοσφαιριστή που με κεφαλιά σημείωσε χατ τρικ και το 0-3 για την ομάδα του.

Η εξέλιξη του αγώνα:

90+4 Ο Κίνγκσλεϊ με κεφαλιά σημειώνει χατ τρικ και γράφει το 0-3

82' Ο Σίλσον έκανε το σουτ, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι

77' Ο Κίνγκσλεϊ με καρφωτή κεφαλιά γράφει το 0-2

60' Ο Σίλσον χάνει ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα των φιλοξενούμενων

56' ΓΚΟΛ! Ο Κίνγκσλεϊ με κοντινή προβολή γράφει το 0-1 για τη Νέα Σαλαμίνα

54' Μακρινό σουτ του Ρομάν, έξω η μπάλα

49' Λίγο έλειψε ο Λαμπό να πετύχει αυτογκόλ

Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο

Ημίχρονο 0-0

31’ Σουτ του Ντουβεντρού, δύσκολη απόκρουση του Κίσσα σε κόρνερ

25' Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Κίκο, δύσκολα ο Κίσσας

18’ Μεγάλη φάση για τη Σαλαμίνα. Σουτ του Ρέινολντς, λίγο έξω η μπάλα

Ξεκίνησε το παιχνίδι

Ολυμπιακός: Μπάιζα, Ψάλτης, Σωτηρίου, Καντέ, Κίκο, Βινίσιους, Ακόστα, Ζαχαρίου, Μπιλάλ, Ντουβεντρού, Αγιτέ

Σαλαμίνα: Κίσσας, Χριστοφόρου, Λαμπό, Ρέινολντς, Κορέιρα, Φουστάρ, Σαν Ρομάν, Κωστή, Νουρ, Ελουντού, Κίνγκσλεϊ

Διαιτητής: Χριστοφή Τιμόθεος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος
4ος Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Παρατηρητής Διαιτησίας: Τσαγγάρης Μάριος