Ίδιο σενάριο, ίδια… πίκρα!

Γι’ άλλο αποτέλεσμα (νίκη) έπαιξαν Εθνικός και Δόξα και άλλο πήραν (1-1) στο Δασάκι

Όπως και στο αντίστοιχο παιχνίδι στον α’ γύρο, Εθνικός Άχνας και Δόξα συμβιβάστηκαν σε μια ισοπαλία που δεν εξυπηρετεί τις βαθμολογικές τους ανάγκες. Όπως και στο «Μακάρειο», έτσι και στο Δασάκι, το παιχνίδι έληξε ισόπαλο, με το ίδιο σκορ (1-1) και πανομοιότυπο σενάριο, αφού εκ νέου ο Εθνικός προηγήθηκε πριν την ανάπαυλα και η Δόξα ισοφάρισε μετά από αυτήν.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν σε γενικές γραμμές ισορροπημένο, ωστόσο ο Εθνικός στα καλά του διαστήματα ήταν πιο απειλητικός από τη Δόξα και άνοιξε το σκορ με στημένη μπάλα: από φάουλ του Λαμπάν ο Μαρκόσκι με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι νίκησε τον Γκρεμσλ για το 1-0 (35’).

Λίγα λεπτά αργότερα ο Παπαγεωργίου έχασε πολύ καλή ευκαιρία για το 2-0 (38’), ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν τις προϋποθέσεις σε πραγματικές απειλές για την εστία του Μπογκατίνοφ.

Στο δεύτερο ημίχρονο τον τραυματία Μουκτάρη ο Ασαμόα αντικατέστησε ο Ασαμόα, ο οποίος στο 73’ -και αφού κάθε ομάδα είχε χάσει από μια μεγάλη ευκαιρία για γκολ (61’ Χουντόμπιακ / 69’ Κάρλος)- έκανε συρτό γύρισμα και ο Γκλομπάρ με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1.

Το σκορ αυτό παρέμεινε μέχρι τέλους, μολονότι και οι δύο ομάδες έφτασαν κοντά στην επίτευξη ενός δεύτερου τέρματος (88’ Ηλία / 87’ Ασαμόα).

Η εξέλιξη του αγώνα:
94' Τέλος αγώνα!

90' Τρία λεπτά ο πρόσθετος χρόνος.
88' Ο Γκρεμσλ νικά τον Ηλία σε τετ α τετ
87' Σουτ του Ασαμόα, σε κόρνερ αποκρούει ο Μπογκατίνοφ
88' Τελευταία αλλαγή και για τη Δόξα: Ιρένε αντί Ίταλο
87' Τελευταία αλλαγή για τον Εθνικό: Μιγκελίτο αντί του τραυματία Λαμπάν
80' Κίτρινη στον Παπαφώτη για φάουλ στον Δ. Χαραλάμπους
78' Δεύτερη αλλαγή για τον Εθνικό: Δ. Χαραλάμπους αντί Χουντόμπιακ
76' Σέντρα του Ηλία, σουτ του Χουντόμπιακ λίγο άουτ
74' Κίτρινη στον Καρλίτος για φάουλ στον Κυπριανού
73' Από συνδυασμό των Κάρλος και Ασαμόα ο τελευταίος κάνει παράλληλο γύρισμα, ο Γκλομπάρ βάζει το πόδι και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του
73' ΓΚΟΛ! 1-1 Η ΔΟΞΑ!
69' Συρτή σέντρα Καρλίτος, προβολή του Κάρλος, ο Μπογκατίνοφ με διπλή προσπάθεια αποκρούει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή
68' Πρώτη αλλαγή για τον Εθνικό: Κυπριανού αντί Ιωάννου
63' Δεύτερη αλλλαγή για τη Δόξα: Κάρλος αντί Ζε Βαλέντε
61' Διαγώνιο σουτ του Χουντόμπιακ, εξουδετερώνει δύσκολα με τα πόδια ο Γκρεμσλ
58' Γύρισμα του Καρλίτος, δεν πρόλαβε ο Ίταλο
56' Κίτρινη στον νεοεισελθόντα Ασαμόα για φάουλ στον Ηλία
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος με τον Εθνικό.
Ετοιμάζεται να περάσει ο Ασαμόα στη θέση του Μουκτάρη με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου
45' Τέλος πρώτου μέρους
44' Κίτρινη στον Μαρκόσκι για φάουλ στον Ίταλο
40' Κίτρινη στον Γκλομπάρ
38' Εντός περιοχής του αμαρκάριστου Παπαγεωργίου αποκρούει ο Γκρεμσλ
35' Από εκτέλεση φάουλ του Λαμπάν ο Κοστόφσκι με κεφαλιά ανοίγει το σκορ.
35' ΓΚΟΛ! 1-0 Ο ΕΘΝΙΚΟΣ!
34' Κίτρινη στον Μπόλιεβιτς για φάουλ στον Ιωάννου
32' Σουτ του Μέσκα, στα χέρια του Μπογκατίνοφ
26' Σέντρα του Χριστοφή, κεφαλιά του Χουντόμπιακ, άουτ
15' Εκτός περιοχής σουτ του Ζε Βαλέντε, άστοχο
13' Σουτ του Λαμπάν, η μπάλα ψηλά άουτ
12' Εκτός περιοχής σουτ του Ηλία, αποκρούει ο Γκρεμσλ
6' Κίτρινη στον Φοινίρη για φάουλ στον Καλό
1' Στη σέντρα της αναμέτρησης η Δόξα, που αγωνίζεται με μπλε εμφανίσεις.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ - ΔΟΞΑ 1-1
Σκόρερ: 35' Κοστόφσκι / 73' αυτ. Γκλομπάρ
Διαιτητές: Βασίλης Δημητρίου - Στέλιος Νικήτα, Ιωάννης Λαζάρου - Ανδρέας Στρούθου
Κίτρινες: Φοινίρης (3η), Γκλομπάρ, Μαρκόσκι (6η) / Μπόλιεβιτς, Ασαμόα (6η), Καρλίτος, Παπαφώτης (3η)
ΕΘΝΙΚΟΣ (4-3-3): Μπογκατίνοφ - Ιωάννου (68' Κυπριανού), Γκλομπάρτ, Μαρκόσκι, Χριστοφή - Φοινίρης - Παπαγεωργίου, Λαμπάν (87' Μιγκελίτο) - Μ. Ηλία, Χουντόμπιακ (78' Δ. Χαραλάμπους) - Κοστόφσκι.
ΔΟΞΑ (3-4-1-2): Γκρεμσλ - Μουκτάρης (46' Ασαμόα), Ντερβίτ, Τραϊτσέφσκι - Μέσκα, Μ. Χαραλάμπους, Μπόλιεβιτς, Παπαφώτης - Ζε Βαλέντε (63' Κάρλος) - Ίταλο (88' Ιρένε), Καρλίτος.